Rozczytane Słoneczko – Senator, Wiceburmistrz i Przewodniczący RP czytali dzeciom
„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. Jim Trelease, autor „The Read-Aloud Handbook” (Podręcznik głośnego czytania)
Za nami XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja”.
Sukces tego przedsięwzięcia w „Słonecznym” Przedszkolu Niepublicznym Nr 1 po raz kolejny pokazał, jak wielka jest w dzieciach potrzeba kontaktu z literaturą, a rodzicom i wychowawcom przypomniał, że czytanie jest inwestycją w przyszłość naszych dzieci, kapitałem, z którego będą korzystać przez całe życie. Naszym przedszkolakom czytali m.in Senator Jan Michalski, Przewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego Kazimierz Kiljan, Wiceburmistrz Lubania Mariusz Tomiczek, dziennikarka Ziemi Lubańskiej Teresa Kraska, Siostra ze zgromadzenia Sióstr Magdalenek w Lubaniu i Łukasz Tekiela dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.
Do wzięcia udziału w akcji głośnego czytania dzieciom w naszym przedszkolu nikogo nie trzeba było przekonywać. Czytali więc rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, a także przyjaciele przedszkola, którzy na co dzień pomagają nam w organizacji różnych przedsięwzięć i projektów.
O niebagatelnym wpływie czytania na rozwój dzieci można pisać wiele. Niemniej jednak czas, w którym przyszło nam żyć, to czas rozwiniętej daleko nauki i techniki, czas komputerów i rzeczywistości wirtualnej. Coraz częstszą formą spędzania wolnego czasu przez dziecko jest walka z poruszającym się po ekranie komputera obrazami. Rozważając wszystkie za i przeciw trzeba stwierdzić, że z całą pewnością komputer jest częścią naszej rzeczywistości, i nie da się – zresztą nie ma takiego powodu – uniknąć kontaktu dziecka z komputerem. Należy pamiętać jedynie, że nie może być on jedyną formą wprowadzania dzieci w świat fantazji. Nic bowiem nie zastąpi cudownego wynalazku przyszłych pokoleń jakim jest książka.
Jeśli więc chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.
Elżbieta Kardela/Sławomir Piguła