Wybory Parlamentarne 2019

Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Po Górach Izerskich elektrycznym autobusem

Sto procent energii elektrycznej, zero procent emisji – informuje naklejka na autobusie, który w ostatni weekend zaczął jeździć w czeskiej części Gór Izerskich.

Jest to pierwszy autobus elektryczny w regionie Liberec na linii podmiejskiej. Turyści będą jeździć między Tanvaldem i Smědavą, zawsze w soboty i niedziele.

Autobus przystosowany jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jednak w przeciwieństwie do samochodów elektrycznych, które są ciche, w samochodzie słychać szum podobny do metra.

„To trochę jak tramwaj, jest żwawszy, ale nie jedzie tak szybko. Co nie ma znaczenia, ponieważ na trasie którą jeździmy i tak jest ograniczenie do 40 km/h. Myślę, że jest to odpowiedni środek dla tej linii, udało nam się bez problemu ”- powiedział Jaroslav Bzdil z ČSAD Liberec, który w ostatni weekend jeździł autobusem elektrycznym.

Pojemność autobusu elektrycznego wynosi 29 pasażerów. Zarówno ČSAD Liberec (odpowiednik polskiego PKS), jak i Kraj Liberecki zabiegały o wysłanie większego autobusu gazowego na tą linię, ale nie uzyskano zgody środowiskowej.

Jednak według burmistrza Hejnic Jaroslava Demčáka i tak można mówić o sukcesie jakim jest jazda autobusem elektrycznym wokół zapory Souš. Przejazd pojazdów powyżej 3,5 tony wokół zbiornika jest tam bowiem zabroniony, ponieważ jest to zbiornik wody pitnej.

Naciskamy na to od trzech lat. Jest bardziej przyjazny dla środowiska, niż gdyby każdy turysta podróżował samotnie samochodem między Tanvaldem a Frýdlantem.- dodaje Demčák, który nie odmówił sobie pierwszej przejażdżki.

Kursowanie autobusu elektrycznego jest nadal w fazie próbnej. Będzie kursował między Tanvaldem i Smědavą tylko w weekendy do końca sierpnia. Głównym celem jest teraz przetestowanie właściwości pojazdu elektrycznego na trasie o wymagającym profilu wysokości.

„W przyszłości chcielibyśmy poprowadzić linię z Frýdlant do Harrachova. Konieczne jest jednak znalezienie odpowiednich miejsc do ładowania akumulatorów – powiedział zastępca hejtmana libercekiego Jan Sviták.

Autor: 24jgora.pl/foto : Kraj Liberecki

Leave a Reply