HomeLubańPomnik „Żołnierzy Wyklętych” w Lubaniu. Czy będzie?

Komentarze

Pomnik „Żołnierzy Wyklętych” w Lubaniu. Czy będzie? — 106 komentarzy

 1. Ciekawy pomysł, tylko kto jeszcze pamięta, że w “pałacyku” koło kościoła ewangelickiego – w budynku biblioteki – przez lata mieściła się siedziba UB, gdzie za sprawą tzw. “władzy ludowej” katowano polskich patriotów. Ilu zakatowano? Ilu pobito? Kto to wie, kto o tym pamięta? Tablica jest zawsze tańsza od pomnika, od zmiany nazwy ulicy… na to był czas…
  A swoją drogą, ilu jeszcze oprawców z lubańskiego UB żyje? Jak się maja i jak to się ma do życia ich ofiar? Co na to panowie z IPN?

 2. Ten fragment naszej historii jest najboleśniejszy, bo nie wykrzyczany, nie uhonorowany…
  Obchodzimy 8 maja jako dzień zwycięstwa, a jak to się ma to faktów?
  Co czuli i czują Ci, którzy po 8 maja 1945 roku na własnej ziemi byli katowani i mordowani?
  Mam nadzieję, że uda się uhonorować Bohaterów. Chociaż tyle im się należy.

 3. W których latach w obecnej bibliotece była siedziba UBP? Z tego co wiem to po wojnie takowa była w obecnym budynku Urzędu Gminy Lubań, natomiast siedziba Informacji Wojskowej, czyli wojskowej ubecji była w willi przy ulicy Łużyckiej.

 4. Moim zdaniem w ogóle za mało jest tablic i pomników w Lubaniu. Minęło już 68 lat polskiej historii na tych ziemiach. Tu urodziły się dzieci pokolenia powojennego. Ci ludzie oddali całe swe życie by pracować dla regionu. Powoli odchodzą. Czy na prawdę nie pozostawili po sobie nic wartego upamiętnienia?

 5. Panie Andrzeju ma Pan rację. Tym bardziej, że wiele inicjatyw nie wymaga nakładu pieniężnego, a jedynie dobrej woli i zrozumienia.

 6. Gdy w roku 1989 podjąłem pracę w Mirsku przy ulicy im. Kapitana Betleja nic mi to nazwisko nie mówiło. Sprawdziłem w bibliotece i dowiedziałem się, że walczył na tych terenach pod koniec II wojny światowej i zginął pod jej koniec. Myślę, że ta pamięć o nim jest w pełni zasłużona i ma uzasadnienie historyczne. To dobry przykład budowy tożsamości lokalnej.

 7. Moim skromnym zdaniem, trzeba zorganizować spotkanie, ludzi którzy walczyli o te ziemie, została nas garstka osadników, trzeba tych ludzi którzy tworzyli historię na tych ziemiach spytać się o zdanie, jak najlepiej upamiętnic naszą historię i niejednokrotnie ,młode życie które oddaliśmy dla Polski. Wybory się zbliżają, pani Gutek, promuje się politycznie przy każdej okazji, na szpitalu, w kościele, były plakaty, na biednych, teraz na ludziach którzy walczyli o Polskę. Była pani przewodniczącą Powiatu Lubańskiego ,poza załatwieniem sobie przyjemnej i dobrze platnej pracy,nic pani nie zrobiła,to co pani robi jest obrzydliwe.

  • Pani Ewa Gutek napisała ten artykuł. Czy na prawdę Pan uważa, że jest to obrzydliwe?

  • Z tego co wyczytałem to nie Pani Ewa Gutek vel Solidarna Polska tylko Lubańskie Stowarzyszenie Mieszkańców “Panaceum” było pomysłodawcą i wnioskodawcą pomnika.

 8. Pani Ewa Gutek, była Przewodniczącą Rady Powiatu, była na pierwszych stronach w mediach ale straciła mandat społecznego zaufania, przestała być radną, teraz z kanapową partią jaką jest Solidarna Polska, nie widać ich ale słychać,będzie starała się wrócić do koryta, ale to se ne wrati. Jest demokracja mam swoje lata i mam prawo mówić to co czuję,proszę mnie nie pouczać.Czy to nie jest prawda że pani Ewa Gutek promuje się w Przeglądzie Lubańskim. Napisałem tylko że trzeba spytać się i to szybko jeszcze żyjących kombatantów o zdanie jak upamiętnić ich walkę o Polskość.pozdrawiam

 9. Ewa Gutek była przewodniczącą Rady Powiatu Lubańskiego, nie została wybrana na następną kadencję,straciła mandat społecznego zaufania, teraz pomału zbliżają sie wybory a więc jak widzimy, aktywność pani Gutek zwiększa się,będzie coraz więcej szumu i reklamy gdzie się tylko da np. w Przeglądzie Lubańskim. Jest demokracja mam swoje lata mówię to co czuję, panie Andrzeju proszę mnie nie pouczać no chyba że jest pan promotorem pani Gutek. Proszę odpisać czym wzbudziłem pański gniew,czy napisałem nieprawdę, czy kombatanci nie mają prawa zabrać głos na swój temat. Obrzydliwe jest podpinanie się i promowanie na pracy innych.pozdrawiam

  • Kombatanci mają swoją organizację.Dlaczego sami nie robią nic by zachować pamięć o swoich poległych kolegach?

   A Pani Ewa faktycznie promuje się, ale z tego co wyczytałem to głośno o niej przez działalność w Stowarzyszeniu więc o CO KAMAN?
   Źle, że coś robi?

 10. Miło, że uważa Pan, że pisanie na łamach PL promuje. Zapraszam zatem chętnych.
  Co do kombatantów to trzeba upamiętnić ich walkę, bo niedługo wszyscy zapomną nie tylko o nich, ale i po co to wszystko było…

 11. a może by tak zaprosić ostatnich kombatantów na specjalną konferencję, dać im jakieś odznaczenia np zasłużonych dla miasta i porowmawiać z nimi, co zrobic żeby nie dopuścić do zapomnienia o naszych przodkach którzy już niedługo odejdą od nas.

 12. Szanowny Panie Komabatancie!
  Pierwszy raz spotykam się z człowiem walki, który chowa się za nic w sumie nie mówiącym nickiem. Jeżeli czuje się Pan pominięty w projekcie i ma Pan odmienne zdanie to proszę odważnie jak na żołnierza przystało włączyć się w ideę. Mój telefon 784 038 779, a stowarzyszenie ma siedzibę na Placu Strażackim 5 i przyjmuje w środy od godz. 16.30-17.30. Kązdego Kombtatanta, ba mieszkańca przyjmiemy z ogromną radością. Co do mojej działalności społecznej, politycznej i zawodowej to proszę się powstrzymać i nie łamać moich Konstytucyjnych praw, a tym bardziej nie zniesławiać. Każdy sam oceni co jest obrzydliwe. Na pewno oskarżanie mnie o niejsane układy wyczerpuje znamiona znanego artykułu karnego. Dlaczego o tym piszę, bo potrafię walczyć w imieniu innych (kosztem własnego czasu i pieniędzy), ale równie skuteczna jestem w obronie własnego dobrego imienia.
  Pozdrawiam i czekam na kontakt- Ewa Gutek

  • Tak trochę czekałem aż Pani się odezwie, bo dyskusja zamiast poruszać kwestię pomnika, jego usytuowania itd. niebezpiecznie zaczęła ocierać się o Pani prywatność. Miała Pani Prawo do riposty.

