Szczęśliwa trzynastka. Julita Izabela Zaprucka laureatką Nagrody Kulturalnej Śląska
Nie tylko w samym Jagniątkowie o Pani głośno. W Małej Kamienicy, niewielkiej wsi w Górach Izerskich, gdzie Pani mieszka, także jest Pani aktywna. Mało ma Pani pracy?
To rodzinna wieś mojego męża. W uruchomionej tam kilka lat temu świetlicy pomogłam urządzić wystawę dokumentującą powojenne losy mieszkańców, naszych sąsiadów. Tu wszyscy się znają. I nie chciałam, aby historia tej małej ojczyzny popadła w zapomnienie. Tu mieszkańcy także poszukują własnej tożsamości. Skoro wiedziałam, jak to zrobić, pomogłam. Cieszę się, że ruch regionalistów się ożywia. Małe śląskie miejscowości zasługują na udokumentowanie.
Jakie ma Pani nowe pomysły? Takie, które nie dają spokoju?
Oj, i to na kolejne trzynaście lat! Marzy mi się park wokół muzeum z odtworzonym ciągiem pieszym, letnim amfiteatrem ze sceną plenerową, gdzie moglibyśmy zaprezentować szeroką ofertę – koncerty, spektakle, grupy twórcze. W dawnej winnicy domowej czy basenie Hauptmanna też widzę nowe funkcje. Wciąż pamiętam, aby dostosować nasz zabytkowy obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. To duże wyzwanie.
Odbierając gratulacje od wiceprezydenta Jeleniej Góry za Nagrodę Kulturalną Śląska, otrzymała Pani pamiątkową akwarelę z Domem Hauptmanna. Gdzie ją Pani powiesiła?
Choć to prezent całkowicie prywatny, namalowany przez Monikę Barabasz, wisi w naszym muzeum. Powiedziałam Panu prezydentowi, że tak długo, jak długo będę pracowała w muzeum, ona tam ze mną zostanie.
Rozmawiał Janusz Skowroński
Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana jest od 1977 roku przez Kraj Związkowy Dolnej Saksonii za wybitne osiągnięcia i wkład w promowanie kultury Śląska. Od 1991 roku rząd Dolnej Saksonii wiedziony ideą porozumienia i pojednania między Niemcami a Polakami, zmienił formułę nagrody i przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnego pielęgnowania i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego, oraz twórczości kulturalnej Ślązaków. Od tamtej pory wspólnie z Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim wyróżniani są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, literatury i sztuki polscy i niemieccy twórcy. Ponadto nagroda jest przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego. Nagroda ta przekształciła się w minionych latach w prestiżowe wyróżnienie polsko-niemieckie, zaliczane do trwałych elementów porozumienia między Polską a Niemcami.