Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o.o. – Ogrzewanie systemowe oraz ciepła woda użytkowa dla mieszkańców miasta
Ogrzewanie systemowe oraz ciepła woda użytkowa, oferowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o.o. są ekologiczne i stanowi wygodną, ekonomiczną alternatywę w stosunku do innych źródeł zasilania. Każdego roku wzrasta liczba odbiorców – zarówno osób fizycznych jak i wspólnot mieszkaniowych oraz podmiotów gospodarczych, korzystających i zainteresowanych korzystaniem z usług Spółki. Ponieważ mamy początek roku 2022, warto przybliżyć mieszkańcom Lubania działania Spółki w roku minionym.
Oferta Spółki cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony lokalnych odbiorców, którzy wyrażają chęć podłączenia się do naszych sieci z uwagi na fakt, że bieżące prace polegające na modernizacji, eksploatacji oraz budowie nowych sieci prowadzimy zgodnie z najnowszymi wymaganiami technicznymi a to w dzisiejszych czasach jest niemałym wyzwaniem pod względem kosztowym oraz technologicznym.

Prezes Zarządu PEC Lubań Sp. z o.o. Przemysław Kuchmistrz
– Obecnie prowadzimy prace nad inwestycjami długofalowymi, które mają na celu sprostać coraz to większym oczekiwaniom naszych klientów – informuje Prezes Zarządu PEC Lubań Sp. z o.o. Przemysław Kuchmistrz.
Wychodząc naprzeciw coraz większemu zapotrzebowaniu na ciepło systemowe w Lubaniu, Spółka intensyfikuje działania inwestycyjne związane z rozbudową systemu przesyłowego tak, aby umożliwić jak najszybsze przyłączania i dostawę ciepła do budynków odbiorców, z którymi już zawarto umowy przyłączeniowe.
–Nasze działania są tak ukierunkowane, aby zapewnić możliwość dostawy ciepła w obszarach, na których sieć ciepłownicza jeszcze nie występuje. Zasadnicze kierunki ekspansji sieci w najbliższych latach to likwidacja tzw. „białych plam” czyli podłączanie starych kamienic w centrum miasta, jak również rozbudowa w kierunku północno-zachodnim, zamkniętym ulicami Zgorzelecką, Kopernika, Wojska Polskiego i Łużycką. W bieżącym roku do sieci podłączyliśmy znaczącą część kompleksu mieszkaniowego Podkowa, jeden z największych nowych budynków mieszkalnych przy ul. Armii Krajowej, oraz szereg mniejszych kamienic – mówi Prezes Kuchmistrz.
Przedsiębiorstwo planuje także budowę nowych odcinków sieci w kierunku ul. Warszawskiej (do mostu na Kwisie), w kierunku Kamiennej Góry – ulice położone bliżej centrum, a więc ul. Mickiewicza i ul. Dąbrowskiego, oraz w kierunku ulicy Kościuszki, czyli na południe miasta. Aktualnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem budowy tzw. „spinki centralnej”.
W najbliższych latach Spółka prowadzić będzie dalsze działania mające na celu zwiększanie udziału biomasy (słomy) jako paliwa do produkcji ciepła.
-Warto wskazać, że nasza spółka jest w grupie nielicznych spółek ciepłowniczych w Polsce, które mają tak dobrze rozwiniętą technologię spalania biomasy – podkreśla Przemysław Kuchmistrz.
Plany inwestycyjne na najbliższe lata spółki PEC Lubań dotyczą również rozbudowy instalacji pracujących na słomie, ze względu na wciąż rosnące koszty emisji CO2.
–Mamy stosunkowo dobrą pozycję wyjściową w procesie dostosowywania się do zachodzących zmian. Eksploatacja od 20 lat kotłów na słomę powoduje, że posiadamy doświadczenie i potencjał techniczny pozwalający częściowo uniezależnić się od wzrostu cen tzw. pozwoleń na emisję CO2 i skokowego wzrostu cen węgla i gazu, który obserwują również użytkownicy lokalnych kotłowni – zaznacza szef lubańskiego PEC.
Przedsiębiorstwo instaluje rocznie około 4-5 nowych węzłów cieplnych. Dla ograniczenia kosztów przyłączy buduje się głównie węzły grupowe, do których zazwyczaj podłączanych jest kilka budynków mieszkalnych. Poprzez wspomniane węzły i lokalny system przyłączy, odbywa się dystrybucja i sprzedaż ciepła do odbiorców.
Klienci PEC Lubań, rozliczani są wg wskazań liczników ciepła, odczytywanych zdalnie w prawie 650 punktach pomiarowych. W chwili obecnej spółka ogrzewa ponad połowę budynków w mieście tj. ok. 320 tys. m2powierzchni, z czego najważniejsze, czyli zasoby mieszkaniowe, to wielkość ok. 210 tys. m2. Główny odbiorca to Spółdzielnia Mieszkaniowa. Spółka sprzedaje średnio rocznie ok.160÷170 tys. GJ energii cieplnej, chociaż w szczególnie chłodnych latach wielkość ta potrafi przekroczyć 180 tys. GJ.
W latach 2015 – 2017 Spółka dokonała kompleksowej modernizacji instalacji odpylania kotłów w kotłowni „Piast” przy ul. Kazimierza Wielkiego 15. Uzyskiwane wyniki spełniają wymagania emisyjne wprowadzonych tzw. dyrektywą MCP, ograniczającą od roku 2025 wielkość emisji pyłu do poziomu 50 mg/Nm3 dla kotłów poniżej 5 MW (kotły na słomę) i 30 mg/Nm3 dla kotłów o mocy powyżej 5 MW (kotły węglowe)
PEC Lubań Sp. z o.o. eksploatuje własny system ciepłowniczy składający się ze centralnego źródła ciepła, sieci ciepłowniczych, węzłów cieplnych i kotłowni lokalnych. Na system składają się:
– centralne źródło ciepła
- Ciepłownia „Piast” – 3 kotły węglowe WR 5 i 2 kotły na biomasę WCO 160S, kocioł gazowy BUDERUS 825L – łączna moc 25,5 MW
- Lokalne – kotłownie gazowe (6 szt.) w różnych częściach miasta – łączna moc 0,9 MW
– sieć ciepłownicza – nowoczesne sieci magistralne, rozdzielcze, przyłącza i zewnętrzne instalacje odbiorcze, w większości wyposażone w system alarmowy
- Łączna długość – 20,0 km
- Zakres średnic – Dn 20 – Dn 300
- Udział sieci preizolowanych – 77%
– węzły cieplne – automatyczne węzły cieplne wymiennikowe, wyposażone w układy regulacji pogodowej
- Łączna liczba – 183 szt. (173 szt. jest własnością spółki)
- Zakres mocy – 40 – 1500 kW
Kontakt:
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o.o.
pl. 3-go Maja 11, 59 – 800 Lubań
Tel. 75 722 22 39, 75 722 43 79
e-mail: biuro@pecluban.pl
Pogotowie Ciepłownicze – tel. kom. 606 777 031
Galeria zdjęć:
SP