Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Pożyczka na pesel – czy dostaniemy ją w banku lub firmie pożyczkowej?

Pożyczka na PESEL nie jest dostępna ani w banku, ani firmach pożyczkowych. Bank wymaga podania wielu informacji o kliencie. Instytucje pozabankowe udzielają pożyczek w oparciu o minimum formalności. Należy jednak podać więcej danych, niż tylko numer PESEL. Dostępne są jednak pożyczki na dowód. Jak w ich przypadku weryfikowane są dane pożyczkobiorców?

Czy rzeczywiście istnieje coś takiego, jak pożyczka na PESEL?

Instytucje działające online oferują swoim klientom różnego rodzaju pożyczki pozabankowe. Pośród nich znajdziemy np. pożyczkę przez telefon czy świadczenie dla emerytów i rencistów. Czy istnieje zatem pożyczka na PESEL? Niestety nie. Pesel to jedna z wielu danych, które pożyczkobiorca musi podać we wniosku o dodatkowe pieniądze. Sam numer PESEL nie wystarczy, aby złożyć aplikację.

Pożyczka na PESEL może być oferowana przez oszustów. Szukając dodatkowego źródła finansowania, powinniśmy je dokładnie sprawdzić. Po zawarciu nieuczciwej transakcji nie uzyskamy gotówki. Co więcej, jedna z naszych danych trafi w niepowołane ręce.

Jakie dane gromadzi baza PESEL?

Każdego dnia posługujemy się danymi. Ważne jest to, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Jednym z miejsc podobnych do bazy BIK, które kumulują liczne dane, jest baza PESEL. To Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Znajdują się w nim informacje identyfikujące tożsamość i status administracyjnoprawny obywateli polskich oraz cudzoziemców zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W rejestrze zamieszczone są takie informacje jak:

 • wiek;
 • płeć;
 • stan cywilny;
 • kraj pochodzenia;
 • miejsce urodzenia;
 • nazwiska rodowe rodziców;
 • data wymeldowania z miejsca stałego pobytu.

Do zebranych w bazie PESEL danych dostęp mają wyłącznie przedstawiciele władzy, m.in. policja, prokuratura, straż, organy wyborcze czy organy kontroli państwowej. Dzięki temu możemy być pewni, że próba wyłudzenia pożyczki na naszą tożsamość będzie bezskuteczna.

Czy można wziąć kredyt na dowód?

Rynek finansowy oferuje różne rodzaje kredytów. Warunki wnioskowania o te produkty także są inne w poszczególnych firmach. Żadna z instytucji nie oferuje jednak kredytu na dowód. Dane zawarte w dokumencie nie są wystarczające, aby ubiegać się o dodatkową gotówkę. Kredytodawca wymaga m.in. zaświadczenia o stałym dochodzie, a także zabezpieczenia transakcji za pomocą ubezpieczenia. Często należy wskazać również poręczyciela.

Warto jednak zapoznać się z ofertami firm pozabankowych. Znajdziemy w nich atrakcyjne pożyczki na dowód osobisty. Niektórzy pożyczkodawcy będą wymagali od nas oświadczenia o zarobkach. Najczęściej jednak finanse przyznawane są w oparciu o ocenę zdolności kredytowej. Uzyskuje się ją, analizując zebrane z baz dłużników dane oraz sprawdzając historię kredytową na koncie pożyczkobiorcy.

Jak przebiega weryfikacja tożsamości pożyczkobiorców?

Dane osób sięgających po kredyt czy pożyczkę, sprawdzane są na kilka sposobów. Dzięki temu nie ma możliwości, aby osoba podająca we wniosku jedynie PESEL dostała pożyczkę. Pożyczkodawcy weryfikują tożsamość za pomocą:

 • przelewu weryfikacyjnego – w ten sposób sprawdzana jest historia kredytowa klientów oraz to, czy podany we wniosku rachunek ROR rzeczywiście należy do pożyczkobiorcy;
 • telefonu – pożyczkodawca podczas rozmowy z klientem zapyta o dane podane we wniosku;
 • kuriera – pracownik firmy kurierskiej dostarczając nam dokumenty sprawdzi dane zawarte w dowodzie osobistym;
 • baz dłużników – analiza rejestrów pozwala sprawdzić czy osoba ubiegająca się o pożyczkę jest wypłacalna;
 • usługi Kontomatik czy Instantor – pozwalają zajrzeć w historię płatności na koncie pożyczkobiorcy.

Czym grozi podanie PESEL w internecie

Dane wrażliwe to informacje o nas, które wymagają szczególnej ochrony. Często podajemy imię, nazwisko czy numer PESEL w bankach, szpitalach, urzędach czy aptekach (pokazując receptę). Czym grozi publikacja numeru PESEL w sieci?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś zrobi na nasze dane zakupy. Co więcej, ktoś może stworzyć fałszywy dowód osobisty, którym będzie zawierał transakcje pieniężne. Na szczęście pracownicy różnych firm zwracają szczególną uwagę na dokumenty ubiegających się o dodatkowe pieniądze osób. Istnieje spora szansa, że falsyfikat zostanie rozpoznany.

Jak chronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji wyłudzenia pożyczki na nasze dane, wystarczy dbać o ich bezpieczeństwo. Powinniśmy pamiętać np. o tym, aby nie podawać danych tam, gdzie jest to zbędne. Szczególnie nie powinniśmy tego robić w niezaufanych witrynach.

Wiele serwisów zachęca do zaakceptowania plików cookies (ciasteczek). Jest to pomocne, ponieważ w ten sposób zapisują się nasze preferencje i personalizują strony internetowe. Pliki te zapamiętują jednak hasła, które podajemy podczas logowania w różnych miejscach.

Jeśli nie ufamy zabezpieczeniom witryny, z której korzystamy, nie stawiajmy wygody na pierwszym miejscu.

Ważne jest też ustanowienie silnych haseł. Nie powinny się one powtarzać w różnych serwisach. Stosując się do tych kilku zasad możemy być pewni, że nasze dane osobowe są bezpieczne.

Tekst partnerski

Leave a Reply