HomeHistoriaRola-Żymierski w Lubaniu – podejście czwarte

Komentarze

Rola-Żymierski w Lubaniu – podejście czwarte — 8 komentarzy

 1. Wydaje mi się, że parę dni temu Senat uchwalił konieczność zmiany nazw „komunistycznych” z „nakazem wykonalności” od zaraz.

 2. A można o jakieś szczegóły bo nie słyszałam ani na stronie senackiej nic nie widać.

 3. Dziękuję Panie Janie za link.
  reasumując:
  Senat – niemalże jednogłośnie – przyjął w czwartek (20.06.2013) projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Teraz projekt trafi do Sejmu.

 4. W Sejmie to będzie tylko formalność, także na pewno przejdzie. To teraz burmistrz i radni będą mieli orzech do zgryzienia. Mam nadzieję, że ulica zbrodniarza Żymierskiego będzie zastąpiona nazwą naszych Wielkich Bohaterów ulicą Żołnierzy Wyklętych. Można było to już zrobić wcześniej, gdy z inicjatywą i propozycją wyszło LSM Panaceum pod przewodnictwem Ewy Gutek,jak również ubiegał się Pan Skowroński. Myślę, że burmistrz i rada już nie będą się wahać jak do tej pory i zmienią tę haniebną nazwę ulicy i powstanie w niedługim czasie pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

  http://www.youtube.com/watch?v=5uVW8RVBtoU

 5. Gdyby chcieć dochodzić źródeł, dlaczego do tej pory ostała się w Lubaniu ulica Roli – Żymierskiego, winnych takiego stanu rzeczy jest wielu. Wśród nazwisk pojawiają się nawet […] Prawda, że równie trudno uwierzyć. Oni wszyscy przegrywali z marszałkiem Polski, mającym krew na rękach. Nawet po latach na „Rolę” nie ma silnych.

  Po tym tekście nasuwa mi się pytanie. Czy Oni kiedykolwiek chcieli z nim wygrać? Czy próbowali? Po zatwierdzeniu projektu w sejmie, nikt włodarza i rady nie będzie już pytał o zgodę. W pamięci mieszkańców jednak pozostanie jak potraktowano ten problem, a kto go chciał rozwiązać.

  »
  Ta prawda jest zbyt brutalna by mógł ją otwarcie napisać anonim,
  co innego Janusz Skowroński podpisany imieniem i nazwiskiem.
  Moderator

 6. To był cytat, wstęp z artykułu autora. Ja nie napisałem tylko zacytowałem go.

 7. Od autora:
  Doszło do mnie “życzliwą” pocztą, że oburzył się pan starosta, że piszę bzdury co do jego osoby z lat 90-tych. To nie pierwszy przypadek, że VIP-y mają problem z pamięcią (ostatnio Jerzy Zieliński napisał, że został WYRZUCONY ! z redakcji “PL” – czekam na publikację mojego sprostowania w Ziemi Lubańskiej).

  W tej zaś konkretnej kwestii raz jeszcze sprawdziłem: pan Walery Czarnecki był członkiem owej komisji Rady Miejskiej, wybrany do niej jako przedstawiciel lubańskiego Oddziału PTTK. Czy i jak w niej działał? – nie wiadomo. Może wcale? Dane te są powszechne w archiwum UM Lubań.
  Ponadto można znaleźć tożsamą informację w książce Barbary Grzybek i Janusza Kulczyckiego “Ulice Lubania” (vide – ul. Żymierskiego).

  No i jeszcze jedno, mija już 4 i 1/2 miesiąca od akcji uświadamiającej lubaniaków, kim był Rola-Żymierski. Ulica nadal nosi jego imię.