Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Płonął komin jednej z kamienic w Lubaniu

Tylko czujność mieszkańców i szybka interwencja strażaków, uchroniły kamienicę przy ul. Armii Krajowej 15 w Lubaniu przed pożarem.

W czwartek 11 kwietnia około godziny 19.00, w kamienicy przy ulicy Armii Krajowej 15 w Lubaniu doszło do samozapłonu sadzy w jednym z przewodów kominowych. Mieszkańcy budynku szybko zorientowali się że komin płonie i natychmiast wezwali służby. Już po kilku minutach na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Lubaniu, którzy natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej. Po kilkunastu minutach straż ugasiła ogień, i przystąpiła do sprawdzania budynku pod kątem zagrożenia pożarowego. Na szczęście żadnego innego zarzewia ognia nie stwierdzono i akcja został zakończona po około godzinie. Dla bezpieczeństwa Policja i Straż Miejska zamknęły odcinek ulicy Armii Krajowej, przy którym znajdował się budynek nr 15. Podczas pożaru nikomu nic się nie stało.

Straż Pożarna informuje:

Często pożary sadzy w kominach spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy i w rezultacie całego budynku. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny

Autor: Red.