HomeLubańTret – a miało być tak pięknie

Komentarze

Tret – a miało być tak pięknie — 17 komentarzy

  1. To prawda,że tret ożywa w słowach przed wyborami i zamiera na ustach. Szkoda, że na słowach się kończy jak komisarz głosy zliczy…

  2. Przepraszam czy można prosić autora tego pisma aby był tak uprzejmy i uzupełnił ten list o konkretne przykłady
    chodzi mi o zdanie z tego listu PROSIMY O POMOC W WYEGZEKOWANIU OD ZARZĄDCÓW OBIEKTU PRZESTRZEGANIA PRAWA I WŁAŚCIWYCH STOSUNKÓW SPOŁECZNYCH
    Proszę o przykłady nie przestrzegania prawa i stosunków społecznych między kim te stosunki społeczne nie są przestrzegane ? na czym one polegają ?konkretne przykłady ?
    ciekawi mnie opisane wejście do galerii przypominające wejście do kurnika muszę z ciekawości je zobaczyć czy faktycznie odpowiada prawdzie a swoją drogą staram się zrozumieć dlaczego pod tym pismem nie podpisała się właścicielka apteki imponuje mi zawsze ta kobieta mądrością i inteligencją .

    • Panie Jeremi, w tym liście nic nie trzeba uzupełniać, tam wszystko jest napisane. Ma Pan nieruchomość, własny sklep i ktoś zamyka Panu wejście do niego w sobotę o godzinie 14. Jakich Pan potrzebuje jeszcze przykładów? Niech Pan stara się zrozumieć właściciela który wyłożył pieniądze na biznes kierując się jasnymi przesłankami na podstawie oferty przetargowej i teraz nie może prowadzić biznesu w sobotę po 14. Czy Pan tego nie widzi? Pomińmy sprawę rozsądzania kto tu ma rację, ale to, że z punktu widzenia tego właściciela dzieje mu się krzywda jest chyba bezsporne. Co tu dodawać?

  3. Jeremi włącz od czasu do czasu mózg albo dokładniej przeczytaj petycję do senatora Michalskiego.

  4. Panie Andrzeju znowu strzał w kolano bo daje się pan podpuszczać.
    Tret od poniedziałku do piątku czynny jest od 7 do 20 a w sobotę od 10 do 18. Prawdą jest że są lokale do wynajęcia ale to wina właścicieli którzy za 20m kwadratowych żądają od 2000 miesięcznie od najemców.

    • Rzeczywiście pismo jest sprzed roku i opisuje realia tamtego czasu, nie zmienia to jednak faktu, że jak ostatnio zaszedłem do Tretu, to były tam pustki. Postanowiłem poruszyć ten temat, bo to miejsce w centrum miasta powinno bardziej tętnić życiem. A tak na marginesie, z tym uszkodzonym kolanem mógłbym z Panem omówić tę sprawę, jak daję się łatwowiernie podpuszczać, zapraszając do kawiarni w sobotni wieczór, najlepiej do Tretu, bo w centrum i wieczorkiem, czyli koło godziny 19 – no tak, właśnie zapomniałem, że tu cywilizacja kończy się, jak Pan wspomniał, o godzinie 18…

    • Ktoś kto podpisuje się jako Ireneusz nie ma pojęcia o czym pisze. Czynsz 2000,- z lokal o powierzchni 20m :-). To może wymyśleć ignorant, któy nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności i całe życie przesiedział na ciepłej posadce.
      Znam natomiast sytuacje w tym obiekcie, że za lokal o większej powieżchni czynsz wynosi 800,- i nie ma chętnych. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje prowadzenia działalności w „świetlicy wiejskiej”. Włśnie tym obecnie jest Tret za przyczyną delikatnie rzecz ujmując błędnej działalnoęci władz miasta w tym względzie. Wspierajcie tak przedsiębiorczość dalej, a napewno kolejka po zasiłki dla bezrobotnych i zapomogi będzie większa.

