Protestowali pod lubańskim Sądem Rejonowym (WIDEO)

Chyba po raz pierwszy od wielu lat w Lubaniu odbył się spontaniczny protest. Około 21. mieszkańcy zaczęli się gromadzić przed lubańskim sądem. Był hymn, skandowanie haseł i świece. Przeciwnicy zmian w sądownictwie dołączyli do protestujących w wielu miastach Polski, także Bolesławca czy Jeleniej Góry.

Początkowo zgromadzonych było niewielu, jednak w kulminacyjnym momencie protestowało ponad 100 osób. Wszyscy przybyli, aby wyrazić swój sprzeciw wobec niekonstytucyjnych zmian w polskim sądownictwie i skierować do Prezydenta apel o zawetowanie przyjętych przez sejm ustaw.

Inicjatorem protestu ponad podziałami była .Nowoczesna i KOD. Co ważne, większość przybyłych podkreślała, że nie jest związana z żadną z organizacji, a są tu aby bronić demokracji i trójpodziału władzy, który jest jej podstawą.
Odczytano deklarację obywateli, którą podpisali Władysław Frasyniuk, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Inicjatorzy protestu zabrali głos, zebrani zaśpiewali hymn i ułożyli świece w napis veto.

Dzisiaj, 21 lipca odbędzie się podobny protest tym razem o godzinie 20.00

Autor: eluban.pl/foto:eluban.pl/wideo:eluban.pl/tvluban.pl

Relację z protestu w Lubaniu przygotował portal eluban.pl – oglądaj TUTAJ

Relację z protestu w Lublinie, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób przygotowała TV Lubań (Protest w Lublinie zarejestrowany został przez jednego z naszych dziennikarzy przebywającego tam na urlopie):

20 komentarzy Protestowali pod lubańskim Sądem Rejonowym (WIDEO)

 • Ola2

  No proszę, a dlaczego obok pod tablicą jednego z „wyklętych” nie ma choćby takiej frekwencji?

 • powiernik

  Trochę to nieszczęśliwe zestawienie zdjęć z Lubania i filmu z Lublina.
  Chyba nie zamierzone szanowna redakcjo, prawda?

  • Andrzej Ploch

   Cóż, wiatr historii czasem mocno rzuca po globusie, a szczególnie w okresie urlopowym. Taki mały rebus mi wyszedł, ale jego rozwiązanie daje odpowiedź.

   • Ala

    Rebus-rozwiązanie:
    Jaka opozycja w Lubaniu, taka frekwencja.

    Zgadłam?
    🙂

    • Andrzej Ploch

     No, nie.

    • powiernik

     A jaka frekwencja w Warszawie, Lublinie czy gdzie indziej? Tych parę, paręnaście tysięcy? Jak to się ma do ogółu społeczeństwa? Wystarczy spojrzeć na zbliżenia zdjęć spod sądu w Lubaniu i kogo tam widać? Ja wiem, a wy?

     Jestem na wczasach w Trójmieście i co widzę? Ludzie odpoczywają, cieszą się życiem i myślą o tym jak tu najtaniej odpocząć i żeby starczyło na powrót do domu. Problem Sądu Najwyższego i Schetyny – to nie jest ich problem.

     Najlepszy komentarz do wydarzeń napisał na FB Kukiz: Mam stanąć obok PO na ulicy? Oszaleliście!!!

     • irys

      A byłeś w Warszawie na proteście? Bo tak się akurat składa że ja byłem i nie widziałem parę czy paręnaście tysięcy, tylko kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Propaganda TVP i innych prawicowych mediów specjalnie zaniża te wartości. Ale w ludziach zadziałał nareszcie umysł i już się pisowi nie dadzą tak łatwo „dymać”, jak jak do tej pory. A z drugiej strony to ty powierniku nie rozumiesz, że sędziów nie mogą wybierać politycy? A już na pewno nie w pełnej zawiści i nienawiści Polsce. Niestety, jako społeczeństwo mamy nieszczęście być ludźmi pełnymi kompleksów, którymi kierują frustracje i poczucie niższośći. Nie wiem tylko dlaczego. Przykładem może być osoba naszego, a właściwie waszego prezesa partii/naczelnika państwa.

