Soczewki to nie wszystko. O czym jeszcze pamiętać?
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych to nie wszystko. Oprócz nich wskazane – albo konieczne – są też dodatkowe akcesoria, służące do ich pielęgnacji albo mające na celu podniesienie komfortu naszego narządu wzroku. Co jeszcze należy kupić?
Płyn do soczewek
Soczewki kontaktowe – oprócz jednodniowych – wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zawsze po zdjęciu należy je umyć, korzystając ze specjalnego płynu wielofunkcyjnego. Pozwala to usunąć z powierzchni soczewek zabrudzenia i osady, a jednocześnie jest dla niej bezpieczne. Stanowczo należy unikać mycia soczewek wodą z kranu – może to prowadzić do obniżenia trwałości materiału i nagromadzenia niebezpiecznych bakterii na ich powierzchni.
Płyny do soczewek występują w różnych pojemnościach i każda z nich znajduje swoje zastosowanie. Małe buteleczki idealnie nadają się do torebki i można je wygodnie zabrać w podróż. Duże z kolei są bardziej ekonomiczne. Wyboru odpowiedniego dla siebie płynu najlepiej dokonywać właśnie od małych opakowań. Cechy indywidualne oka sprawiają, że nie każdy płyn będzie przez nie odbierany równie dobrze. Dodatkowo producenci wyposażają płyny w składniki dodatkowe, mające podnieść czas komfortowego noszenia soczewek lub przynieść ulgę oczom – jak kompleksy witaminowe czy hialuronian sodu.
Opcjonalnie, zamiast płynów multifunkcyjnych, można korzystać z oksydacyjnych. Te z kolei oczyszczają soczewki z użyciem nadtlenku wodoru (woda utleniona) i katalizatora. Neutralizacja zanieczyszczeń jest bardzo skuteczna, taka metoda polecana jest np. alergikom, jednak sam proces trwa minimum 6 godzin, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Oba typy płynów można dostać w jednym z największych sklepów z soczewkami w Polsce – https://www.bezokularow.pl/.
Pojemniki na soczewki
Soczewki wielokrotnego użytku, po umyciu, należy odłożyć do pojemniczka, do którego nalewa się płynu pielęgnującego. Pojemniczki służą odpowiedniemu zabezpieczeniu soczewek i chronią je przed uszkodzeniem. Osoby z różną wadą wzroku na każdym z oczu powinny zaopatrzyć się w pojemnik z oznaczonym okiem prawym i lewym, by nie pomylić soczewek. Również posiadacze soczewek jednodniowych wykorzystują pojemniczki, chociaż innego rodzaju. To modele, które pozwalają schować kilka opakowań z soczewkami i zabezpieczyć je np. w czasie podróży. W ten sposób mamy przygotowany zapas soczewek np. na wyjazd weekendowy czy wakacje.
Dobrym pomysłem są także pojemniki bardziej rozbudowane – wyposażone w lusterko, ułatwiające założenie szkieł. Albo też na tyle duże, że pełnią funkcję mini kosmetyczek dedykowanych soczewkom – mieści się w nich małe opakowanie płynu, opakowanie/a z soczewkami, lustereczko.
Pojemniczki na soczewki wielorazowe powinny być myte po każdym wyjściu soczewek, a ich trwałość określa się zwykle na miesiąc. Po tym czasie powinno się go wymienić na nowy.
Krople do oczu
Z tego akcesorium korzystać powinny zarówno osoby noszące soczewki wielorazowe, jak i jednodniowe. Prawdę mówiąc, zalecane jest, by nawet osoby korzystające z okularów lub bez wad wzroku miały pod ręką odpowiednie krople do oczu. Szczególnie wtedy, gdy długo pracują przed ekranami, w pomieszczeniach klimatyzowanych albo mają skłonności do podrażnień oczu czy też zespół suchego oka.
Krople do oczu (jak dostępne w ofercie https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu) mają za zadanie łagodzenie podrażnień i zwiększanie komfortu naszego narządu wzroku. Stąd też producenci często wykorzystują w nich takie składniki jak aloes, rumianek, świetlik czy też hialuronian sodu. Zmęczenie i zaczerwienienie oczu jest bardzo powszechną przypadłością, która może być szybko i skutecznie ukojona za pomocą odpowiednio dobranych kropli do oczu.
Tekst partnerski