Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Skandal w Lwówku Śląskim. Dane mieszkańców w sieci udostępnione przez tamtejszy magistrat

Imiona, nazwiska, imiona rodziców, pełne adresy zamieszkania, numery PESEL, czy wielkość posiadanych udziałów w nieruchomości. Takie oto dane grupy mieszkańców Lwówka Śląskiego stały się ogólnodostępnymi danymi w sieci. Udostępnił je na swojej stronie internetowej Urząd Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim. 

Informację o sprawie przekazali portalowi Lwówecki.info. czytelnicy. Sprawdziliśmy, faktycznie na stronach internetowych lwóweckiego magistratu można było znaleźć sporo informacji o mieszkańcach np. z ulicy Morcinka, Jana Pawła II, Alei Wojska Polskiego … Lista danych ma kilka stron, my dla przykładu publikujemy tylko trzy z nich – oczywiście po zamazaniu większości informacji.


Wprawdzie dotarcie do tych danych nie było najprostsze, bo trzeba było przejść przez kilka zakładek / folderów, ale nie znaczy to, że było niemożliwe. Tym bardziej, że już po kilku godzinach od publikacji dokumentu informacje o nich trafiły do mediów.Jak wiemy urzędy dysponują naszymi danymi, ale Iksińskiemu z ulicy nie udostępnią ich bez naszej pisemnej zgody. Tutaj, na stronach internetowych urzędu Gminy Lwówek Śląski właściwie każdy mogły sobie takie dane zobaczyć i … dowolnie wykorzystać!

O sprawie powiadomiliśmy odpowiedzialnych za ochronę danych w lwóweckim urzędzie pracowników, którzy niezwłocznie podjęli działania i dokumenty zniknęły już z sieci. Na naszą prośbę do sprawy ustosunkowała się burmistrz Mariola Szczęsna:

Autor: Lwowecki.info

1 comment to Skandal w Lwówku Śląskim. Dane mieszkańców w sieci udostępnione przez tamtejszy magistrat

  • lech

    “omyłkowo załączony”?..Może w magistracie został wprowadzony system BYOD .
    Może pogoda?,może rutyna.Te całe rodo, dało dobrowolność w zabezpieczeniu danych a to oznacza ,że można założyć kraty na bramkę podsieci!!