  5. I tu jest problem bo Tret jest czynny do 18 w sobotę a kawiarnia do 15.

    • Wszystko się zazębia i do końca nie wiadomo, jaka jest przyczyna, bo, że nie działa to widać. Ciekawy jest wynik naszego mini sondażu. Opinie w nim są bardzo podzielone. Są tacy co uważają, że to wina kryzysu.

  6. Co tu Senator ma mieć wspólnego z Tretem? Czy nie lepiej, żeby politycy już „na siłę nie pomagali przedsiębiorcom”? Stara prawda mówi, że liczy się tylko to co jest na piśmie a nie w obietnicach, Ponieważ zawsze ktoś może więcej obiecać, niż ktokolwiek dać. Od tego są przepisy i sąd. Najważniejsze co jest na piśmie. Co jest wpisane w akcie notarialnym sprzedaży/ księdze wieczystej, czy jest wpisane zasady służebności komunikacyjnej i itd.?. Nie przypilnowanie tego w momencie kupna zawsze prowadzi do problemów w późniejszym korzystaniu. Czy są jakieś dokumenty określające zasady funkcjonowania, jakie? Czy może jest ustalona wspólnota i na jakich zasadach, przepisach funkcjonuje jej zarząd

    Zazwyczaj nad wspólną częścią budynku sprawuje zarząd wspólnoty właścicieli. W tej sytuacji jest oczywiste, że o przeznaczeniu i sposobie korzystania z części wspólnych budynku, w tym i korytarza i godzin udostępniania, decyduje nie właściciel jednego z lokali, czy nawet wszyscy właściciele lokali, do których wejście znajduje się w Trecie, lecz przede wszystkim wspólnota działająca poprzez swoje organy. Oczywiste jest, że właściciel lokalu wyodrębnionego, z mocy prawa – art 3 ust. 1 ustawy o własności lokali – jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, a także gruntu wraz z prawami z nim związanymi: prawem do gruntu pod budynkiem oraz wszelkich części budynku i urządzeń które nie służą do wyłącznego użytku poszczególnych właścicieli lokali. Właściciel lokalu ma więc prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem (art. 12 ust. 1 u.w.l.). Jest jednak obowiązany korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli (art. 13 ust. 1 u.w.l.). Tak więc właściciel lokalu może korzystać z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej, przy czym określenie zasad takiego korzystania następuje w drodze umowy zawartej przez tego właściciela ze wspólnotą czy wyodrębnionym organem zarządzającym.

    Właściciel lokalu może zaskarżyć do sądu uchwałę o godzinach otwarcia czy zasadach funkcjonowania obiektu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządu lub w inny sposób narusza jego interesy (art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali). Okoliczności takich należy udowodnić przede wszystkim wszelkimi dokumentami czy zeznaniami świadków i itd. Czy według dokumentów np. akt notarialny, projekt architektoniczno – budowlany, zasad funkcjonowania obiektu przysługuje część wspólna obejmuje korytarze, wejścia na zasadach służebności czy na innych. Czy są jakie s dokumenty to określające i na jakiej podstawie prawnej? Należałoby więc najpierw przeanalizować posiadane dokumenty. Napisane jest w piśmie, że były propozycje: jakie, na jakich warunkach? Jakie padły propozycje zwrotne. Ogólnie trochę za mało danych,

    Druga strona medalu to, że ogólnie część rynku w tym Tret jest mało oblegany przez klientów. Ciekawy jestem propozycji samych wspólwłaścicieli lokali, jak oni by to widzieli. Co im by pomogło oprócz samych godzin otwarcia. Jakie propozycje zgłaszali lub jakiej pomocy by oczekiwali? Czy rozmawiali z ludźmi, którzy do nich przychodzą i pytali o ich potrzebach, co sądzą o samym Trecie, jakich zmian oczekiwaliby w przyszłości. Jakich sklepów czy usług w tym miejscu. Co chcieliby tam zastać, jak powinien funkcjonować. Spełniając potrzeby samych klientów, można jedynie ożywić Tret. Żeby je jednak spełnić, należy je najpierw poznać 🙂