      • powiernik

       @A z drugiej strony to ty powierniku nie rozumiesz, że sędziów nie mogą wybierać politycy?

       Przyjacielu, a kto wybiera sędziów w USA, Wlk. Brytanii czy innych krajach Zachodu? Sędziowie? To jak, wszystkich ktoś rozlicza – prezydenta, posłów, rząd, a kto rozlicza sędziów? Święte, nietykalne krowy, podatne na przestępstwa jak każdy człowiek. Myśl bracie, uruchom rozum i na spokojnie się zastanów. Przeciwko czemu protestujesz?

       Przyjacielu, a kto mówi o nienawiści – PiS? Kto bezczelnie pluje w usta opuszczającym Sejm posłom: Będziesz siedział!!! To są ohydne i wulgarne groźby. W ręce biała róża, a w ustach jad.
       Kto z tej niższości i kompleksów próbuje wydźwignąć Polaków tworząc wizje Trójmorza, przyjmując Trumpa i uczestnicząc w G20? PO? No bez żartów.

       Twoje słowa Irys jednoznacznie świadczą o pomyleniu pojęć, o zagubieniu. Posługujesz się ogólnikami, a może tak bardziej konkretnie. Dałeś się zmanipulować jak wielu innych ludzi. Szkoda tylko, że wasza energia pójdzie w powietrze. Ten naród na pewno nie zaufa już PO i Schetynie. Na tym polega wasza tragedia. PiS-owi może nie przybędzie w sondażach, ale wam tym bardziej. Trzeba będzie tworzyć nowe partie. I tak w kółko. Tylko po co???

 • kolo

  8 lat kłamstw PO i PSL STOP!

 • irys

  Tak powiernik mnie pojechałeś i co ci z tego przyszło? Gołym okiem było widać że to wszystko było lipą! Na szczęście zrozumiał to nawet twój prezydent(a może już nie twój) i zawetował niekonstytucyjne wypociny fanatyka jarka i jego zauszników.I było się tak wczuwać?

 • janko

  Do Powiernika
  @Przyjacielu, a kto mówi o nienawiści – PiS? Kto bezczelnie pluje w usta opuszczającym Sejm posłom: Będziesz siedział!!! To są ohydne i wulgarne groźby. W ręce biała róża, a w ustach jad.

  To ja się Ciebie teraz spytam: kto mówił „strzelać do tego bydła co protestuje”? Kto mówił: „teraz zrobimy porządek z sądami, a po wakacjach weźmiemy się za was(dziennikarzy)”? Kto kazał pacyfikować demonstrujących pokojowo młodych ludzi pod siedzibą PiS? Kto wyzywał idących w pokojowej demonstracji młodych 20 i 30 letnich ludzi od złodziei, ubeków, bandytów i komunistów?

  Nie oczekuję od Ciebie odpowiedzi! Odpowiem Ci sam: strzelać chciał naukowiec z UMCS, niejaki Adam Górak, związany z PiS (humanista,doktor habilitowany nauk historycznych). Porządek z dziennikarzami po wakacjach chce robić posłanka PiS Krystyna Pawłowicz(profesor prawa). Pacyfikacji młodzieży pod siedzibą PiS w niedzielę dokonała policja na rozkaz ministra Błaszczaka, szefa MSWiA (humanisty, historyka, pedagoga). Demonstrujących ludzi od ubeków, komunistów i złodziei wyzywał wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (humanista, filolog, pedagog)
  Oni wszyscy klęczą co niedzielę w kościele i przyjmują eucharystię! Robią znak krzyża. A co potem? No właśnie.

  Więc co wyjeżdżasz nam tu z takimi tekstami. Weź się człowieku zastanów po czyjej jesteś stronie!Jacy to ludzie!