   Ale teraz już apeluję zatem słowami naszego „wielkiego” polityka aby powrócić do „ad remu”

 13. Pomysł mi się bardzo podoba. W końcu ktoś o tym pomyślał. Może też zniknie zbrodniarz z centrum. Co do Pani Gutek to ja życzyłbym sobie i Polsce, aby wszyscy politycy pracowali jak Ona. Wtedy nie martwiłbym się o Kraj. Dziś łączenie funkcji polityka z dziłanością społeczną jest niemodne, bo większość myśli o zarabianiu. Lubię niemodnych, a oddanych. Żymierski do zdjęcia, a Pomnik tam gdzie mieszkańcy wskażą.

 14. Trochę to dziwne, bo gdy od wielu lat walczę – na łamach prasy, swoich książkach i spotkaniach autorskich o to, by ulicę Żymierskiego WRESZCIE zmienić, bo marszałek „Rola” miał krew na rękach i podpisywał wyroki śmierci na ludzi z AK – jakoś niewielu to zauważa. Niewielu z decydentów w mieście, z nowym burmistrzem, któremu historia z racji profesji obca być nie powinna, na czele. Dwa lata temu byłem za zmianami władz, liczyłem na wiele, jednak polityką historyczną burmistrza Słowińskiego jestem rozczarowany. A właściwie jej brakiem…

  Onegdaj pozwoliłem sobie na gorzką ironię, że radnym miasta Lubania wystarczyło jedynie odwagi na część ulicy, nazywając ją Szarych Szeregów. Sąsiedztwo (z Rolą) co najmniej wątpliwe.
  Otóż nie ma odważnych wśród radnych i burmistrzów, którzy podejmą WRESZCIE decyzję o zmianie nazwy ulicy Ż. W tle zawsze stoi wizja utraty głosów w najbliższych wyborach i straszenie niezadowoleniem mieszkańców jednego blokowiska, stojącego w miejscu wysadzonego Kościoła.
  Argument poniesienia kosztów wymiany dowodów i pieczątek jest tematem ZASTĘPCZYM. Miasto Lubań powinno stać na to by dokonać tego z URZĘDU i na swój koszt. Tylko po co? Lepiej kolejne lata eskalować konflikt, zamiast dawno go zlikwidować. Przynosi to nam wstyd w Polsce, władze miasta za nic mają się apele specjalnych komisji IPN z dr. Maciejem Korkuciem na czele.

  Pomysł Stowarzyszenia PANACEUM aby ufundować kolejne miejsce pamięci “tyłem do” Żymierskiego a słyszę że i na trawniku w pobliżu miejskiego szaletu jest – przy całym szacunku do Pani Ewy i jej PANACEUM – kolejnym eskalowaniem konfliktu i wręcz prowokacją! Najpierw zmieńmy nazwę ulicy, potem poddajmy debacie publicznej sposób upamiętnienia tych, którzy po 1945 nie złożyli broni.

  Elementarna już wiedza o ludziach z podziemia działających w Lubaniu pokazuje, że to nie są bezimienni żołnierze wyklęci a znani tu z konkretnej działalności, z konkretnych imion i nazwisk oraz pseudonimów. Gdzie jest edukacja historyczna w tym zakresie? Mamy Muzeum Regionalne, mamy Łużyckie Centrum Historyczne. Dlaczego ludzie tam pracujący nie robią w tym zakresie NIC?

  Komendant Eksterytorialnego Okręgu Lwowskiego AK – WiN ppłk Anatol Sawicki (aresztowany w 1948 r. w Lubaniu, gdzie pracował) doczekał się w Polsce 3 tablic pamięci (Wrocław, Zielona Góra, Wieluń). A w Lubaniu NIE MA ŻADNEJ!

  Prezes WiN-u lubańskiego, spoczywający na lubańskim cmentarzu, Romuald Baczyński został całkowicie zapomniany przez historię. Dlaczego?

  A placówka AK – WiN z rejonu Rudzicy i Radzimowa? Czy Olszyny i Kuźnic (dzisiejszych Biedrzychowic). Mam wymieniać dalej?

  Polecam prace Tomasza Balbusa, Krzysztofa Szwagrzyka z wrocławskiego IPN-u, czy Wojtowiczów z Zielonej Góry. Tam są szczegóły, wymagające cierpliwych kwerend i badań, pokornego pochylenia się nad historią a nie zapalczywych działań “od sesji do sesji” i stawiania pomników “tyłem i na przekór”. Niestety, temat podziemia poakowskiego nie znajduje orędowników wśród lubańskich historyków profesjonalistów. Znów wszystko pozostaje w rękach pasjonatów, ludzi ze stowarzyszeń czy tych, którzy “czują” ten temat przez historie rodzinne, głęboko ich doświadczając.

  Druga sprawa – to konieczność przeprowadzenia badań georadarowych przez IPN wrocławski w otoczeniu UGminy Lubań. Można było w Bolesławcu, dlaczego nie można u nas? Są liczne relacje świadków, że była tam ubecka katownia. W ziemi mogą być ludzkie szczątki.

  Czy na łące w Miłoszowie, gdzie mieściła się filia Hartmannsdorf KL Gross Rosen a pasą się kozy, ludzie uprawiają ogródki. W tej ziemi leżą pochowani więźniowie obozowi, którzy nie byli w stanie ruszyć marszem śmierci do Buchenwaldu w lutym 1945 roku! Ale nikt z władz nie wyciąga z tego faktu żadnych wniosków. Jedynie od czasu do czasu ktoś zapali tam znicz…

  Proszę – pani Ewo – spowodować szerokie nagłośnienie wystąpień pracowników IPN, łącznie z umieszczeniem w internecie. Na spotkanie zaprosić WSZYSTKICH RADNYCH MIEJSKICH i BURMISTRZÓW (także i tych z Olszyny, bo i tam Żymierski ma się w najlepsze na “swojej ulicy” ). Na edukację z najnowszej historii Polski nigdy nie jest za późno.

  Janusz Skowroński
  osoba prywatna

  PS.
  Rodzina kpt. Betleja (ulica w Mirsku) mieszka na Podkarpaciu.
  Rodzina ppłk. Sawickiego w Wieluniu. Mam kontakt.

  PS2.
  Wszystkim a Panu burmistrzowi Lubania w szczególności polecam ku refleksji najnowszą pracę pod red. Ivo łaborewicza “Pomniki i tablice pamiątkowe Jeleniej Góry”. Tu w Lubaniu mamy do czego równać, oj mamy.

 15. W Olszynie to nawet Świerczewski się uchował, a wiadomo że był komunistycznym bandziorem, alkoholikiem i wataszką w Hiszpanii.To właśnie w Hiszpanii podczas wojny domowej w 1937 r. stracił ponad 2tyś żołnierzy, którymi dowodził, bo nie potrafił wyprowadzić ich z okrążenia. Natomiast podczas Operacji Łużyckiej w 1945 roku, stracił blisko 20 tyś. żołnierzy z II Armii WP.Potem podpisał tysiące wyroków na żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Przy Świerczewskim, Żymierski to przysłowiowy mały pikuś.

  • Mały pikuś? Żymierski z zimną krwią skazał na śmierć ponad sto osób.

 16. Nie ma sensu licytacja między Świerczewskim a Żymierskim. Historia już ich osądza (Ś. w wojnie 1920 roku po radzieckiej stronie, zaś Ż. największa przedwojenna afera korupcyjna w wojsku z maskami przeciwgazowymi itd. itd.)

  Co do 20 tys. żołnierzy straconych w kwietniu 1945 w tzw. operacji budziszyńskiej to jest jedynie szacunkowa liczba. Cały czas trwa spór historyków (niedawno w TVP HISTORIA) o liczbę zabitych i zaginionych bez wieści żołnierzy polskich, gdy Świerczewski wydał im rozkaz bezsensownego parcia na zbombardowane (02.1945) Drezno. Bezsens tego rozkazu widać w kontekście zakończonej kilkanaście dni później II wś. a cmentarz w Zgorzelcu (ten z orłem) to efekt dowodzenia generała “który się kulom nie kłaniał”. Historycy wojskowości podają, że bitwa pod Budziszynem (nazwa umowna) to najtragiczniejszy bilans złożony z ofiar żołnierzy polskich w II wś (liczony stosunkiem poległych do biorących udział w danej bitwie). Tak, tak – to nie Monte Cassino a Budziszyn właśnie!

  W Lubaniu ze Świerczewskim “poradzono” sobie – nie ma już ani ulicy, ani szkoły (dawna SP nr 5). By zrobić to samo z Żymierskim – odważnych – póki co – brakuje.

  Janusz Skowroński

  PS. Błędną, niestety nazwą, także utrwaloną przez lata jest nazwa szkoły im. KZL (Kombatantów Ziemi Lubańskiej).
  Niestety – proszę zerknąć na elementarną definicję słowa KOMBANTANT. Za Wiki: kombatant − dosłownie towarzysz broni. Słowo pochodzi z języka francuskiego i oznacza członka regularnych formacji wojskowych, ew. ruchu oporu. W znaczeniu potocznym jest to były żołnierz, partyzant lub uczestnik ruchu oporu.

  Kombatant zawsze odnosi się do walk, bitew, akcji zbrojnych etc. – czyli działań bojowych a nigdy do miejsc! (tu prawdopodobnie chodziło “pomysłodawcom” nazwy szkoły o kombatantów II wojny światowej, którzy po wojnie osiedlili się w powiecie lubańskim; pojęcie Ziemia Lubańska jest sztuczne, brak mu uzasadnienia geograficzno-historycznego i może odnosić się jedynie do gazety lokalnej o tej nazwie).

  I tak, już od ławek szkolnych fałszuje się historię. Ale to temat na osobny wątek.

 17. Szanowny Panie Janiuszu!
  Myślę, że nie warto się zastanawiać dlaczego teraz zrobił się klimat do rozmów i dlaczego wcześniej nikt nie brał protestów, apeli i uwag do serca. Kolokwialnie mówiąc trzeba brać “byka za rogi”. W artykule wyraźnie wskazałam, że nie jest naszym zamiarem usytuowanie pomnika w omawianym miejscu, ale skoro nie udało się przez lata zmienić nazwy ulicy, to jedynym sposobem jest prowokacja i zawstydzenie. Dlatego upieramy się na postawienie pomnika przy Żymierskim. Bardzo życzylibyśmy sobie wsparcia ludzi, którzy w temacie przecierają szlak od lat. W tym w szczególności Pana. Zapraszam do rozmów i przyłączenia się do inicjatywy.
  Mam też nadzieję, że sondowanie nie będzie na zasadzie, gdzie chcesz widzieć pomnik, ale też czy chcesz w centrum zostawić zbrodniarza. Tylko i wyłącznie zmiana nazwy otworzy drzwi dialogu co do uhonorowania Żołnierzy podziemia.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 18. A gdzie mój komentarz napisany około 5 godzin temu?

  • Przepraszam, czasem przychodzi bardzo dużo spamu więc wpisy wymagają „ręcznego przesiewania”, a ja dzisiaj wybrałem się w delegację w góry na spotkanie redakcji „Karkonoszy”. Klawiatury i kierownicy nie da się jednak pogodzić – stąd opóźnienie z publikacją czterech wpisów. To jednak rzadkość w moim poukładanym rozkładzie dnia.

 19. Pani Ewo,
  może jak władze nie chcą, to dopiszmy do tej nazwy jedno słowo – i “zrobi się” ul. Zbrodniarza Roli-Żymierskiego? I wilk będzie syty, i dowodów nie trzeba będzie zmieniać. To sarkazm, oczywiście. Wstyd dla radnych i burmistrza jeszcze większy.

  Wspólnie z kol. Kulczyckim pracujemy nad tym, aby w Lubaniu upamiętnieni byli KONKRETNI żołnierze wyklęci, znani z imienia, nazwiska i swoich dokonań (o czym pisałem powyżej). Chętnie porozmawiamy w tej sprawie z każdym.

  A co do nazwy ulicy Ż. Może protest publiczny na 1.03. z jej blokadą włącznie ukaże problem? Nie pomoże? To za miesiąc kolejna blokada, za dwa, za trzy …. Aż do skutku.

  Janusz Skowroński

  • panie Januszu nic na siłę demokracja polega na poszanowaniu decyzji większości a nie tak jak ja chcę co za blokady protesty zrobić referendum mieszkańców z tej ulicy większość wypowie się za pozostawieniem nazwy ulicy lub ją zmianą zamiast skupiać się pomnikach skupcie się na tym co dzisiaj mieszkańcy Lubania potrzebują praca praca praca tutaj macie pole do popisu i aktywności.A tak naprawdę jeszcze do wyborów to faktycznie prawie 2 lata i można dać sobie na wstrzymanie.

 20. Panie Januszu!
  Myślę, że w środę po spotkaniu ze stowarzyszeniem Pana Kulczyckiego wypracujemy jakiś plan. Myślę, że warto byłoby zrobić otwarte spotkanie z mieszkańcami w Trecie. Mam nadzieję, że zaszczyci nas Pan swoim udziałem.
  Będziemy w kontakcie, a co do dopisku do nazwy to dobry strzał w kolano 😉
  Pozdrawiam

 21. A po jaka świętobliwą cholerę kolejny obiekt bałwochwalstwa politycznego? Jacy tu na tym terenie byli “żołnierze wykleci”? Chyba tylko zwykli bandyci-szabrownicy, których słusznie ówczesna władza ludowa ścigała. Ciekawym jakie to ugrupowanie, jakiego dowódcy walczyło o lepszą Polskę na terenie miasta i powiatu?

  • Wielu żołnierzy zakończyło służbę wojskową w 1945 roku. Nie mogli wrócić do swych domów bo były już poza granicami Polski. Byli kierowani na „ziemie zachodnie”. Chcieli żyć godnie. Chcieli założyć rodziny i pracować. Gdy powoli powracali do normalności przychodziła do nich „Władza Ludowa” i brała na przesłuchanie. Po tych spotkaniach wielu już nigdy nie powróciło na wolność. Mieli, miały, po dwadzieścia parę lat. Ginęli i ginęły w więzieniach na skutek fałszywych donosów. Są na to dokumenty.

   Szanowna „Dolores” wróżę Ci wielką karierę. Zrób jeszcze parę takich wpisów i zostaniesz na pewno dostrzeżona. Za tak ciekawe poglądy dostaniesz intratne propozycje. Pomóż losowi i przedstaw się by łatwiej mogli do ciebie dotrzeć. No przepraszam chyba, że już dla nich pracujesz. Co za „fo pa” z mojej strony…

   • Wielu żołnierzy zakończyło służbę wojskową w 1945 roku. Nie mogli wrócić do swych domów bo były już poza granicami Polski. Byli kierowani na „ziemie zachodnie”. Chcieli żyć godnie. Chcieli założyć rodziny i pracować. Gdy powoli powracali do normalności przychodziła do nich „Władza Ludowa” i brała na przesłuchanie. Po tych spotkaniach wielu już nigdy nie powróciło na wolność. Mieli, miały, po dwadzieścia parę lat. Ginęli i ginęły w więzieniach na skutek fałszywych donosów. Są na to dokumenty.
    – – – –
    Sralis-mazgalis-pierdzialis! Świętobliwe blablanie na zasadzie – wielu walczylo – wielu ginęło w UB-kich kasamatach, zaś w SB krew sie lała – więzienie lubańskie (areszt) nie mogło ich pomieścić, a “władza ludowa” ścigała ich do grobowej deski.
    Macie do wglądu lubańskie archiwa, zyja jeszcze byli ubecy – czas ich popytać.
    Poza tym. Gdzie to był b. burmistrz taki poprawny politycznie jak sprawował urząd? Nie było klimatu? Teraz szuka poklasku? A może czas się ustawić na nadchodzące wybory? Raz zarażony władzą nie moze się z tego otrząsnąć.

  • w sejmie zajmują się tematem związków partnerskich a nasi kochani radni na sesji pomnikami a kto zajmie się problemami mieszkańców naszego miasta?

   • Wszak sprawy historii i kultury to również sprawy mieszkańców.Dla wielu bardzo ważne.

  • Dolores Twój wpis uświadomił mi jaką ubogą wiedzę mają mieszkańcy Lubania o bohaterach jacy mieszkali i walczyli na tych terenach. Dokładniej na temat Żołnierzy Wyklętych z Naszego terenu mogli by wypowiedzieć się historycy z Panem Januszem na czele.A było by co czytać.

 22. Zapytajmy się ostatnich żyjących kombatantów o ich zdanie na ten temat, kogo upamiętnić, jest kryzys nie przesadzajmy z pomnikami, wystarczy skromna tablica. Wara politykom od promocji na bohaterach, dzięki którym państwo Polskie istnieje.

 23. Przepraszam, ale koszt pomnika jest naszym problemem. Miasto za to nie płaci, a co do insynuacji politycznej to inicjatorem jest stowarzyszenie.
  Moja działalność polityczna jest poza tematem Żołnierzy Wyklętch. Co do słów “wara”- zablokuj wystąpienia władzy 1 września, 8 maja, 11 listopada i wtedy przekonam się, że chodzi Ci o ogół, a nie jednostkę. Gracjan, a zapłacisz za tablicę?
  Skromna tablica i Żymierski w sercu Lubania?
  Naprawdę o to chodzi?
  Dolores nawet nie mam zamiaru tego wpisu komentować.

  • Wielebna!
   Koszt pomnika waszym problemem? No to sobie postaw nawet krasnala z takim długim…. w swoim ogródku. Wystarczy, że przed wjazdem do Lubania straszy usakralniona szubienica – przejaw głupoty, bigoterii i małomiasteczkowego kołtuństwa.
   W haszczach poklasztornych stoi pomnik św. Jadwigi – kiedyś ponoć cudami słynący – zabytek. Tym się zajmijcie, może sprowadzi jakieś łaski i pomoże miastu wyjść z kryzysu, by Polska rosła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej.

   • Szanowny Dolores

    1. Chciałbym aby każdy mógł tutaj napisać co myśli, nawet Ty. To wzbogaca nasze postrzeganie rzeczywistości. Jesteś tu odmieńcem, ale Ci wolno. Po przeczytaniu tego co piszesz może wielu osobom otworzą się szerzej oczy.

    2. Z drugiej strony chciałbym aby poziom dyskusji nie przekroczył pewnej granicy. Chodzi o słownictwo i szeroko pojęty szacunek dla drugiego człowieka, choć przeciwnika.

    Na razie w imię wolności i nieskrępowania zrobiłeś kupę na środku dywanu. Ja to posprzątam bo takie mam zasady.

    Zanim coś udostępnię najpierw czytam. Zastanawiałem się czy komentarz opublikować. Zrobiłem to bo mi zależy z pierwszego powodu. Jeśli jednak Twój następny wpis nie ukaże się to znaczy, że nie chcesz dostosować się do punktu drugiego.

