Pobili, posiedzą
14.03.2012
Lubańscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn oraz nieletniego – sprawców pobicia. Młodzi bandyci zaczepili mężczyznę na ulicy miasta i pobili go niemal do nieprzytomności. Ofiara z licznymi obrażeniami głowy trafiła na pogotowie.
Funkcjonariusze KPP z Lubania zatrzymali młodych bandziorów, sprawców pobicia mężczyzny. Zatrzymani, to dwóch 19 – latków oraz 16 –latek. Sprawcy zaczepili na ulicy pokrzywdzonego, a następnie bez powodu zaczęli katować swoją ofiarę. Pobity powiadomił policję. W trakcie podjętych czynności policjanci ustalili i zatrzymali sprawców przestępstwa. Dwóch 19 – latków trafiło do policyjnego aresztu, natomiast 16 – latek został umieszczony w Policyjnej Izbie Dziecka. Sprawcy byli w tym czasie prawdopodobnie pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.
O losach 16 – latka zadecyduje sąd rodzinny natomiast 19 – latkowie odpowiedzą na pobicie i mogą trafić do więzienia na trzy lata.
Przestępczość i agresja wśród młodych ludzi
Przestępczość obecnie dotyczy nie tylko osób dorosłych lecz także dzieci i młodzież; w przeciągu ostatnich lat liczba nieletnich i nieco tylko starszych sprawców przestępstw takich jak: pobicie z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, zabójstwo, rozbój i wymuszenie – znacząco wzrosła. Coraz częściej dochodzi do przestępstw popełnianych przez całe bandy młodych w tym nieletnich – są to grupy specjalizujące się w określonych rodzajach przestępstw. Takie działanie w grupie często zachęca jej członków do czynów ryzykownych i aroganckich, do eskalacji agresji, jak również do aktów okrucieństwa stosowanych wobec ofiar. Napady rabunkowe i wymuszenia rozbójnicze z reguły wiążą się z pobiciem ofiary, często ze skutkiem śmiertelnym, przy czym ofiary stanowią tutaj najczęściej starsi ludzie, nietrzeźwi lub małoletni. Równie niepokojącym zjawiskiem współczesnych czasów jest znaczny wzrost recydywy pośród nieletnich sprawców. Szczególnie groźną jest tendencja wzrostowa w przestępczości dzieci od lat 13; sprawcy ci najczęściej pochodzą z rodzin rozbitych lub rodzin żyjących w biedzie, niezdolnych do zaspokajania podstawowych potrzeb, zarówno materialnych jak i wychowawczych dzieci. Wśród przyczyn tej patologii często wymieniany jest również brak czasu dla dzieci (szczególnie wśród robiących karierę rodziców nieletnich przestępców) oraz coraz częściej szkoła – z jej przepełnionymi klasami i przeładowanymi programami nauczania. Również sami nauczyciele coraz rzadziej interweniują w przypadku stosowania przemocy przez starszych uczniów wobec tych młodszych. Teren szkoły stał się miejscem, w którym coraz częściej popełniane są kradzieże, bójki, wymuszenia czy handel narkotykami. Agresywne zachowania szkolnych band kierowane są już nie tylko wobec uczniów słabszych fizycznie, lecz również w stosunku do nauczycieli.
Red.