Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Upały nie odpuszczają. Jak je przetrwać?

Bardzo wysokie temperatury będą się utrzymywać w naszym regionie co najmniej do końca tego tygodnia. Dzisiaj w Lubaniu na naszym redakcyjnym termometrze utrzymuje się temperatura 33 stopni C w cieniu. To bardzo wysoka wartość! Jak uchronić się przed upałami i na co zwrócić uwagę podczas wypoczynku? O tym poniżej.

Tak wysokie temperatury, stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto więc pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam przetrwać i utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Przede wszystkim należy pamiętać o przyjmowaniu płynów. Przy upalnych temperaturach zaleca się wypicie ok. 2,5 l wody na dobę. I tutaj nie wliczamy kawy oraz napojów energetycznych, ponieważ one powodują utratę płynu z naszego organizmu. Pamiętajmy o okryciu głowy i oczywiście jeśli to możliwe w godzinach południowych nie wychodzimy na zewnątrz. Przed wyjściem z domu należy zjeść posiłek, przyjąć leki informuje na łamach serwisu 24jgora.pl, Piotr Archacki, rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Decydując się na aktywny wypoczynek pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Wybierając się np. w góry należy wziąć pod uwagę dużo niższą w wyższych partiach temperaturę. Odpowiednie obuwie, nakrycie głowy oraz ochrona przed słońcem, są niemal niezbędne. Warto pomyśleć także o apteczce, nawet tej z naszego samochodu. W pierwszym etapie ewentualnego urazu pozwoli ona wstępnie zabezpieczyć ciało rannego.

-Wypoczywając nad wodą (akweny wodne, rzeki) pamiętajmy że jeśli jest zakaz kąpieli, nie wchodzimy do wody, starajmy się korzystać z kąpieli tam gdzie jest to dozwolone i czuwa nad nami ratownik. Nie Przed wejściem do wody nie spożywamy posiłków oraz alkoholu apeluje rzecznik pogotowia.

Jeżeli już dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia pamiętajmy, aby wzywając pogotowie jasno i precyzyjnie określić miejsce. Jest to szczególnie ważne w terenach oddalonych od głównej drogi, przy akwenach czy rzekach. Warto też wyjść do miejsca z którego możemy później poprowadzić zespół ponieważ czas ma tutaj ogromne znaczenie.

Autor: Red./24jgora.pl

Poniżej poradnik jak przetrwać upały: