Powiat Lubański będzie kształcił ratowników medycznych
Dokument dotyczy współdziałania w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa, ratownictwa medycznego i promocji zdrowia wśród młodzieży. Warto podkreślić, że owocna współpraca obu stron w zakresie szkolenia uczniów z klas ogólnokształcących o profilu wojskowym trwa już od wielu lat. Zawarte Porozumienie rozszerza wachlarz dotychczasowej współpracy i jest nową, ciekawą propozycją dla tegorocznych gimnazjalistów.
Sekcja RM stacjonuje na terenie Bazy Lotniczej „Baryt” w Stanisławowie i realizuje zadania operacyjne w zakresie ratownictwa medycznego. Jest również organizatorem szkoleń, ćwiczeń i treningów specjalistycznych dla współpracujących z nią grup poszukiwawczo-ratowniczych.
Ratownictwo medyczne to zawód z przyszłością. Nauka w takiej klasie obejmować będzie: pierwszą pomoc w nagłych przypadkach, zarys medycyny ratunkowej i katastrof, zabiegi ratownicze w stanach zagrożenia życia, etyka zawodowa, prawo i przepisy dotyczące udzielania pierwszej pomocy, promocję zdrowia oraz sposoby alarmowania. Podczas nauki uczniowie zdobywać będą dodatkowe uprawnienia i certyfikaty np. młodszego ratownika WOPR, instruktora BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacyjnej. W ostatnim roku nauki młodzież będzie mogła uczestniczyć w kursie z kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej i otrzyma tytuł ratownika. Nauka w Liceum Ogólnokształcącym z dodatkowym przedmiotem ratownictwo medyczne daje możliwość dalszego studiowania i samorealizacji na różnych kierunkach.
Absolwenci klasy o profilu ratownictwa-medycznego otrzymają przygotowanie do dalszej nauki w uczelniach wyższych na kierunkach medycznych w szczególności: ratownictwo medyczne, fizjoterapia, pielęgniarstwo i inne równie atrakcyjne.
Autor: Karol Kusibab