    Moderator

 24. Nie będę kopać, bo szkoda stóp. Jutro wieczorem napiszę szkielet obchodów. Czy się to Dolores podoba, czy nie to Apel będzie w treści Ś.P. Lecha Kaczyńskiego, a podpisanego przez Bronisława Komorowskiego.
  Ceramika ogrodowa nie dla mnie Szanowna Pani 🙂

 25. Byłam przekonana żecenzura odeszła w mroki historii. Tymczasem pan b. burmistrz urazony jak dziewica uznaje że jest nietykalny, a wszystkie jego pomysły – nawet te ideologicznie poronione – jedynie słuszne. Nie ma w Lubaniu zapotrzebowania na martyrologię wątpliwych z punktu widzenia interesów państwa politykierskich ugrupowań militarnych. Tak postanowiono w Jałcie i Podsdamie i efekt wszelkich rozbijackich akcji z góry był przesądzony. Jeżeli do tych nawiedzeńców to nie docierało to nie powód do gloryfikacji ich wybrykow.Przy oakazji pod płaszczykiem grasowały zwykłe bandy rabunkowo-szabrownicze o czym pan b. burmistrz – ponoć badacz historii tych Ziem – powinien wiedzieć. A jak ma braki to żyją jeszcze uczestnicy walk z takim pseudowolnościowym podziemiem, niesłuszni już dzisiaj kombatanci Wojska Polskiego.
  Jak już wspomniałam – pomnik macie – tylko go odnowić i wznowić modły o pomyślność mieszkańców miasta i powiatu. Kiedyś ponoć cudami słynęła – może sie uaktywni.

 26. Uff, Dolores!
  Ręce opadają, kimkolwiek jesteś i czy znasz słowo Poczdam, o jego ustaleniach nie wspominając.

  Zacznij od:
  Biegalski B., Wojtowicz L. i A. “Ocalić od zapomnienia. Kronika I Brygady Kadrowej V Dywizji Lwowskiej 1945-1956”, wyd. Zielona Góra 2002.
  Tam się dowiesz, jakie to były “bandy”.

  A potem pogadamy merytorycznie, o “dziewictwie”, także o kombatantach etc.
  W roku 1990 powstała wśród radnych miejskich Komisja ds Nazewnictwa Ulic (przewodniczyła pani ówczesna radna Bożena Adamczyk – Pogorzelec). Działała jak działała, kilka ulic pozmieniała. Mniemam że komisja w tamtym czasie nie miała pełnej wiedzy (bo i skąd ?) o “wyczynach” Roli- Żymierskiego.

  Po latach wszystkim odbija się to czkawką. Szkoda…

  Janusz Skowroński

 27. Żadnych pomników! Możecie sobie odprawiać usakralnione szamaństwa pod kamieniem albo przy szubienicy u wlotu do miasta. Ciekawam ile byście zdołali zebrać uczestników. Chyba, że tradycyjnie właczy się w ten teatr miejscowy pleban – to z racji jego szamaństwa jakaś tam pobożna gawiedź przybędzie. Podejmijcie raczej jakieś pożyteczne inicjatywy i pomóżcie budżetowi naszego miasta związać koniec z końcem. W Radzie Miejskiej nie szukajcie wsparcia, bo nie znajdziecie.

 28. Wow!
  Ale Pani apodyktyczna i zacięta. Dla higieny psychicznej proponuję nie patrzeć w stronę pomnika, który i tak powstanie, bo i tak jest późno na uczczenie Bohaterów. W myśl powiedzenia jednak “lepiej późno niż wcale”.
  Mnie nie pytano o zdanie jak powstawał Pałac Kultury to teraz proszę nie tupać jak powstanie pomnik oddający Cześć i chwałę Bohaterom podziemia antykomunistycznego.

 29. Wielebna!
  Dla higieny psychicznej przy pierwszej nadażającej się okazji obleję go czerwowną farbą.
  Czerwoną – chyba ten kolor będzie odpowiedni.

 30. No fakt, że o pałac się nikt Polaków nie pytał. Dlaczego najpiękniejszy widok na Warszawę rozpościera się z pałacu kultury? bo nie widać pałacu kultury.Źródła donoszą że o pałac spytał się Stalin Bieruta – Jaki prezent chcieliby dostać Polacy na znak przyjaźni polsko – radzieckiej. Macie do wyboru ogromny pałac kultury lub metro? – spytał dyktator. A Bierut mu na to że pałac, bo będzie go widać, a metro jeździ pod ziemią, więc marny to symbol przyjaźni, bo niewidoczny. Pałac – stoi 50 lat, a metro w stolicy budują od 30 lat i ciągle końca nie widać.

 31. Jest wyjście pośrednie. Proponuję postawienie pomnika ku czci “OFIAROM AKCJI WISŁA” – brutalnej operacji wysiedleńczej czyli zbiorowej odpowiedzialności w odwecie za rzekomą kolaborację ludnosci cywilnej z ukraińską armią wyzwoleńczą UPA.

 32. Apel będzie prowadzony w połączeniu z odsłonęciem tablicy Ś.P. płk Anatola Sawickiego. Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc i LSM Panaceum połączyły te dwa wydarzenia. O szczegółach napiszę wkrótce.

  • Nareszcie jakieś konkrety! A gdzie w tym wszystkim pozycjonują się WŁADZE MIASTA? Jak zwykle są na szarym końcu?

 33. Kurczę, faktycznie teraz też sobie uświadomiłem że na forum PL być może uaktywnił się Ojciec Onufry tylko pod nazwą Dolores. Ale będzie jazda.A tak poważnie Dolores vel O.Onufry, wszystko ok. bo każdy ma swoje poglądy, a żyjemy w wolnym kraju, tylko bez chamstwa proszę na tym forum, bo to nie ściek. Będę wdzięczny.

  • Marcinie nie denerwuj się proszę to szkodzi nie tylko sercu ale urodzie twoje prośby odnośnie chamstwa są respektowane.

 34. Witam!
  Władze będą zaproszone, a organizatorem są dwa stowarzyszenia 🙂

  • Pan Klementowski to zna się ale na Czarnym Janku ze Lwówka, znacznie więcej o WiN-ie w naszym grajdole wie niejaki pan Tomasz Balbus z tegoż samego IPN-u. Oraz pan Zawiła prezydent Jelonki (to nie żart, gość ma wiedzę o tym). Rozumieć należy, że będzie odjazdowa tablica a nie objazdowy pomnik.

 35. Ze strony IPN wystąpią:
  – dr hab. Robert Klementowski “Żołnierze Wyklęci”
  – dr Daniel Koreś na temat Roli-Żymierskiego

 36. Pani Gutek już postanowiła i jak u Pawlaków sprawiedliwość musi być po naszej stronie, po co pytać Lubaniaków o zdanie. Nie jest potrzebna nawet zgoda Rady Miasta, Kombatantów, a burmistrz niech lepiej siedzi cicho, bo znowu wyjdzie jakaś afera. Mam pomysł z którym chcę się podzielić z Gutgówną, można zrobić, uniwersalny składany pomnik objazdowy, który będzie jeżdził za panią na spotkania polityczne. Palikot ma swojego babo-chłopa, Lubań będzie miał pomnik objazdowy, w którym w zależności od rocznicy czy święta, będzie można coś odkręcić i wymienić np. głowę, będzie można na tym nawet zarobić.

  • Minęło prawie 68 lat polskiej państwowości na tych ziemiach. Może jednak jest coś warte upamiętnienia?

