Olszyna. To były godziny strachu i niepewności (GALERIA ZDJĘĆ)
Choć powódź do Gminy Olszyna na szczęście nie dotarła, to nie obyło się się bez kilkunastu interwencji gminnych strażaków w miejscach, gdzie w wyniku bardzo obfitych opadów deszczu doszło do zalań i podtopień, w wyniku których część mieszkańców zostało poszkodowanych.
Olszyna ze skutkami wielkiej wody zmagać się nie będzie, jak to ma miejsce w Lubaniu. Tam wzburzone wody rzeki Kwisy, zalały niemal wszystkie ulice i wiele posesji znajdujących się w pobliżu jej miejskiego dorzecza. Rzeka wdarła się też m.in. na nowy stadion miejski, którego nie zdążono nawet oficjalnie otworzyć. Ostatecznie pod wodą znalazła wschodnia, przyrzeczna część miasta, a na jednej z ulic sytuacja była tak poważna, że służby ewakuowały mieszkańców.
W Gminie Olszyna, dzięki m.in. zrealizowanym inwestycjom mającym na celu niwelowanie skutków nadmiaru wód w rzece Olszówce i na potoku Biedrzychówka, spowodowanych obfitymi opadami, które gminny samorząd na czele z Burmistrzem Leszkiem Leśko przeprowadził po powodziach w latach 2010, 2012, 2013 i 2016, udało się uniknąć wielkiej wody. Co prawda woda dostała się w wiele miejsc, ale biorąc pod uwagę skalę opadów, to olszyńska wspólnota przeszła przez ten dramatyczny czas całkiem znośnie i przysłowiowy „armagedon” jej nie dotknął.
–Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że kierując się doświadczeniami z lat 2010, 2012, 2013 i 2016, już w czwartek 12 września rano, zwołałem posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego. Tuż po zebraniu pracownicy PUK Sp. z o.o. do wielu potencjalnie zagrożonych miejsc dostarczali piasek, natomiast strażacy z OSP Olszyna i funkcjonariusze olszyńskiej Straży Miejskiej, zajęli się dystrybucją worków wśród mieszkańców. Ponadto na terenie PUK cały czas pracownicy spółki napełniali worki z piaskiem, które w każdej chwili mogły zostać użyte w miejscach gdzie zaistniałoby zagrożenie powodziowe – mówi Burmistrz Olszyny Leszek Leśko.
Gmina rozpoczęła też akcję informacyjną w mediach.
-Jednocześnie, korzystając ze strony internetowej gminy www.olszyna.pl oraz z profilu gminy na Facebooku www.facebook.com/GminaOlszyna, a także z mediów: Przeglądu Lubańskiego oraz TVP, rozpoczęliśmy zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną, mającą na calu regularne powiadamianie mieszkańców o bieżącej sytuacji – dodaje samorządowiec.
Co prawda, w wyniku ciągle padającego deszczu doszło do kilkunastu zalań i podtopień, ale ich skala nie była duża. Jak zaznacza Burmistrz Leszek Leśko, poszkodowanych mieszkańców samorząd nie pozostawi w potrzebie.
– Ci z Państwa, którzy doznali strat w swoim dobytku proszeni są o zgłaszanie tego faktu do Urzędu Miejskiego w Olszynie lub bezpośrednio do swoich sołtysów. Powołane komisje do szacowania i weryfikowania strat popowodziowych, udadzą się pod wskazane adresy i miejsca, gdzie dokonają oszacowania zniszczeń w celu przyznania Państwu pomocy finansowej. Szkody można zgłaszać osobiście lub telefonicznie w GOPS – tel. 75 72 12 273 lub w sekretariacie Urzędu Miejskiego – tel. 75 72 12 050, 75 72 12 368 – mówi włodarz gminy.
W tym pełnym grozy i niepewności czasie, w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców zaangażowali byli strażacy z OSP KSRG Olszyna oraz ich koledzy z OSP KSRG Pisarzowice którzy działali jako jednostka wsparcia, a także funkcjonariusze olszyńskiej Straży Miejskiej, pracownicy PUK Sp. z o.o., pracownicy Urzędu Miejskiego, radni Rady Miejskiej oraz wielu wolontariuszy rekrutujących się z mieszkańców gminy i lokalni przedsiębiorcy.
-Za to ogromne zaangażowanie, tym wszystkim naszym Drogim Mieszkańcom i Lokalnym Przedsiębiorcom, którzy uczestniczyli w akcji zabezpieczania Olszyny oraz innych miejscowości naszej małej ojczyzny przed potencjalna powodzią, bardzo serdecznie dziękuję. Jesteście Państwo wspaniali i należy się Wam ogromny szacunek. Szczególnie dziękuję naszym świetnym strażakom i wysłanym jako wsparcie strażakom z jednostki OSP KSRG Pisarzowice w Gminie Lubań, którzy bezpośrednio interweniowali u poszkodowanych mieszkańców (jedną z mieszkanek musieli ewakuować) i bez przerwy monitorowali stan wód na terenie gminy. Dziękuję Przewodniczącej Rady Miejskiej w Olszynie pani Agnieszce Jerce i radnym, którzy włączyli się do akcji usypywania wałów, panu Naczelnikowi OSP Olszyna dh Mateuszowi Januszko za profesjonalne działania Jego strażaków, komendantowi Straży Miejskiej Tomaszowi Boskiemu i strażnikowi Marcinowi Strachowi, za działania SM i pilnowanie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego, pani Annie Trzcińskiej z PUK Sp. z o.o. za pełną poświęcenia pracę oraz koordynację działań załogi spółki i doświadczonemu samorządowcowi panu Jarosławowi Obrębskiemu, który kierował Gminnym Sztabem Kryzysowym. Wszystkim Wam, wielkie, wielkie dzięki! – mówi Burmistrz Leszek Leśko.
W wyniku zalań spowodowanych opadami, strażacy interweniowali kilkanaście razy w Olszynie Dolnej, Biedrzychowicach, Zapuście i Nowej Świdnicy, zabezpieczając posesje, drogi, łąki oraz pola i monitorując bez przerwy stan wód. Bilans strat jakie miały miejsce w na terenie Gminy Olszyna w wyniku ulew, jest obecnie szacowany.
Obejrzyj galerię zdjęć:
Komentarze
Olszyna. To były godziny strachu i niepewności (GALERIA ZDJĘĆ) — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>