Uczennice z Pobiednej z wizytą u Prezydenta Komorowskiego
Kornelia Ferenc i Patrycja Mogieła, uczennice szkoły podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pobiednej wzięły udział w uroczystej gali podsumowującej VI edycję programu społecznego pt. „Szkoła bez przemocy”, realizowanego pod hasłem „Kibicuję fair play”. Dla dziewcząt z niewielkiego sołectwa w Gminie Leśna, było to niezapomniane przeżycie
Dzień Szkoły bez Przemocy był okazją do podsumowania projektów grantowych promujących ideę kibicowania fair play, przeciwdziałających przemocy szkolnej czy kultywujących historię i kulturę regionu. Program grantowy po raz kolejny pokazał, że w nauczycielach, rodzicach i uczniach tkwi niesamowity potencjał i potrzeba wychodzenia ze swoimi pomysłami poza mury szkolne. W ramach tegorocznego programu grantowego 48 szkół otrzymało dotacje na łączną kwotę 96 000 złotych. Kornelia i Patrycja odebrały nagrodę dla szkoły w wysokości 2 tys. zł. jako wygraną w programie grantowym „Kibicuję fair play”. – Zostałyśmy zaproszone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz organizatorów grup wydawniczych – Polskapresse, Media Regionalne oraz Fundacji Orange do Pałacu Prezydenckiego, aby odebrać nagrodę w programie grantowym. Było to dla nas niezwykłe wyróżnienie, gdyż każde województwo reprezentowały tylko trzy szkoły – mówi Beata Rak, nauczycielka historii i języka polskiego, która była opiekunem wyróżnionych dziewczynek z Pobiednej podczas wizyty w Warszawie. Niesamowitym przeżyciem dla uczennic była możliwość wejścia na teren pałacu i spotkanie z Prezydentem RP. Dużo nerwów, jak podkreślają dziewczęta, kosztowało wejście na scenę po odebranie nagrody, kiedy zobaczyły przed sobą kilkanaście kamer, mikrofonów i aparatów fotograficznych, a później błyski fleszów. W uroczystości udział wzięli także wybitni polscy sportowcy – Ambasadorzy Programu Tomasz Majewski i Leszek Blanik oraz gość specjalny – Wojciech Szczęsny, bramkarz reprezentacji Polski. Gala zakończyła się uroczystym obiadem w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
Program społeczny „Szkoła bez przemocy” prowadzi 18 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundacja Orange (dawniej Fundacja Grupy TP). Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.
Ambasadorami projektu są: Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Leszek Blanik – mistrz olimpijski świata i Europy w gimnastyce, Piotr Gruszka – wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce oraz Paweł Wojciechowski – mistrz świata w skoku o tyczce.
Autor: Sławomir Piguła