 37. Mam pytanie do Pani Ewy Gutek, kiedy uwolni Pani, Lubań od swojej osoby, 15 wpisów w tym temacie to jest zachłanność.

 38. Popieram Pankracego!
  Obok pomnika na kółkach wygodny fotel dla Gutkowej i Skowrońskiego – będą się obwozić i agitować w najbliższych kampaniach wyborczych. Parcie na sedes jest nieodparte. Brakuje im tylko skundlenia z ołtarzem.

  • Co to jest?. Chamstwo pierwszej klasy.Dlaczego admin nie kasuje takich chamskich wpisów?. Nie dajmy się takim Doloresom i ich językowi zdominować. Trzeba ich wykluczać z przestrzeni publicznej po to aby innych nie pobudzać do podobnych wpisów. Można się z kimś nie zgadzać, ale można to wyrazić normalnym językiem, a nie chamskim. Dopuszczając chamstwo w ramach źle pojętego pluralizmu, sprawia się schamienie przestrzeni publicznej co wyraźnie widać np. w polityce. Nie dopuszczajmy do tego tutaj. Adminie kasuj bez skrupułów chamskie, obrażające wpisy.

 39. Pankracy Obchody Narodowego Dnia Pamięci są świętem ustanowionym przez Prezydenta RP. Nie “Gutkowa” (poweidzmy, że nie widzę obrażania)tak postanowiła, ale cieszy mnie, że w końcu jest w naszym kalendarzu. Czytaj ze zrozumieniem, bo pomnika nie ma w obchodach. Narazie nie ma. I na pewno nie będzie to cyrk obwoźny. Decyzję podjęła blisko 50 osobowa grupa i nie musimy jako organizacje pozarządowe pytać, czy wolno nam uczcić święto Państwowe.

 40. Dolores, Pankracy z jaką inicjatywą wyszliście dla miasta, co zrobiliście dla niego? Potraficie tylko opluwać innych, wasza niewiedza na temat Żołnierzy Wyklętych jest porażająca. Pani Ewa Gutek przedstawicielka LSM Panaceum bardzo merytorycznie i grzecznie przedstawiła pomysł uczczenia święta Żołnierzy Wyklętych. Wasze zachowanie jest żałosne. Proponuję Wam, po ściągnięciu tabliczki z tym haniebnym nazwiskiem Ż. Podzielić się nią i powiesić nad łóżkiem.

 41. Puszka z farbą już stoi. Fanaberie nawiedzonych maniaków będą kategorycznie eliminowane z życia publicznego. Polska ma rosnąć w siłę aby ludziom żyło się dostatnio.Od pomników jeszcze w żadnym kraju nikomu nie ulżyło. Mamy 350 pomników Jana Pawła II i co? Gutkowa ze Skowrońskim i S-ką niech sobie szukają innej drogi jak mają parcie na władzę.

 42. Naród, który nie zna i nie dba o swoją historię jest martwy. Tabliczkę Żymierskiego dam ci do tulenia przed snem, a pomnik będzie stał. W razie jego profanacji wiadomo będzie kogo wsadzić do paki- po IP.

  • Co piąta wizyta na stronie to robot, niekoniecznie europejski. Wszyscy to widzą jak chcą.
   Dolores
   77.65.47.188

   Moderator

 43. Jestem ZA! Deklaruję pierwszą wartę honorową z horągwiami i służbę do mszy przy pomniku w charakterze ministranta.
  Tak trzymać. Wybory coraz bliżej.

 44. Warto posłuchać, co dzisiaj na temat pomnika i w innych sprawach powie w Radiu Wrocław o godz 20.00 pełnonocnik Soldarnej Polski na Dolny Śląsk, Ewa Gutek, warto słuchać jeżeli będzie dyskusja na żywo jak u Moniki Olejnik,będzie o czym pisać. Uprzejmnie proszę Panią Ewę Gutek o przypomnienie swoim wyborcom, co Pani zrobiła jako Przewodnicząca Powiatu i teraz, promować sie i manipulować umie Pani dosko.

 45. Pomnik tylko wyklętym żołnierzom? a dlaczego p.Gutek i PIS w Lubaniu nie wypowie się odnośnie stawiania pomnika dla Kaczyńskiego w Lubaniu ?

 46. Szanowna Pani!
  Bardzo dziękuję za reklamę i słuchanie mnie na antenie. Tylko dziś nie mnie Pani usłyszy, a kolegę- wypowiada się Wojciech Kielka. Co do moich osiągnięć to pozwoli Pani, że nie w tym wątku. Tym bardziej, że nie muszę się raportować z działań, które nie są ze środków publicznych. Pytania dotyczące mojej działalności historycznej (Przewodnicząca Rady Powiatu) są nieco spóźnione, bo od ponad dwóch lat nie pełnię tej funkcji. Jako, że pełnię też funkcję polityczną to zapraszam do biura posłanki Beaty Kempy od następnego tygodnia we wtorki i czwartki w godz. 16-18.00. Biuro mieści się na ulicy 3 Maja 11 (obok gmachu sądu). Pomnik jest pomysłem stowarzyszenia, a nie partii. W stowarzyszeniu jestem jedną z wielu. Pozdrawiam

 47. Pogieło Was ! Jaki PIS jaka Solidarna ! Jaka polityka !
  Sprawa jest lokalna i ma na celu pozbycia się ulicy Żymierskiego oraz uhonorowania lokalnego bohatera jakim był Anatol Sawicki, jeden z wielu Żołnierzy Wyklętych.

  Jeszcze raz znajdą się takie wpisy a poproszę moderatora o usunięcie !

 48. Grajdół polski, wszyscy wszystkim do oczu skaczą.
  Niechajże Moderator zrobi wreszcie porządek z takimi wpisami.
  Onufry vel Dolores – weź w ręce swe słownik ortograficzny i do lektury się zabierz a nie za kubełek z farbą!
  Pani Solidarna Polska – daj na wstrzymanie, rób swoje, byle skutecznie. Mnie wiatru, czynu więcej.

  Ciekawym, kto sfinansuje Dzień Żołnierzy Wyklętych w Lauban?
  Paru kolesi z koleżanką z Panaceum czy ojciec miasta? Taki wygadany po internetach a tu milczy jak pień?

  A może się ukrywa jako…?

  • Od Moderatora:
   Małe dziecko jak czymś się przestraszy to zasłania oczy rączkami myśląc, że jak czegoś nie widzi to tego nie ma. Wiemy doskonale, a może jednak nie wszyscy, że coś może istnieć, czego z pozoru nie widać.

   Tak jest z pewnymi, haniebnymi wręcz, wpisami. Można by je usunąć, ale wtedy zaciemni to ogląd rzeczywistości. Bo jest ona taka jak jest. To, że niedaleko za niemiecką i czeską granicą pielęgnuje się stare i wznosi nowe pomniki jest czymś normalnym i oczywistym. W Lubaniu spotyka się to z niechęcią. Kto za tym stoi? Jakie są tego przyczyny?

