Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Odkopali zwłoki żołnierzy

W Wolbromowie koło Gryfowa Śląskiego, ekipa poszukiwawcza Stowarzyszenia Pamięć z Poznania wykopała zwłoki niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w czasie Operacji Lubańskiej w 1945 roku.

Niecały miesiąc temu, na lubańskim rynku mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację przedstawiającą fragment Bitwy o Lubań mającej miejsce w 1945 r. Pomimo skromnych możliwości, inscenizacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród zgromadzonych widzów i dla większości publiczności była  okazją do dobrej zabawy. Niestety, krwawe walki o Lubań nie były wytworem fantazji rekonstruktorów, a brutalne ślady tych wydarzeń są odnajdowane do dziś.

Dzięki kwarendzie przeprowadzonej w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze, udało się odnaleźć bardzo szczegółowy szkic przedstawiający miejsce pochówku ośmiu niemieckich żołnierzy w Wolbromowie. 10 czerwca br., ekipa poszukiwawcza Stowarzyszenia Pamięć z Poznania dokonała ekshumacji poległych żołnierzy. Przy okazji tej akcji poszukiwawczej dokończono ekshumację zwłok jeszcze dwóch żołnierzy w parku pałacowym w Rząsinach. Tym samym liczba ekshumowanych żołnierzy z tego miejsca wzrosła do siedmiu.

Autor: Arkadiusz Wilczyński e-mail: awilcz1@interia.pl