 • powiernik

  @janko

  Sami sobie piszemy i sami sobie odpowiadamy. Ot nowa forma dialogu. Spróbuję jednak sam odpowiedzieć, mam trochę czasu:

  1.„strzelać do tego bydła co protestuje” – naukowiec UMCS, Adam Górak. A kto to w ogóle jest i jaką ma władzę w państwie? No bez żartów, mam dla odmiany podać masę analogicznych przykładów, ale osób decyzyjnych w państwie PO? – „polowanie na kaczki”, „dorżnięcie watahy”, Hadacze, morderca Rasiaka z Łodzi i tym podobne indywidua. To ilu już zastrzelono aktywistów z PO?

  2.„teraz zrobimy porządek z sądami, a po wakacjach weźmiemy się za was(dziennikarzy)” – posłanka PiS Krystyna Pawłowicz(profesor prawa). To są jakieś groźby karalne, pogróżki? Adekwatne do tych ze strony PO – „będziesz siedzieć”. Tylko tutaj mamy jedną, jedyną Pawłowicz, a z waszej strony skandujące tłumy i agresywnych facetów obskakujących posłów, nawet tych z Kukiz 15 wracających do domu (Jakubiak). W PiS-ie jest Pawłowicz (również fizycznie atakowana pod Sejmem), a w PO wesołek Szczerba, brutal Lenz, Nitrasy, wścibscy przeglądający cudze notatki, prowokatorki wciskające komórki w twarz itd. Mało? Mogę dodać więcej.

  3.Kto kazał pacyfikować demonstrujących pokojowo młodych ludzi pod siedzibą PiS? – Błaszczak. Ilu było rannych, ilu zamknięto, ilu odwieziono do szpitala? Znasz pojecie słowa „pacyfikacja”? Umożliwienie działania instytucji państwowych podlegających szczególnej ochronie nazywasz „pacyfikacją”. Słownik mówi o działaniach służb porządkowych z użyciem broni. Była tam broń u policjantów? Człowieku używaj właściwych pojęć, tu nie manifa.

  4. O wyzwiskach Zielińskiego nie piszę, bo ze strony manifestujących tyle ich było słychać, że szkoda na to czasu. Może jedno obecnego lidera KOD-u do dziennikarza TVP przed kamerą, usłyszał cały kraj: „telewizja – ku.wizja”.

  5. Oni klęczą w kościele, a ty gdzie klękasz? Przed komisarzami w Brukseli? Zostaw wiarę i kościół w spokoju, to indywidualna sprawa każdego człowieka. Choć po ostatniej akcji w kościele św. Anny widzę, że kościołów też nie zostawicie w spokoju.

  Po czyjej jestem stronie? Za długo żyję na tym świecie, żeby stanąć po stronie tłumu bez wizji, wartości i jasno określonego celu dobra Polski. U boku zgranych partyjnych bonzów. Powiem jak Kukiz: Chyba oszalałeś!!!

 • kolo

  Przypomnij sobie nagrania z restauracji Sowa koleśi PO

  • ivo

   Nagrali prywatne rozmowy, a jak to prywatnie różne rzeczy się mówi. I ja bym w ogóle się tym nie przejmował
   Fakt, że stały się elementem i to chyba decydującym o porażce PO. Inna sprawa, że poważni ludzie dali się podsłuchać jakimś gówniarzom na usługach służb. A już najbardziej zdziwiło mnie to, że dał się podsłuchać minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, kiedyś funkcjonariusz UOP, a później ABW w stopniu zdaje się kapitana. To jak mamy takich oficerów w służbach specjalnych jak on, to najlepiej dajmy ruskim wszystko na tacy, opublikujmy w internecie po co się mają męczyć ich agenci, skoro u nas nawet minister wywodzący się ze służb specjalnych nie potrafi zapewnić sobie ochrony kontrwywiadowczej w jakiejś restauracji i daje się podsłuchiwać kucharzom.
   Schetyna mający jako taki ogląd na takie sprawy jakoś nie dał się podsłuchać, Tusk też nie i wielu innych też nie.

