Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

O Polakach w niemieckim 19. Pułku Piechoty z Lauban (GALERIA ZDJĘĆ)

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, zorganizowało konferencję poświęconą Polakom służącym w niemieckim 19. Pułku Piechoty z Lubania, który stacjonował w dawnym Lubaniu (niem. Lauban). Prelegentami konferencji byli znani regionaliści – Zbigniew Madurowicz i Janusz Kulczycki.

Konferencja odbyła się w sobotę 27 października w Trecie. Przy okazji wydarzenia odsłonięto również odnaleziony pomnik poległych w I wojnie światowej żołnierzy niemieckich, poświęcony również Polakom którzy służyli w niemieckiej armii, w ramach 19. Pułku Piechoty i zginęli na froncie. Podczas konferencji słuchacze dowiedzieli się ilu Polaków służyło w Garnizonie Lubań, jakie były ich relacje z kolegami i mieszkańcami miasta, skąd pochodzili i jak się im żyło.

Nowoodsłonięty pomnik umiejscowiono przy Al. Kombatantów, po prawej stronie na niewielkim wzniesieniu, na które prowadzą schody. Przed schodami znajduje się również tablica informacyjna, na której opisano historię pomnika.

Konferencja już za nami. Pół roku przygotowań i 30 lat zbierania materiałów. Kto nie był niech żałuje. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Pomnik poległych w I wojnie światowej żołnierzy (w tym Polaków) z lubańskiego 19. Pułku Piechoty też już stoi. Dziękuję kolegom ze Stowarzyszenie za pomoc w rewitalizacji pomnika. Zapraszamy na Kamienna Górę do  odwiedzania pomnika – napisał Prezes Zarządu Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc Janusz Kulczycki na facebookowej stronie SMGŁ.

Prelegenci konferencji nawiązali również do tematu szpitali wojskowych leczących rannych na froncie żołnierzy, które istniały w Lubaniu w czasie I wojny światowej.Ci, którzy nie przeżyli chowani byli z honorami na cmentarzu wojskowym, który zlikwidowały przed laty władze polskiego już Lubania. Tablice nagrobne z wizerunkiem krzyża żelaznego, imieniem, nazwiskiem, stopniem i przynależnością pułkową zniszczono i wywieziono na miejskie śmietnisko. Januszowi Kulczyckiemu tylko cudem udało się uratować część z nich. Wśród zmarłych od ran oraz w wyniku chorób, byli też Polacy wcieleni do niemieckiego wojska.

Prelegenci konferencji Zbigniew Madurowicz i Janusz Kulczycki, wystąpili w historycznych mundurach armii niemieckiej z białoczerwonymi przepaskami na rękawach, co było symbolem świadczącym o naszych rodakach, którzy musieli służyć w Lubaniu w pruskich “kamaszach”.

W konferencji uczestniczyło wielu mieszkańców Lubania, w tym radna Małgorzata Grzesiak, radny – elekt Robert Daszkiewicz i  radny Kamil Glazer. Mimo, że konferencja odbyła się w ramach miejskiego projektu pn. “Lubań dla Niepodległej”, na spotkaniu nie pojawił się żaden z przedstawicieli władz miasta.

Galeria zdjęć:

 


1 comment to O Polakach w niemieckim 19. Pułku Piechoty z Lauban (GALERIA ZDJĘĆ)

  • Dzięki za dobre nieformalne wydarzenie. Miejmy nadzieję, że w przyszłości nie trzeba tworzyć nowych pomników wojennych w mieście!

    Danke für die gute informelle Präsentation.
    Hoffen wir alle das künftig in der Stadt keine neuen Kriegerdenkmäler aufgestellt werden müssen.

    Michael Beckert, Archiv Stadt und Kreis Lauban

Leave a Reply