   Może gdyby cenzura redakcyjna w Polsce nie usuwała by takich wpisów, politycy nie wpadaliby w samozadowolenie. A tak są zadowoleni, bo jest fajnie i cacy. Ostatnie wysokie premie w Sejmie i Senacie świadczą o tym, że Oni tego chyba nie widzą.

   Zatem proszę nie mieć do mnie żalu. Pokazujemy obraz smutny i przygnębiający, ale prawdziwy.

   Ps. Proszę nie wierzyć, że w grajdole dzieje się coś bez wiedzy i przyzwolenia…

  • Kwestia finansowania jak i wyrażenia zgody na postawienie leży w gestii Rady Miasta.

 49. Przestańcie pisać tu o partiach i przynależnościach do nich. Każdy ma prawo należeć gdzie chce. Inicjatywa jest stowarzyszenia i przykro mi, że mieszacie w to politykę, bo w naszej grupie są zapewne jakieś sympatie polityczne, ale bardzo różnorodne, albo postawy zupełnie apolityczne. Nie pytam kolegów i koleżanek o to. Jestem mieszkanką Lubania od urodzenia i z tej racji zabieram głos, a nie z ławy- bo nawet tam nie zasiadam. Co Wy wyprawiacie? Uprawiacie chocholi taniec na grobach Bohaterów, którym przez ponad 60 lat nikt nie złożył hołdu- nikt nie podziękował. Mówiono na nich “zaplute karły reakcji”- Wy chociaż zmieńcie ton z szacunku dla tych co zginęli walcząc o Polskę.

 50. Michał Rola-Żymierski, (ur. 4 września 1890 w Krakowie, zm. 15 października 1989 w Warszawie) – od stycznia 1919 służył w Wojsku Polskim. W sierpniu 1919 w związku z wybuchem I powstania śląskiego został kierownikiem ekspozytury Naczelnego Dowództwa ds. powstania śląskiego z zadaniem kierowania akcją powstańczą na terenie Górnego Śląska. W latach 1919–1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie objął odcinek frontu nad Berezyną pod Borysowem. Był dowódcą II Brygady, a następnie 2 Dywizji Piechoty Legionów. W latach 1922–1923 studiował w Wyższej Szkole Wojennej (franc. École Superieur de Guerre) w Paryżu, następnie odbył staż we francuskim Sztabie Generalnym. 1 grudnia 1924, w wieku zaledwie 35 lat, został mianowany generałem brygady ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 i 2. lokatą w korpusie generałów. dowódca Armii Ludowej (1944), Naczelny Dowódca Wojska Polskiego i minister obrony narodowej (1945–1949) i przewodniczący Państwowej Komisji Bezpieczeństwa, marszałek Polski, członek Prezydium Krajowej Rady Narodowej (1944–1947), poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952), członek Rady Państwa (1945–1949), wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, honorowy prezes Zarządu Głównego i Rady Naczelnej ZBoWiD, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR, nadzorującej Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949 roku.
  Cześć Jego pamięci!

  • Wojna to czas o specyficznej moralności. Wojna to czas zabijania w imię przetrwania. Jeśli jednak ktoś zabił w czasie pokoju to jest zwykłym mordercą. Żadne zasługi w czasie wojny nie są usprawiedliwieniem dla zabijania przeciwników podczas pokoju. Wyjątkiem jest obrona konieczna.

   Jeśli ktoś oddaje cześć pamięci mordercy to jest wyznawcą „innej” moralności nieakceptowanej przez ogół i to nie tylko w Polsce. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Schizofrenia moralna u belfra stawia pod znakiem zapytania jego predyspozycje pedagogiczne.

  • 1 grudnia 1924, w wieku zaledwie 35 lat, został mianowany generałem brygady ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 i 2. lokatą w korpusie generałów. dowódca Armii Ludowej (1944),
   A co Żymierski robił i gdzie był przez te 20 lat,pomiędzy tymi datami?.

 51. Z woli Stalina w maju 1945 roku został ogłoszony „Marszałkiem Polski”. W sfałszowanych wyborach roku 1947 przydzielono mu mandat posła na Sejm. W latach dojrzałego stalinizmu (1949–1952) był członkiem Rady Państwa.

  Aktywnie zaangażował się w budowę systemu totalitarnego i rozbicie niepodległościowego oporu. Za jego zgodą część aresztowanych żołnierzy Armii Krajowej wywożono do obozów koncentracyjnych w głębi ZSRR. „Podczas działań taktycznych przy likwidowaniu band konieczne jest ściganie, okrążanie broniących się band i zmuszanie ich do poddania się. W wypadku silnego oporu, odmowy złożenia broni i poddania się, niemiłosiernie je zniszczyć” – nakazywał w jednym z rozkazów operacyjnych z czerwca 1945 roku. Odmawiając skorzystania z prawa łaski, Żymierski był współodpowiedzialny za wykonanie licznych wyroków śmierci na żołnierzach i oficerach podziemnej Polski.

 52. A kiedy na sesji Solidarna Polska w Lubaniu panaceum i p.Gutek zgłosi propozycję postawienia pomnika prezydentowi Kaczyńskiemu?
  dlaczego tylko upominają się o wyklętych?to byłoby wydarzenie dwa pomniki w parku Wyklęci i Kaczyński a obok baszta i urząd miasta

  • Kpisz sobie z mieszkańców Lubania. Jeśli tu mieszkasz to kpisz sobie również z siebie.

   Pamiętać należy, że to Prezydent Kaczyński doprowadził do powołania Muzeum Powstania Warszawskiego. Innym odwagi nie starczyło…

 53. Onufry poniekąd ma ma rację pisząc o “wyklętych” w Lubaniu. Prędzej na “bohaterów z werwolfu” można by wskazać niż na “reakcjonistów podziemia PW”. Występowanie na forum rady miasta jest również nieporozumieniem. Ci wybrani mogą odgarnąć jedynie nieświecące lampy i braki w kostce brukowej. Temat abstrakcyjny, jakim jest “żołnierz wyklęty” pozostaje w oparach absurdu Rady Miasta. Ale cóż wymagać od takiego nihilizmu? Pomysł pomnika jest moim zdaniem nietrafiony. Ulica już prędzej.

 54. Drogi Jerzy jak uboga jest twoja wiedza, w Lubaniu działali najwyżsi rangą z podziemia WIN-u.Więc jak najbardziej jesteśmy miastem, które powinno upamiętnić tych bohaterów.
  Jednak zmiana ulicy to priorytet, nie wyobrażam sobie aby pomnik mógł powstać “Pod Żymierskim” byłby to co najmniej skandal i wstyd dla miasta.

