Siekierczyn. Odkryli grób rozstrzelanego żołnierza
Archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” z Poznania, prowadzili prace ekshumacyjne na terenie Gminy Siekierczyn. Obiektem poszukiwań był grób rozstrzelanego żołnierza niemieckiego.
„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Te znamienne i historyczne już słowa biskupów polskich, skierowane do biskupów niemieckich w 1965 roku, legły u podstaw zawiązania dziesięć lat temu Stowarzyszenia POMOST, które od lat prowadzi prace poszukiwawcze oraz sondażowo-ekshumacyjne na terenie naszego kraju, pod kątem odkrywania m.in. grobów poległych żołnierzy niemieckich.
16 listopada br. archeolodzy prowadzili prace ekshumacyjne w Gminie Siekierczyn. Obiektem poszukiwań był grób niemieckiego żołnierza, który w okresie powojennym znajdował się pod opieką miejscowej ludności. Na usypanej mogile stał wówczas drewniany krzyż.
„Według relacji świadków, żołnierz ten został rozstrzelany jako dezerter, a następnie w tajemnicy pochowany przez swoich towarzyszy broni. Przy jego szczątkach odkryliśmy nieprzełamany znak tożsamości” – tłumaczą archeolodzy, który składają podziękowania mieszkańcom Siekierczyna za wskazanie grobu i pomoc przy pracach.
Śmierć żołnierza nastąpiła w czasie Bitwy o Lubań, na przełomie lutego i marca 1945 r. Najprawdopodobniej został rozstrzelany przez niemiecką żandarmerię polową.
Archeolodzy z POMOSTU, zwracają się z apelem do wszystkich osób posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej, o kontakt ze stowarzyszeniem.
“Naszym pracom przyświecają idee pojednania i pamięci historycznej. Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej wciąż wiele rodzin czeka na wieści o miejscu spoczynku swoich bliskich” – tłumaczą archeolodzy.
AM/Lwowecki.info, POMOST
Data publikacji 24.11.2023 r.