Sąsiedzi zza Nysy Łużyckiej mają nowego prezydenta
Nasi sąsiedzi zza oddalonej od Lubania o 24 km Nysy Łużyckiej, mają nowego prezydenta. Został nim Joachim Gauck, były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w dawnej NRD i pierwszy szef archiwum akt NRD-owskiej służby bezpieczeństwa – Stasi ( Instytut Gaucka).
Gauck uzyskał poparcie 991 spośród 1232 obecnych w czasie głosowania członków Zgromadzenia Federalnego. Przedterminowe wybory prezydenckie były konieczne, bo w połowie lutego, po zaledwie 20 miesiącach pełnienia urzędu, do dymisji podał się prezydent Christian Wulff. Hanowerska prokuratura wszczęła przeciw niemu śledztwo w związku z podejrzeniem o przyjmowanie łapówek w czasie, gdy był premierem Dolnej Saksonii. – W Görlitz dobrze przyjęto wybór Gaucka. On jest w końcu z byłej NRD i nawet ci, którzy nie zgadzają się z jego poglądami politycznymi uważają że Gauck będzie dobrym prezydentem bo to „ swojak ” – mówi Jarosław Galewski, lubanianin z urodzenia, mieszkający od wielu lat w nadnyskim mieście. Wybór Gaucka na urząd Prezydenta Niemiec przyjęli również z radością Polacy mieszkający w nadgranicznym Görlitz, a jest ich tam niemało, bo ponad 5 tyś, głównie byli mieszkańcy Zgorzelca, Lubania, Bolesławca i Bogatyni. – Już we wczorajszych wypowiedziach w telewizji Joachim Gauck deklarował, że pierwszym państwem które odwiedzi będzie Polska. To ucieszyło nas, Polaków mieszkających w Görlitz. Ale myślę że również całą Polonię w Niemczech, bo propolskie sympatie Gaucka są znane w tym kraju nie od dziś – dodaje Jarek Galewski.
Joachim Gauck urodził się 24 stycznia 1940 r. w Rostocku. Gdy miał jedenaście lat, jego ojciec został aresztowany przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa i zesłany na cztery lata do gułagu na Syberii. Gauck studiował teologię i został pastorem. Znajdował się pod stałą obserwacją NRD-owskiej bezpieki – Stasi.W 1989 r. stał się jednym z założycieli organizacji Neues Forum, antykomunistycznej opozycji w NRD i posłem w wyłonionej w pierwszych wolnych wyborach Izbie Ludowej. W latach 1990-2000 pełnił funkcję pełnomocnika federalnego ds. materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD Stasi. Kierowaną przez niego instytucję nazwano Instytutem Gaucka.
Za jedno ze swoich najważniejszych zadań Joachim Gauck nadal uznaje walkę o to, by zbrodnie reżimu komunistycznego nie uległy zapomnieniu.
Autor opracowania: Sławomir Piguła
Foto: Reuters/AFP/Keystone i br.de
Joachim Gauck z dziennikarką Danielą Schadt, swoją partnerką życiową ( foto poniżej)