 55. Nie ma kpiny w sposobie upamiętnienia prezydenta Kaczyńskiego stawiając okazały pomnik szczera intencja czytam w internecie że Radom stawia pomnik duży 2 lub 3 metrowy u nas jest jak jest z budżetem miasta ale na mały pomnik może popiersie? to pieniążki by się znalazły pomnik powstałby w miejscu obok wierzby gdzie są stawiane flagi i są kwiaty w lecie tyłem od Żymierskiego i publicznej toalety.

 56. Panie Roman nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pan wystąpił z taką inicjatywą do Rady Miasta. Taki pan mundry i zaradny w swoich kpinach? Proszę się wykazać, a nie tylko nakręcać!

 57. […}
  Lesław, Maria, Gracjan, Mieszkaniec, Jan, Pankracy – Proszę pisać pod jednym godłem, najlepiej pod własnym imieniem i nazwiskiem. Miło nam było Pana gościć w PL ale prosimy przestrzegać zasady nie zmieniania godła. Wprowadza to niepotrzebny bałagan bo sam się już pogubiłem. Pomimo wszystko zapraszamy do współpracy bo jest Pan doskonale obeznany w tym co się dzieje w Lubaniu.
  Moderator

 58. Pani Gutek zajmij się pomocą chorym a nie budowaniem pomników. Z tego co wiem jest pani pielęgniarką i bierze pani za to kasę , niech więc pani robi to za co pani płacą. Z tego co słyszę o leczeniu w lubańskim szpitalu to nie wygląda to najlepiej
  Budowaniem pomników niech sie zajmą fachowcy albo władze Lubania

 59. Laleczka co ma praca zawodowa wspólnego z działalnością społeczną! Chorych leczą lekarze. Co zrobiłaś dla miasta oraz ich mieszkańców? Laleczka zabierz się sama do roboty, a przynajmniej nie krytykuj tych, którzy udzielają się dla miasta oraz jego społeczeństwa.

 60. Proszę nie reagować na takie wpisy. Szkoda zdrowia, a w myśl komuny:
  Kobiety na traktory, pielęgniarki do łóżek, a lalki na wystawy. No cóż…

 61. Rzecz w tym, że fachowców od pomników brak, a władze Lubania mają to wszystko gdzieś. Kolejny raz pytam, dlaczego nie uaktywnia się nasz burmistrz w tej materii? Wszędzie go pełno, a jak przychodzi co do czego to struś. Łeb w piach. O jego wice nie wspomnę, bo ten to tylko chochlą po garach miesza w motelu, aż wstyd. Niech lepiej zamiesza w głowach radnych i tych, co im zmiany nie w smak. Jak zupa…

 62. Jan -Wyklęty vel Henio daj sobie na wstrzymanie, Burmistrz w tej kwestii zrobił bardzo wiele i wyraził swoje zdanie.Mam pytanie co Ty zrobiłeś? Oprócz wprowadzania zamętu.

 63. Nie wiem kto to jest Wyklęty lub Henio. Pan wprowadza jakiś celowy zamęt. Nie wiem tylko w jakim celu. Proszę poczytać moje wpisy i pokazać mi chociaż jeden gdzie odnoszę się do Burmistrza.
  A co do pomnika to ktoś wie kiedy ruszą konsultacje?

  • Pewien mieszkaniec Lubania zaczął podszywać się pod różne imiona. Dziwię się mu, bo jako człowiek obyty z prawem powinien posiadać pewne hamulce natury etycznej. Ponieważ nie zastosował się do upomnienia jego komentarze zostały zablokowane.
   Moderator

 64. Dobrze, że pilnuje Pan porządku, bo nie chciałabym, aby ta strona była kolejnym śmietnikiem dla sfrustrowanych

 65. W Lubaniu powinno się postawić, pomnik tym wszystkim którzy walczyli i gineli za Polskę, uważam że promowanie się polityczne Pani Ewy Gutek,jest niegodne i obraża ostatnich żyjących kombatantów.

 66. Czy pomysł postawienia pomnika żołnierzy wyklętych wyszedł od burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, który kreuje się na rasowego prawicowca? Otóż nie wyszedł,a powinien. Wyszedł natomiast od Ewy Gutek i Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc Janusza Kulczyckiego.Z Panią Gutek można się nie zgadzać politycznie, jednak nie można jej odmówić kreatywności i rzeczywistego zaangażowania w sprawy miasta i jego mieszkańców.Jest to oczywiście element promocji Panaceum i jej osoby, ale po mojemu pozytywny element. Bo który z lokalnych polityków, w szczególności z tych przy władzy, potrafi i chce promować się na portalu, i jest tak aktywny jak Pani Gutek?Żaden, mili Państwo żaden!

 67. Nie rozumiem po jaka cholerę p. Gutek and Consortes bije piane z tym pomnikiem. To znaczy rozumiem, ale przecież mamy w centrum miasta kamień-pomnik “Poległym za Ojczyznę”. Nie widzialem tam p. Gutek and Consortes aby przy jakiejś rocznicy związanej z “wykletymi” zademonstrowali swoje przywiązanie i oddali hołd. Za daleko do wyborów?

 68. No, bez pierdół! Na Kamiennej też mamy pomnik paswiaszczen “Gierojam” przerobiony ze starego pomnika niemieckiego!
  A zaś pomnik – obelisk w centrum najpierw miał inną tablicę, gdzie chodziło o powrót “do Macierzy”. Kiedy Macierz nie wytrzymywała wielowiekowej piastowskiej konfrontacji, bo tutejsi Piastowie po niemiecku gadali, zmieniono cichcem tablicę na Poległym za Ojczyznę. I teraz jest jedna a każdy ją uważa za swoją, pewnie Niemiaszki za Heimat również.

 69. ( Belfer ) przypominam, że święto Żołnierzy Wyklętych przypada 1-go marca i jest to święto Państwowe. Bohaterom należy się pomnik ponieważ ginęli za wolną i niepodległą Polskę. Na naszym terenie wielu z nich mieszkało oraz walczyło między innymi płk Anatol Sawicki. ( Belfer ) czy ci się podoba czy nie pomnik będzie stał bo im się należy hołd, a mieszanie z innymi nie przystoi. Za długo historia ich zaniedbała i poniewierała!

 70. Przeczytałem reakcje opiniotwórcze na temat postawienia w Lubaniu
  tablicy upamiętniającej walkę podziemia ze złem i odnoszę wrażenie,
  że tak jak w każdej sprawie ,która powinna łączyć i mieć wspólny poklask, uaktywnia się dysonans niczym nieusprawiedliwiony
  a chęć skubania jest już wyrocznią, która nakręca oglądalność.
  Tak, sprawa jest oczywista- upamiętnienie się dokona kto ma
  odmienne zdanie/jego prawo/ zostanie ze swoim a za 2-3 lata
  przyniesie kwiatki bo historia odkrywa nowe co chwila
  fakty.Tak jest w całym Kraju.