Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Skarby III Rzeszy pod Kamienną Górą w Lubaniu? (WIDEO TV Lubań)

Potwierdziły się przypuszczenia Tomasza Bernackiego, co do istnienia dużej sztolni a właściwie schronu i prawdopodobnie szpitala polowego pod parkiem na Kamiennej Górze w Lubaniu. Dzisiaj (10.03) eksploratorzy już po pierwszym odwiercie natknęli się na dobrze zachowany korytarz pod ziemią.

Wiercenia w innych punktach cały czas trwają. Na co natkną się odkrywcy? Czy będziemy świadkami odnalezienia dokumentów lub archiwów z czasów II wojny światowej? A może wnętrze Kamiennej Góry kryje zaginione skarby III Rzeszy? Być może na te pytania odpowiedź znajdziemy jeszcze dzisiaj.

Całą relację z odwiertów i eksploracji kamerami, wyemitujemy na antenie Telewizji Lubań oraz na łamach Przeglądu Lubańskiego już niebawem.

Na razie publikujemy tylko fragment. Sztolnia nagrana “okiem” kamery poszukiwaczy z miesięcznika “Odkrywca”, która został wpuszczona do odwiertu na głębokość ok 25 metrów:

Skarby III Rzeszy pod Kamienną Górą w Lubaniu?

Skarby III Rzeszy pod Kamienną Górą w Lubaniu? (WIDEO TV Lubań)Potwierdziły się przypuszczenia Tomasza Bernackiego, co do istnienia dużej sztolni a właściwie schronu i prawdopodobnie szpitala polowego pod parkiem na Kamiennej Górze w Lubaniu. Dzisiaj (10.03) eksploratorzy już po pierwszym odwiercie natknęli się na dobrze zachowany korytarz pod ziemią. Wiercenia w innych punktach cały czas trwają. Na co natkną się odkrywcy? Czy będziemy świadkami odnalezienia dokumentów lub archiwów z czasów II wojny światowej? A może wnętrze Kamiennej Góry kryje zaginione skarby III Rezszy? Być może na te pytania odpowiedź znajdziemy jeszcze dzisiaj. Całą relację z odwiertów i eksploracji kamerami, wyemitujemy na antenie Telewizji Lubań oraz na łamach Przeglądu Lubańskiego już niebawem.

Publié par Przegląd Lubański sur samedi 10 mars 2018

 

2 komentarze Skarby III Rzeszy pod Kamienną Górą w Lubaniu? (WIDEO TV Lubań)

  • Ola2

    I po co to podbijanie bębenka? Jakie archiwa? Jakie dokumenty z czasów II wojny? Jeśli pokazujecie, redakcjo, filmik z zalaną na 2/3 sztolnią to wyciągajcie z tego materiału wnioski i piszcie ze zrozumieniem, bez gorączkowania się. Odnalezienie w takich warunkach jakichkolwiek dokumentów papierowych jest niemożliwe, z fizycznego punktu widzenia, że o rozkładzie celulozy przez 73 lata nie wspomnę. Owszem, okazać się może, że sztolnia jest, że jest drożna i tyle. Jeśli ktoś wypompuje tę wodę (może za kolejne cztery lata przed następnymi wyborami samorządowymi?) to przekona się, że będzie tam trochę żelastwa, może kolejny wagonik do urobku, trochę porzuconych łopat etc. Po mieście już krąży mit o Bursztynowej Komnacie. No cóż, każdy chciałby mieć swój złoty pociąg w tunelu. My mamy tylko tunel, póki co. I zróbmy z tego podziemną atrakcję Kamiennej Góry!

    PS. Mam nadzieję, że tunel nie prowadzi pod inną “atrakcję” czyli basen, którego już nie ma a cztery lata temu miał być (może za kolejne cztery lata przed następnymi wyborami samorządowymi?). Dwie “atrakcje” naraz? – no nie! Tego Lubań nie wytrzyma.

    • Andrzej Ploch

      W zasadzie, jeżeli tam ma być tylko zardzewiały wagonik i łopata, to po co wysadzono wejście do sztolni?