Świeradów Zdrój. Kogo zaskakują efekty kontroli WIOŚ?
Po artykule w serwisie Lwówecki.info, w którym redakcja pokazała jak przelewem burzowym nieczystości ze Świeradowa Zdroju na trafiają na ulice uzdrowiska i do rzeki Kwisy, na miejsce udali się inspektorzy WIOŚ.
W niedzielę 19 lutego na ulicach Świeradowa- Zdroju znowu pojawiły się fekalia. Mieszkańców taki widok przestaje już dziwić, ale nadal niezmiennie bulwersuje, bo ich ukochane miasto aspiruje do miana najpiękniejszego kurortu w Polsce, a takie incydenty cofają je do średniowiecza. Oprócz wybijających studzienek kanalizacyjnych po raz pierwszy mogliśmy także zobaczyć, jak działa tak zwany przelew burzowy. Wybudowany za blisko 100 tysięcy złotych przelew miał być antidotum na intensywne opady deszczu i to nim nadmiar ścieków w kanalizacji zamiast na ulicę miał trafiać wprost do rzeki Kwisy. Obiekt wyposażony jest w dwie rury i jak udokumentowali na zdjęciach i nagraniach wideo mieszkańcy, 19 lutego z położonej niżej rury przez co najmniej kilka godzin do rzeki leciały nieczystości.
Po publikacji informacji, zdjęć i wideo do Świeradowa- Zdroju udali się inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, gdzie przeprowadzili kontrolę.
„W dniu 21.02.2023 r Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu Delegatura w jeleniej Górze z portalu internetowego lwówecki.info powzięła informację o odprowadzaniu w Świeradowie- Zdroju ścieków poprzez przelew burzowy do rzeki Kwisy (https://lwowecki.info/odchody-na-ulicach-miasta-scieki-leca-do-kwisy/).
Z treści artykułu wynika, że w dniu 19.02.2023 r. w godzinach porannych ścieki wypływały na główną drogę w Świeradowie- Zdroju, a ścieki z kanalizacji były wyprowadzane do rzeki Kwisy przelewem burzowym zlokalizowanym przy ul. Bocznej w Świeradowie- Zdroju.
Od dnia zdarzenia, tj. 19.02.2023 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Delegatura w Jeleniej Górze nie był powiadamiany o powyższej sytuacji. W związku powziętymi informacjami medialnymi, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze przeprowadził czynności w terenie. W czasie wizji terenowej przeprowadzonej w dniu 21.02.2023 r ustalono, że pomimo pogody deszczowej, przedmiotowy przelew burzowy nie był eksploatowany i nie stwierdzono odprowadzania ścieków.” – pisze w odpowiedzi na nasze zapytania Mariusz Wojewódka Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który wspomina także, iż podlegli mu pracownicy wystąpili do Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim PGW Wody Polskie o podjęcie działań zgodnie z właściwościami.