Wybory Samorządowe 2018

Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Szansa na reaktywację Kolei Doliny Bobru co raz bliżej

4 grudnia br. o godz. 10.55 na stację kolejową we Wleniu wjechał czeski szynobus serii 810, potocznie zwany “motoraczkiem”, który został wypożyczony od SKPL Pleszew. Przejazd szynobusu to próba reaktywacji kolejowego połączenia pasażerskiego na linii nr 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski, zwanej również Koleją Doliny Bobru, o którą od kilku lat zabiega Burmistrz Wlenia Artur Zych.

Przywrócenie regularnych kursów kolejowych to szansa nie tylko dla mieszkańców Wlenia, ale również takich miejscowości jak Dębowy Gaj czy Marczów, czy Lwówka Śl. i tej części Powiatu Lwóweckiego.

Obecnie brakuje dogodnych połączeń autobusowych łączących naszą Gminę, dlatego istniejąca linia kolejowa doskonale wpisywałaby się w potrzeby osób dojeżdżających do szkół lub pracy. Kolej Doliny Bobru to również doskonały produkt turystyczny i niewątpliwa atrakcja dla osób odwiedzających nasze bogate pod względem krajoznawczym tereny wyjaśnia Burmistrz Artur Zych.

Czeskie “Motoraczki”, którymi dysponuje Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych z Pleszewa, które zdecydowało się na obsługę tej linii,  to pojazdy bardzo ekonomiczne w eksploatacji, które mogą być obsługiwane przez jedną osobę. Spalają mniej więcej tyle paliwa co zwykły autobus.

-Mamy nadzieję, że uda się ostatecznie reaktywować to połączenie i  “motoraczki” będą mogły na bieżąco obsługiwać połączenie Jelenia Góra Wleń – Lwówek Śląski – mówi Artur Zych.

Linia nr 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski, która dalej biegła przez Gościszów, Nowogrodziec do Zebrzydowej i dalej do Osiecznicy i Żagania, została wybudowana w roku 1905 i miała na celu stworzenie kolei dojazdowej dla mieszkańców miast i wsi do miast z których odchodziły pociągi do największych miast ówczesnych Prus. Do końca lat 80 na tej linii oprócz pociągów towarowych, kursowały pociągi osobowe o charakterze lokalnym z Jeleniej Góry do Żagania oraz jeden pociąg dalekobieżny z Jeleniej Góry przez Żagań, Żary i Zieloną Górę do Szczecina, który w roku 1990 został przetrasowany na linię z Jeleniej Góry przez Lubań i Węgliniec.

Linia, mimo modernizacji w roku 1987 na odcinku Zebrzydowa – Żagań, została zamknięta dla ruchu pasażerskiego na wiele lat. W roku 2008 dzięki staraniom ówczesnego Starosty Lwóweckiego Artura Zycha (później naczelnika wydziału edukacji, spraw społecznych i rozwoju Starostwa Powiatowego w Lubaniu, a obecnie Burmistrza Wlenia) uruchomiono  na na niej, na odcinku Jelenia Góra – Wleń – Lwówek – Zebrzydowa – (Bolesławiec), pociągi osobowe obsługiwane przez szynobusy. Jeździły one niespełna 2 lata. Ostatnia próba reaktywacji linii miała miejsce w roku 2014. Wówczas szynobusy Kolei Dolnośląskich regularnie obsługiwały odcinek z Lwówka do Jeleniej Góry. Podczas weekendów z Lwówka przez Nowogrodziec, Zebrzydową i Bolesławiec jeździły również do Wrocławia. Jednak te pojazdy zbyt obciążały torowisko, a KD nie dysponują lżejszym taborem, dlatego w roku 2016 zdecydowano o całkowitej likwidacji połączeń na tej trasie.

Autor: Sławomir Piguła