Ocalić od zapomnienia, przywrócić Lubaniowi tożsamość historyczną
W Lubaniu powstaje właśnie Stowarzyszenie „Stara Parowozownia” , którego jednym z głównych celów będzie uratowanie oraz odbudowa obiektu starej parowozowni wachlarzowej z 1865 roku, która stanowiła część Królewskich Zakładów Naprawczych Górskiej Kolei Śląskiej. Nasza lubańska parowozownia jest obecnie największym tego typu zachowanym obiektem w Europie, który potrzebuje pilnie naszej pomocy. Pozbawiona odpowiedniej opieki konserwatorskiej oraz prac renowacyjnych może w każdej chwili ulec całkowitemu zawaleniu. Obecnie szybkiej naprawy wymaga konstrukcja dachu parowozowni. Nasze Stowarzyszenie będzie miało za cel uratowanie tego pięknego architektonicznie obiektu przy współpracy z władzami miasta, powiatu oraz urzędu marszałkowskiego województwa. Planujemy pozyskanie środków na renowację parowozowni także w ramach środków z UE i programów na lata 2014-2020 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Drugim głównym celem naszego Stowarzyszenia jest stworzenie na terenie Lubania skansenu/muzeum kolejnictwa. Wstępne PKP Cargo S.A. zadeklarowało możliwość bezpłatnego przekazania naszemu stowarzyszeniu parowozów wraz z taborem. Są to m.in. piękne parowozy serii Ol49 lub Ty2/Ty42. Uzależnia to jednak od poniesienia kosztów z ich renowacją tak, aby mogły być eksponowane, jako pomniki muzealne. Główne chodzi tutaj o ich odmalowanie – koszt farby oraz ewentualnie koszt ich transportu do Lubania. Istnieje także możliwość przywrócenia parowozów do ruchu i stworzenie tym samym tzw. kursów retro, które woziłyby turystów, jednak w tym wariancie koszty są dużo wyższe. Parowozy mogłyby kursować na trasie z Lubania do Jeleniej Góry, Leśnej lub nawet Drezna. Wszystko jest kwestią czasu, jak i funduszy, które udałoby nam się pozyskać. Niewątpliwie podniosłaby się atrakcyjność turystyczna miasta. Przykre jest, gdy autokary pełne turystów z zagranicy, które przejeżdżają przez nasze miast blisko zabytkowego dworca oraz innych ciekawych obiektów jego infrastruktury nie zatrzymują się nawet, aby je zobaczyć. Może nawet wycieczki te nie są świadome, że nasze miasto ma im do zaoferowania kawałek historii, która miała wpływ na rozwój gospodarczy całego Śląska. Kolejnym faktem jest to, że kolei była motorem napędowym gospodarki, dzięki której bogacił się także Lubań jako miasto. Natomiast przyszłość udowodniła, że to, co zostało stworzone dzięki niej doprowadziło do jej marginalizacji w gospodarce i ruiny. Dlatego chcemy dążyć do tego, aby to, co świadczyło o sile naszego miasta zostało jemu zwrócone w postaci ocalenia tych wartościowych historycznie i architektonicznie obiektów.
Wpis lubańskiej parowozowni do rejestru zabytków został już dokonany i stanowi dla nas fakt świadczący o jej wartości. Nasze stowarzyszenie jest w stałym kontakcie z osobami decyzyjnymi w PKP Cargo S.A., Panem Andrzejem Wilkiem, który nas wesprze oraz innymi stowarzyszeniami o podobnym charakterze w kraju m.in. Towarzystwem Ochrony Zabytków i Organizacji Skansenów Pyskowice.
Obecnie wokół tej idei jest zaangażowanych kilkanaście osób, dla których wartości historyczne, kultura regionu stanowią motor napędowy do podjęcia dalszych działań. Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego stowarzyszenie, którzy chcą wziąć udział w ciekawym i wartościowym projekcie historycznym. Zachęcamy w szczególności pracowników byłego ZNTK, kolejarzy, byłych i obecnych pracowników PKP, młodzież szkolną i akademicką. Razem będziemy ratować historię!
Piotr Gniewczyński
Zapisy do stowarzyszenia
e-mail: skansenluban@wp.pl
(proszę przesyłać dane kontaktowe do siebie oraz swoje imię i nazwisko)