Powiat Lubański. Będzie zakaz dla skuterów i motorówek na jeziorach Złotnickim i Leśniańskim?
Radni Rady Powiatu Lubańskiego, wydali opinię do petycji złożonej przez dwójkę mieszkańców Gryfowa Śląskiego w sprawie przywrócenia ciszy na akwenach Jeziora Złotnickiego i Jeziora Leśniańskiego, co może ostatecznie wiązać się z zakazem pływania po nich skuterów i motorówek.
„Jezioro Złotnickie jak również teren wokół niego, jest obszarem o zróżnicowanym ekosystemie. Te-ren ten wpisany jest w Obszar Chronionego Krajobrazu. Jest to miejsce odpoczynku wielu osób, a przebywanie nad jeziorem jest okazją do tego, aby oderwać się od codzienności. Jest to najbliższy teren w odległości od Gryfowa Śląskiego, by, chociaż trochę pobyć w ciszy i gdzie powinien panować spokój” – pisali mieszkańcy Gryfowa Śląskiego, którzy zwracali uwagę, iż spokój ten jest regularnie zakłócany.
„Spokój ten i cisza niestety są zaburzane przez łodzie oraz skutery wodne o napędach spalinowych. Spędzając czas nad jeziorem Złotnickim zostaje zakłócony spokój osób tam przebywających. Właściciele motorówek i skuterów poruszają się po jeziorze z dużą prędkością, lekceważą kąpieliska. Często zdarza się, że pływają w bliskiej odległości ludzi będących w wodzie. Hałas, który wywołuje w/w sprzęt niestety również nie nastraja do odwiedzania tego terenu. Pędzące łodzie oraz skutery wodne są również utrapieniem dla wędkarzy, którzy przychodzą nad jezioro odpocząć i oddać się swojej pasji, jaką jest wędkarstwo. Łodzie motorowe oraz skutery zanieczyszczają środowisko spalinami, a wytwarzane przez nie fale niszczą brzegi jeziora, a zgodnie z Ustawą o Obszarze Chronionego Krajobrazu nie powinno się naruszać, a wręcz wzmacniać i chronić, co leży w gestii i obowiązkach rządzących w gminach.” –wskazywali we wrześniu ubiegłego roku Magdalena Włodarczyk i Bogdan Jaskuła, którzy w sprawie przywrócenia ciszy na akwenie jezior Złotnickiego oraz Leśniańskiego złożyli petycje do Rady Powiatu Lwóweckiego i Rady Powiatu Lubańskiego.
Radni Rady Powiatu Lubańskiego w toku analizy ustalili, że treść obu petycji sprowadza się do postulatu wprowadzenia zakazu użytkowania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na jeziorach Złotnickim i Leśniańskim i zgodnie z zapisami art. 116 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska uznali, iż Rada Powiatu posiada kompetencje do ograniczenia bądź zakazania używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno- wypoczynkowe.
„Ograniczenia te nie mogą jednak dotyczyć jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiorników wodnych” – zauważa w zajętym stanowisku do petycji Jan Surowiec Przewodniczący Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Lubańskiego, który wskazuje, iż wniosek o wprowadzenie zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na jeziorach Złotnickim i Leśniańskim, składający petycję uzasadniają m.in. tym, że:
- teren obu zbiorników wodnych włączony jest w Leśniańsko- Złotnicki Obszar Chronionego Krajobrazu ustanowiony uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 25 lutego 2021 r. nr XXVIII/62/21 i stanowi naturalne miejsce wypoczynkowo- rekreacyjne dla mieszkańców i licznych turystów,
- korzystanie z walorów wypoczynkowo- rekreacyjnych tego terenu jest wręcz niemożliwe ze względu na „szarżujące skutery i łodzie motorowe”, które generują nadmierny hałas i stanowią zagrożenie zdrowia i życia wypoczywających osób,
- stosunkowo niewielkie powierzchnie akwenów powodują, że poruszające się, najczęściej z dużą prędkością jednostki pływające znajdują się w bliskiej odległości od brzegu, wzbudzając fale szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci,
- położenie jezior w otulinie leśnej i miejscami w kanionie potęguje natężenie dźwięku, głośnych i najczęściej dużej mocy, silników spalinowych motorówek i skuterów,
- zakłócanie ciszy i spokoju przez motorówki zdarza się także w porze nocnej,
- oba akweny to miejsca szczególnie cenne dla wędkarzy, którzy poprzez nadmierny hałas pozbawieni są praktycznie możliwości realizacji swoich pasji, a przy tym nieodosobnione były przypadki nawet zrywania wędek przez przepływające blisko jednostki.
Lubańscy radni dostrzegli, iż teren wokół jezior stanowią obszary, które widnieją, jako: turystyka i rekreacja, lasy oraz użytki zielone znajdujące się w strefie rozwoju turystyki i rekreacji. W ich ocenie rozwój ruchu turystycznego stwarza potrzebę zapewnienia racjonalnych i bezpiecznych warunków wypoczynku. W swoim stanowisku radni wskazują, że ze względu na duże zainteresowanie wypoczynkiem w okolicy obu jezior, konieczność zachowania ciszy i spokoju powinna przeważać nad możliwością korzystania ze sprzętu motorowodnego wyposażonego w silnik spalinowy, tym bardziej, że używanie sprzętu motorowodnego nie zapewnia odpowiednich warunków bezpieczeństwa wypoczywającym nad jeziorami dzieciom i dorosłym, warunków do wędkowania oraz warunków bytowania okolicznej fauny.
„W toku dyskusji omówiony został też aspekt korzystania z ww. akwenów przez jednostki pływające pasażerskie o charakterze wycieczkowym. Zebrani byli zgodni, że tego rodzaje jednostki mogą być dopuszczone do poruszania się po ww. akwenach.” – pisze w stanowisku Komisji Przewodniczący Jan Surowiec, który przyznaje, iż po dokonaniu dogłębnej analizy zgromadzonego materiału radni Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Lubańskiego uznali obie petycje za zasadne z zastrzeżeniem, że wprowadzenie zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na jeziorach Złotnickim i Leśniańskim nie powinno obejmować statków pasażerskich żeglugi śródlądowej.
Starosta Lubański Walery Czarnecki wyjaśnia nam, iż obie petycje trafią teraz do porządku najbliższego posiedzenia Rady Powiatu Lubańskiego i to wówczas zapadnie ostateczna decyzja w sprawie ciszy na obu akwenach wodnych.
Jak udało nam się ustalić, petycję dotyczącą ciszy na Jeziorze Złotnickim analizowała już także Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Lwóweckiego, jednak jej Przewodniczący wyraźnie nabrał w tej sprawie wody w usta.
Źródło: Lwówecki.info
Data publikacji 18.01.2023 r.