Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Przetarg na odbudowę dachu Domu Solnego w Lubaniu

Dom Solny w Lubaniu

Miasto Lubań ogłosiło przetarg na kolejne prace związane z rewitalizacją Domu Solnego, który jest jednym z najstarszych lubańskich zabytków. Przetarg będzie dotyczył odbudowy dachu.

Specyfikacja uwzględnia oczyszczenie i w części odtworzenie dachówek, zabezpieczenie ścian przed pękaniem oraz naprawę drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu.

-Metoda wykonania prac została szczegółowo opisana, zalecono odpowiedni sposób postępowania z zabytkową dachówką – mówi Tomasz Bernacki, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań. – Wszystko oparte jest na bardzo szczegółowych ekspertyzach. Ważne roboty związane są z zachowaniem oryginalnych drewnianych elementów konstrukcyjnych.  Belki i krokwie zostały przebadane dendrochronologicznie. Dzięki temu oceniono wiek belek, okazało się, że najstarsze, sosnowe, są datowane na 1516 rok – kontynuuje naczelnik Bernacki. Dominują belki z okresu budowy, a więc z 1535-1538. Tylko jedna jest młodsza, z roku 1566. Rzuca to ciekawe światło na temat podwyższania tego obiektu, którego ponoć dokonano. Jeśli faktycznie Dom Solny był podwyższany, to z użyciem starych materiałów, możliwe też, że podwyższanie wcale nie miało miejsca – wyjaśnia urzędnik.

Na tę inwestycję miasto otrzymało dotację w wysokości miliona złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace powinny rozpocząć się za kilka tygodni.

Autor: Red.