Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Odkryli zaginiony zamek

Ruiny odnalezionego zamku w Nowoszowie.

Na terenie Borów Dolnośląskich we wsi Nowoszów na granicy województw dolnośląskiego i lubuskiego oraz historycznej granicy Górnych i Dolnych Łużyc, wrocławscy archeolodzy odkryli pozostałości zamku należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego – ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku.

Ruiny znajdują się w opustoszałej po 1945 roku wsi Nowoszów, na pograniczu województwa lubuskiego i dolnośląskiego, która leży w granicach byłego poligonu należącego niegdyś do jednostki wojskowej w Żaganiu.

Odkryty przez nas zamek znany był do tej pory tylko ze średniowiecznych dokumentów. Stało się tak dlatego, że obszar, na którym znajdują się jego pozostałości, położony jest na terenie poligonu wykorzystywanego aż do lat 90. ubiegłego wieku powiedział stacji TVN24 dr Paweł Konczewski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zamek nie był zbyt okazałą konstrukcją. Na podstawie odkrytych fragmentów Konczewski przypuszcza, że była to pojedyncza wieża wzniesiona na planie prostokąta. Jej fundament wykonano z rudy darniowej. Nadbudowa składała się częściowo z charakterystycznych cegieł – palcówek (ich nazwa pochodzi od śladów po odciskach rzemieślników, którzy usuwali nadmiar gliny w czasie wyrabiania). Do tej pory nikt nie skojarzył jednak widocznych w terenie pozostałości murów ze średniowiecznym zamkiem, gdyż nad ruinami nadbudowano kolejną konstrukcję. Identyfikację umożliwiła dopiero przeprowadzona niedawno analiza architektoniczna.

Właściciel zamku, Bolko II Mały (zm. w 1368 r.), był jednym z bardziej utalentowanych książąt z rodu Piastów Śląskich. Udało się mu zjednoczyć księstwo świdnickie i jaworskie. Był też margrabią Dolnych Łużyc. Tymczasem w okresie jego panowania, czyli w połowie XIV w., Śląsk był bardzo rozdrobniony i składał się z wielu małych księstw. Bolko II był ostatnim niezależnym księciem piastowskim władającym na Śląsku.

– To właśnie ekspansja terytorialna przyczyniła się do tego, że władca ten zdecydował się na budowę nowych zamków lub rozbudowę starszych twierdz – opowiada w TVN24 dr Konczewski.

Czytaj więcej i oglądaj materiał filmowy na stronie TVN24

Autor: Red./foto: Piotr Koza (parowa.info.pl)