Powiat Lubański. To jest weekend pełen strachu i niepewności (GALERIA ZDJĘĆ)
Wodospad w Lubaniu, w dzielnicy Księginki
Stan alarmu przeciwpowodziowego ogłoszony na terenie Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój i Gminy Wiejskiej Lubań, służby Lubania i pozostałych gmin powiatu oraz Straż Pożarna w pełnym w pogotowiu, ogromne zrzuty wody ze zbiorników złotnickiego i leśniańskiego, sztab kryzysowy powołany przy Staroście Lubańskim oraz kilkadziesiąt podtopień i zalań – to bilans ostatniego, niezwykle deszczowego weekendu.
Jeżeli chodzi o Powiat Lubański, to można powiedzieć że w porównaniu z Powiatem Lwóweckim czy Powiatem Złotoryjskim, przez ogromne ulewy mające miejsce w czasie weekendu (13 – 15 września 2024 r.) przeszedł niemal suchą nogą.
Ostatecznie z największą wodą miał do czynienia Świeradów-Zdrój, gdzie Kwisa co prawda przekroczyła stan alarmowy, ale nie spowodowała poważnych strat. Mimo to władze uzdrowiska zdecydowały o ogłoszeniu stanu alarmu przeciwpowodziowego.
Na terenie Gminy Leśna, przede wszystkim w Kościelniku i Szyszkowej rzeka wyszła częściowo z koryta ale rozlała się na tereny zalewowe. nie powodując większych strat.
Jeżeli chodzi o Gminę Miejską Lubań i rzekę Kwisę, to tutaj sytuacja była w miarę stabilna. Natomiast częściowo wylała rzeka Siekierka (w okolicach ul. Włókienniczej i Staszica). Jednak służby miejskie ZGiUK, PEC LPWiK i Straż Miejska działały bardzo sprawnie i w porę zabezpieczyły znajdujące się na linii przepływu rzeki posesje. Między innymi ułożono worki z piaskiem w najbardziej newralgicznych miejscach, worki i piasek zlokalizowano w różnych częściach miasta oraz wydano ostrzeżenia dla mieszkańców najbardziej narażonych na potencjalne podtopienia.
Sytuacja w Gminie Wiejskiej Lubań, w miejscowościach przez które przepływa Kwisa wyglądała na bardzo poważną ale ostatecznie rzeka ciągle płynęła w swoim korycie, chociaż w niektórych miejscach gdzie koryto znajdowało się bardzo niska doszło do miejscowych podtopień. Kilka posesji na terenie poszczególnych sołectw zostało zalanych w wyniku obfitych opadów deszczu. Wójt Aleksandra Chomicz w sobotę ogłosiła na terenie gminy stan alarmu przeciwpowodziowego.
Do niewielkich zalań doszło także na terenie gmin Platerówka i Siekierczyn oraz na terenie Gminy Olszyna, gdzie już w czwartek 12 września Burmistrz Leszek Leśko powołał Gminny Sztab Kryzysowy, a służby miejskie – PUK Sp z. o.o., Straż Miejska i OSP KSRG Olszyna przygotowały się do ewentualnej powodzi. Warto przypomnieć że w ciągu ostatnich 14 lat, powodzie nawiedzały tę gminę czterokrotnie. Tym razem gmina i mieszkańcy wyszli z całej sytuacji obronną ręką.
Przy Staroście Lubańskim działał Powiatowy Sztab Kryzysowy, który cały czas monitoruje stan wód w powiecie.
W sobotę o godzinie 16.00 zdecydowano o zwiększeniu zrzutu wody z Zapory Leśniańskiej. Zrzut wody miał na celu zwiększenie pojemności retencyjnej zbiornika. Liczono się z ewentualnością dużych podtopień na terenach leżących w pobliżu koryta Kwisy, ale ostatecznie na wielką skalę do nich nie doszło. Należy również podkreślić, że pracy służb nie ułatwiał porwisty wiatr, który w niektórych gminach powalał drzewa.
Dzisiaj (15.09.2024 r.) sytuacja jets nieco bardziej stabilna. ale wody, przynajmniej w Kwisie na razie nie ubywa. Na bieżąco przyglądamy się zaistniałej sytuacji.
Obejrzyj galerię zdjęć:
SP, zdjęcia: OSP z Powiatu Lubańskiego, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, ZGiUK Lubań, Lwowecki.info, Przegląd Lubański
Data publikacji 15.09.2024 r.