Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Po raz kolejny z Lubania na misję do Macedonii

Od 10 czerwca trzydziestu funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera Policję Macedonii w działaniach związanych z przeciwdziałaniem kryzysowi migracyjnemu. To szósta misja w tym roku realizowana na macedońsko-greckiej granicy z udziałem polskich pograniczników.

Meldunek od dowódcy odebrał Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu – płk SG Jacek Wysokiński.  Misją dowodzi ppłk SG Arkadiusz Marczuk, który na co dzień pełni służbę w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Wśród oddelegowanych są funkcjonariusze z jednostek organizacyjnych Straży Granicznej. Z ramienia OSS SG w Lubaniu w misji bierze udział chor. SG Marcin Łopata z Zakładu Ogólnozawodowego.

Do zadań wykonywanych poza granicami RP będzie należało  zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami granicznymi, rejestracja wniosków o ochronę międzynarodową oraz weryfikacja autentyczności dokumentów.
Uczestnicy misji przeszli kurs doskonalący „Przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych w ramach współpracy transgranicznej z państwami członkowskimi UE oraz innymi państwami w ramach umów bilateralnych”, który zorganizowany został przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Jednym z głównych celów szkolenia jest zintegrowanie zespołu i przygotowanie grupy do wspólnej służby podczas  wyjazdu.

Funkcjonariusze uczestniczyli m.in. w zajęciach z kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie realizacji zadań służbowych, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu, doskonalili również taktykę i technikę realizacji czynności w obiektach zurbanizowanych, a także zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie i terenie, uzyskali również informacje o kraju docelowym. Misja potrwa do 8 lipca br.

Autor: OSS SG w Lubaniu