Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Protest policjantów przybiera na sile

Policyjny protest przybiera na sile. Według nieoficjalnych informacji 25% policjantów w Województwie Dolnośląskim nie stawiło się w pracy. Kłopoty z frekwencją na służbach, są we wszystkich komendach powiatowych naszego subregionu. 

Sytuacja ta związana jest oczywiście z protestem policjantów, którzy pozostają w sporze z MSWiA. W garnizonie jeleniogórskim brakuje ok. 30% funkcjonariuszy. W komendzie zgorzeleckiej, według informacji jakie podaje portal zgorzelec.info, na zwolnieniach lekarskich może przebywać ok 50 funkcjonariuszy. Nie lepiej jest w Bolesławcu. Tam, jak podaje portal Istotne.pl na zwolnieniach przebywa kilkudziesięciu policjantów. Zdaniem dziennikarzy serwisu doprowadziło to do sytuacji, że w całym Powiecie Bolesławieckim na nocnej służbie pracują załogi zaledwie dwóch radiowozów. W Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu też nie jest wesoło, bowiem również część policjantów przebywa na zwolnieniach. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy oficer prasowej jednostki st. asp. Magdalenę Juźwicką: – Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu dołączyli do protestu. Część z funkcjonariuszy przebywa na zwolnieniach, część z nich wraca do pracy. Jest rotacja. Szczegółowych informacji w sprawie absencji funkcjonariuszy i akcji protestacyjnej udziela rzecznik Komendy Głównej Policji – usłyszeliśmy od rzeczniczki.

W całej Polsce, w wyniku protestu niektóre komisariaty są bliskie zamknięcia. Praca policji jest sparaliżowana – aby uzupełnić braki, komendy posiłkują się funkcjonariuszami piastującymi wyższe stanowiska. Na policjantów którzy zdecydowali się przyjść do pracy spadają obowiązki ich nieobecnych kolegów. Protest dotyczy głównie policjantów z najniższych ogniw w hierarchii a więc posterunków, komisariatów, komend powiatowych i oddziałów prewencji. To Ci policjanci zarabiają najmniej – maksymalnie do 3,5 tysiąca złotych na rękę.

Protestując, policjanci domagają się m.in. zwiększenia wynagrodzeń o 650 złotych,  odmrożenia waloryzacji swoich płac, pełnopłatnych zwolnień lekarskich czy płatnych nadgodzin.

Autor: Red./foto NSZZP

Leave a Reply