 • irys

  To niby chcesz mi wmówić że PiS pod dowództwem Kaczyńskiego działa dla dobra Polski? PiS kolego sieje destrukcję. Widać jak PiS, a właściwie Kaczyński po ostatnich wydarzeniach traktuje Prezydenta. Poniża publicznie, wyśmiewa, patrzy z nibypolitowaniem (a tak naprawdę z nienawiścią). Tylko dlatego, że chłopina ośmielił się wyrwać na niezależność, bo znudziło mu się być chłopcem na posyłki, ciągłym notariuszem! Nie jestem zwolennikiem PiS-u, ale uważam że gdyby nie Kaczyński, Szydło, Terlecki, Suski, Zieliński, Błaszczak i cała ta pisowska wierchuszka plus takie osobniki jak politruk Patryk Jaki,politruk Joachim Brudziński, Krysia Pawłowicz czy taki pajacyk Dominik Tarczyński i wielu innych politruków w tej formacji, partia miałaby zupełnie inną jakość, lepszą jakość.
  A tak jest pośmiewiskiem, nawet dla prawicy w zachodniej Europie!

 • powiernik

  irys
  Oczywiście masz rację. Gdyby nie wymienione przez ciebie osoby z PiS to partia miałaby zupełnie inną jakość, no taką jakość …PO. To byłoby spełnienie twoich wyobrażeń o nowoczesnej polskiej „prawicy” czyli jakiegoś tam Centrolewu, na wzór właśnie PO czy np. chadeków w Niemczech z Merkelową w roli głównej, która jednego dnia modli się po chrześcijańsku, a drugiego legalizuje związki partnerskie.

  A co do pośmiewiska Polski. Rozumiem, że wizyty w Polsce prezydenta Chin, prezydenta USA, księcia Williama i przegłosowane jednogłośnie członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to tak dla śmiechu?

  Bracie, na nasze nieszczęście świat to coraz bardziej śmieje się z Brukseli. A jak traktuje UE Trump? Przykład – wycofanie z porozumienia klimatycznego i połajanki w sprawie składki do NATO.

 • irys

  Jeżeli dla Ciebie Powierniku, ocena UE przez Trumpa jest wiążąca, to ja nie mam z Tobą o czym rozmawiać. Dla mnie Trump to taki […] bez programu, wizji, perspektyw i polotu. Taki Jarek, tylko w trochę lepszym wydaniu. Lepszym wydaniu, to znaczy lepiej ubrany bo garnitury nosi od Armaniego a krawaty od Bossa, a buty od Prady. Ale we łbie ta sama sieczka. A raczej gąbka, bo Jarek, co by o nim nie powiedzieć, to człowiek inteligentny. Trump to prostak, 20 – krotny bankrut, więc Stanów na prostą i tak nie wyprowadzi. Jestem tego pewien. A tak na marginesie, to jakoś jak wizytował nasz piękny kraj, nie słyszałem żeby zniósł nam wizy do USA. A obiecał!

  »
  Prosimy nie szydzić i poniżać głowy państwa USA. To jest karalne. Wskazanym by było poprzedzać nazwisko Trump tytułem Prezydent.
  Moderator

 • powiernik

  Ale irys, kim jest dla ciebie urzędujący prezydent USA, największego światowego supermocarstwa, nie ma tutaj kompletnie ŻADNEGO ZNACZENIA. Istotne jest, że ma przeogromne znaczenie dla WSZYSTKICH pozostałych państw kuli ziemskiej. Rozumiem, że Juncker, Tiemmermans, Tusk to wg ciebie prawdziwi mężowie stanu? A kto ich wybrał na te brukselskie posadki? Bo prezydenta Trumpa coś koło 150 milionów Amerykanów!

  Pisząc o relacjach USA-UE zapomniałem dodać temat najświeższy – dopiero co przegłosowane sankcje, które oprócz Rosji uderzą w główne gospodarki UE, a więc przede wszystkim Niemcy. Skończy się to zapewne pogłębieniem stagnacji gospodarczej świętego, dla ciebie, Zachodu, który niestety powoli traci na znaczeniu. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, ale mnie interesuje Polska. I jak na razie sytuacja geopolityczna naszego kraju, oczywiście pod rządami „SZALEŃCA-FASZYSTY”, rokuje rewelacyjnie.

  Powstaje w takim razie pytanie: Kto tu oszalał?