Szczęśliwa trzynastka. Julita Izabela Zaprucka laureatką Nagrody Kulturalnej Śląska
W sobotę 24 września 2016 Julita Izabela Zaprucka odbierze indywidualną prestiżową „Nagrodę Kulturalną Śląska”, przyznawaną przez rząd Kraju Związkowego Dolnej Saksonii i Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia oraz wkład w promowanie kultury Śląska. Uroczystą galę zaplanowano we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Laureatka kieruje Muzeum Miejskim-Domem Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie.
Jak dowiedziała się Pani o nagrodzie?
Oficjalnie powiadomiono mnie pismem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Landu Dolna Saksonia. Sam minister Pistorius jest przewodniczącym międzynarodowej kapituły nagrody. Ogromne emocje i niedowierzanie, że znajdę w się w gronie tak wybitnych laureatów, którzy tyle dobrego zrobili dla pojednania polsko-niemieckiego czy kultury Śląska. Profesor Jan Miodek, Olga Tokarczuk, Tadeusz Różewicz, Kurt Masur. I oto ja wśród nich. Kierujący instytucjami kultury także byli laureatami nagrody, choćby Ewa Michnik z Opery Wrocławskiej czy Piotr Oszczanowski z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Instytucje z zupełnie innym rozmachem. A tu ja, kierująca niewielkim muzeum w lesie i na skale, w Karkonoszach.
Gala zapowiada się uroczyście.
I jubileuszowo, bo to już czterdziesta edycja tej nagrody. Drugim współlaureatom został Hans Dieter Rutsch, niemiecki dramaturg i reżyser filmów dokumentalnych. Dwie nagrody specjalne pojadą do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego we Wrocławiu, którym kieruje Renata Zajączkowska.
Po odbiór nagrody pojedzie Pani wprost spod Karkonoszy…
Ale po drodze zatrzymam się w Szczawnie-Zdroju, w miejscu urodzin Gerharta Hauptmanna. Uroczystości zaplanowano na dwa dni. W piątek w tamtejszej Hali Spacerowej otwarta zostanie wystawa naszego muzeum „Gerhart Hauptmann i Karkonosze”, a w pijalni wód druga z wystaw – „Tkacze”. Przed domem, w którym Hauptmann się urodził, odsłonięty zostanie jego pomnik. W organizację tej części uroczystości włącza się także Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę, we Wrocławiu. Będzie także szereg imprez towarzyszących, wycieczki po mieście śladami Hauptmanna z przewodnikami czy nasza wędrująca wystawa „Gerhart Hauptmann – Obrazy z życia” we wrocławskim ratuszu. Wszystko w ramach programu imprez Europejskiej Stolicy Kultury. W niedzielę zapraszam wszystkich do Jagniątkowa, gdzie będzie można nieodpłatnie zwiedzić z przewodnikami nasze Muzeum.