  7. Jak wynika z doświadczenia zawsze na styku urzędnik i przedsiębiorca dochodzi do wynaturzeń. Często wychodzi na jaw korupcja, np. związana z ustawianiem przetargów, innym razem możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją jaka ma miejsce w Trecie. Urzędnik państwowy, który nie bardzo ma pojęcie o prowadzeniu biznesu wie lepiej jak ma funkcjonować ten obiekt. Efekty tej pewności siebie widzimy w Trecie. Zarządca powinien otrzymać specjalną nagrodę od burmistrza za pozorowanie pracy. Oburzające jest to, że dzieje się to na oczach wszystkich, mieszkańców, radnych, zarządu miasta. Wszyscy przyzwyczaili się do tego stanu rzeczy. Dziwi to jedynie turystów, którzy zabłądzą i przypadkiem trafią do Lubania. To się nie mieści w głowie, żeby taki obiekt nie był właściwie wykorzystany dla dobra nas wszystkich. Czas skończyć z tą obłudą, udawaniem, że coś się robi i wreszcie zacząć wykonywać pracę. Wszyscy ponosimy konsekwencje tej zabawy w administrowanie obiektem przez […] więc już nic nie dziwi 🙂
    A na marginesie, trzeba uważać przy wejściu do Tretu od strony ratusza na gołębie, które zanieczyszczają to miejsce, strasznie tu śmierdzi i można być osr…..nym. Uwaga!!!

    »
    Anonimowo nie można takich rzeczy pisać.
    Moderator

  8. Jak widać władze miasta w specyficzny sposób pojmują wspieranie przedsiębiorczości i rozwój miasta.
    NIEGOSPODARNOŚĆ !!!!!!!!

  9. TO SKANDAL, PRZECIEŻ TO PIENIĄDZE PODATNIKÓW NA TO POSZŁY, TAK JAK NA WYPŁATY DLA URZĘDNIKÓW, KTÓRZY ZA TO SĄ ODPOWIEDZIALNI. WSTYD DLA MIASTA

  10. Z tego, co przeczytałem w artykule widzę obraz rzadko spotykanej ignorancja, arogancji władz miasta Lubań. Niestety takich przykładów w tym jakże pięknym mieście z bogatą historią można bym mnożyć w nieskończoność. A to sprawa Domu Solnego, a to Tret, a to wieża Bracka wiecznie zamknięta, a to wieża Trynitarska…To tylko mały obraz tego, czym Lubań mógłby przyciągać, a co w dzisiejszym stanie rzeczy jest antyreklamą miasta. Nie wierzę w to, że oto teraz na bazie kolejnego nie liczenia się z umowami i ludźmi urzędnicy zmienią front. Oni go nie zmienia z prostego powodu. Powód ten jest stary jak świat to wiara w swój patent na nieomylność!
    Pozostaję, więc zadać pytanie jak rozwiązać ten nabrzmiały problem? Rozwiązanie ja osobiście widzę tylko jedno. Tym rozwiązaniem niech będą wybory i wybranie wtedy ludzi, którzy dbać będą o wizerunek miasta, a nie swój, będą dbać o rozwój gospodarczy, a nie swój, będą dbać o to by mieszkańcom Lubania żyło się dobrze w mieście, a nie tylko by żyło się dobrze wybrańcom losu.
    …i na kanwie tego artykuły, aby takie efekty osiągnąć nie trzeba wiele, bo w tym przypadku zabrakło i brakuję dalej chronicznie dobrej woli urzędników, którzy pełnią swe stanowisko z woli mieszkańców, a nie odwrotnie…
    Ot i tyle, albo aż tyle.

  11. Jak widać wpisy bardzo jednostronne, a gdzie podziali się dworzanie? Chyba nie mają nic do powiedzenia, zabrakło argumentów :-). Myślę, że konsolidacja przed wyborami i wymiana władzy to dobry pomysł. Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy mają już tego dość.

  12. Ale jaja
    Państwo w państwie.
    Buraki a nie […]
    Komu to potrzebne. Mieszkańcom na pewno nie.
    Brak zdrowego rozsądku.

    »
    Jak na pierwszy raz to trochę za ostro.
    Moderator