Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Uczniowie lubańskiej “Czwórki” mają nową pracownię chemiczną

W lubańskiej Szkole Podstawowej nr. 4 im Kawalerów Orderu Uśmiechu, oddano do użytku nową w pełni wyposażoną pracownię chemiczno – fizyczną. Pracownia kosztowała 80 tys zł. Można w niej dokonywać wszystkich eksperymentów włącznie z niewielkim wybuchem.

Nowa pracownia rozpoczęła działalność po feriach. Uczniowie i zaproszeni goście sprawdzili jej funkcjonalność i nowoczesność podczas uroczystego otwarcia i towarzyszącego mu pokazu. Tego, że doświadczanie i obserwowanie w nauce jest ważne, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.

– Bardzo podoba mi się nowa pracownia. Uważam, że jest na pewno potrzebna i daje mnóstwo możliwości, można własnoręcznie coś wymieszać, coś zrobić – mówi Nikola Żmuda, uczennica 7b.

– Lekcja była bardzo ciekawie prowadzona, pierwszy raz mogłem robić takie rzeczy, widzieć jakieś wybuchy, było super – dodaje Tomasz Trefler.

Dobre warunki edukacji to oczywiście wydatki.

– Stworzenie pracowni to koszt około 80 tys. złotych – mówi dyrektorka szkoły Marzena Tomczyk. – Część kosztów, około 7,5 tys. związana głównie z wyposażeniem, pokryta została przez Radę Rodziców. Pozostała kwota to już koszty inwestycyjne z puli miasta Lubań, za które dziękuję burmistrzowi Lubania i Radzie Miasta Lubań.

W tym roku z pracowni na lekcjach fizyki i chemii korzystają 3 klasy, czyli 75 uczniów, w przyszłym roku ta liczba się podwoi.

–  Kiedy byłem w szkole, to miałem okazję robić w ówczesnych pracowniach doświadczenia i była to dla mnie bardzo dobra forma nauki i zabawy – komentował po otwarciu pracowni burmistrz Lubania. –  To wzmaga ciekawość i pokazuje w sposób prosty to, co trudno jest czasem opisać językiem. Wiem, że niektóre osoby z mojego rocznika do dziś są gdzieś w branżach związanych z fizyką, chemią a zatem to procentuje. Pracownia w czwórce jest bardzo nowoczesna, więc tym bardziej można wiązać z nią takie nadzieje.  Dobrze, że powstała i była robiona od podstaw, mam nadzieję, że będzie służyć kolejnym pokoleniom.

Autor: luban.pl/Red./foto: ŁCR