Straż Miejska w Lubaniu skończyła 20 lat
Były kwiaty, życzenia od wojewody i odznaczenia. Wczoraj (28.08) lubańska straż miejska obchodziła swoje XX – lecie. Akademia z okazji rocznicy powstania tej formacji w mieście, odbyła się w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju.
Straż Miejska w Lubaniu powołał do życia, na podstawie uchwały Rady Miejskiej ówczesny burmistrz miasta Janusz Skowroński. Było to dokładnie 20 lat temu, latem 1992 roku. Od tamtej pory strażnicy stali się nieodzownym elementem funkcjonowania miasta.
Straż miejska ma na celu przede wszystkim ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, a także ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. Ma też czuwać nad porządkiem i kontrolować ruch drogowy . Współdziała z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Do momentu przybycia właściwych służb, zabezpiecza miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia – albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem – przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, a także ustala wstępnie świadków zdarzenia. Często współdziała z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających zdrowiu albo życiu ich lub innych osób. Straż miejska informuje społeczność lokalną o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjuje i uczestniczy w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi. Poza tym konwojuje dokumenty, przedmioty wartościowe lub wartości pieniężne dla potrzeb gminy.
Wg. statystyk formacja ta ma tyle samo zwolenników co przeciwników, a w ciągu dwóch dekad istnienia straży, co jakiś czas powstają coraz to nowe pomysły dotyczące jej funkcjonowania. Do końca września br. prawdopodobnie straże miejskie zostana przeformowane w policję municypalną i staną się formacją uzbrojoną o charakterze policyjnym.
Autor: Sławomir Piguła
od lewej: burmistrz Arkadiusz Słowiński, starosta lubański Walery Czarnecki i wicestarosta Konrad Rowiński podczas obchodów XX – lecia straży miejskiej w Lubaniu
Janusz Skowroński, były burmistrz Lubania, który powołał straż miejska w mieście
Nieroby!!!
Przypominam że w komentarzach nie można używać słów obraźliwych.Jeżeli masz jakieś argumenty przeciwko lubańskim strażnikom miejskim lub ludziom, których przedstawiają zdjęcia to napisz to w sposób merytoryczny i podeprzyj się konkretami. Uwierz, że wyzywanie ludzi nie przynosi żadnych, wymiernych korzyści. Pozdrawiam Sławomir Piguła.
Ale to najdelikatniejsze sformułowanie jakim można nazwać tę grupę społeczną ;)Zapewne większość komentujących się ze mną zgodzi!
Cóż Straż Miejska nie jest od tego by ją kochać, jest od czegoś innego.