Parlamentarzyści Lewicy w Lubaniu
Na zaproszenie lubańskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w mieście gościli parlamentarzyści Lewicy z Polski, Czech i Niemiec. Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska – Poseł na Sejm RP, Marie Nedvedowa – Poseł Parlamentu Republiki Czeskiej oraz Hejko Kosel – Deputowany Landtagu Saksonii, wzięli udział w spotkaniu noworocznym z członkami i sympatykami Sojuszu z Powiatu Lubańskiego, które odbyło się w sobotę 26 stycznia.
Samorządowcy, członkowie oraz sympatycy lubańskiego SLD i OPZZ, oraz przedstawiciele partii i organizacji lewicowych z Czech a także Niemiec spotkali się w Lubaniu, aby porozmawiać o najważniejszych aspektach współpracy transgranicznej, problemach i kierunkach działania współczesnej Lewicy na pograniczu polsko-czesko-niemieckim.
Edward Witecki, szef SLD w Powiecie Lubańskim, podkreśla, że politykom lewicy z Polski, Czech i Niemiec zależy na jak najlepszym rozwoju ich regionów. – Dlatego nawiązaliśmy przed kilku laty współpracę ponad granicami z niemiecka partią Die Linke oraz czeskim Klubem Pogranicza aby w najważniejszych kwestiach mówić jednym głosem – mówi Edward Witecki. Podobnego zdania jest Hejko Kosel z partii Die Linke , zasiadający w parlamencie Saksonii, który bardzo dobrze ocenia dotychczasową współpracę z kolegami z Powiatu Lubańskiego. Kosel w Landtagu Saksonii reprezentuje mniejszość serbołużycką.
Z przebiegu spotkania zadowolony jest również deputowana parlamentu czeskiego Marie Nedvedowa. – Takie spotkania są bardzo potrzebne, bo przecież we współczesnej Europie nie ma już tak naprawdę granic i wiele problemów możemy rozwiązywać razem. Oczywiście wiele spraw zależy tak naprawdę od decyzji, które podejmowane są przez instytucje unijne, ale dla nas najważniejsze jest, aby pogłębiać dotychczasową współpracę – powiedziała Nedvedowa. W spotkaniu uczestniczyła też posłanka Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska. – to bardzo ważne aby lokalne społeczności – mieszkańcy pogranicza polsko – czesko – niemieckiego mieli doskonałe kontakty, bo to zawsze będzie prowadzić do rozwoju tych regionów i wzajemnego zrozumienia – przekonuje posłanka.
Pomysł ponadgranicznej, politycznej współpracy lewicowych środowisk z Polski, Czech i Niemiec narodził się przed kilkoma laty. Po zachodniej stronie granicy socjaldemokraci z SPD oraz partia Die Linke, współrządzą w trzech landach. Natomiast w Czechach, w Kraju Libereckim Lewica również stanowi poważna siłę polityczną i posiada licznych przedstawicieli w radach miejskich i gminnych.
Autor: Sławomir Piguła