Nowości z Komisji Europejskiej
W lutym tego roku nasza Redakcja gościła na zaproszenie Komisji Europejskiej w jej siedzibie w Brukseli. Celem naszej wizyty było rozeznanie struktur KE pod względem możliwości współpracy medialnej. Z pewnym zaskoczeniem stwierdziliśmy bardzo wysoki profesjonalizm przygotowywania serwisów informacyjnych, gdy czekał na nas pełen zestaw informacji, bieżący i na dodatek w języku polskim. Gorzej z komunikatywnością przekazu. Wiele instytucji unijnych to dla nie profesjonalisty hasła które nic nie mówią bo nie da się ukryć, że Unia Europejska posiada dość skomplikowaną strukturę.
Nasz pobyt w Brukseli zaowocował dostępem do szerokiego strumienia informacji. Przez długi okres czasu staraliśmy się wyławiać to, co mogłoby Państwa zainteresować. Z marnym jednak skutkiem, bo jak wspomniałem wcześniej tematyka życia codziennego w Lubaniu daleko odbiega od spraw którymi zajmują się urzędnicy unijni. Doszedłem jednak do wniosku, że może lepiej wybór pozostawić Państwu bezpośrednio i na próbę dołączamy najświeższy serwis aktualności Tydzień z Komisją Europejską.
Jeśli Państwa to zainteresuje, to będziemy kontynuować zamieszczanie takich zwięzłych serwisów. W wiadomościach zawarliśmy linki do oficjalnych dokumentów.
Andrzej Ploch
Tydzień z Komisją Europejską
Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!
Turystyka motorem wzrostu
27/09/2013 – Pomimo kryzysu gospodarczego Europa pozostaje jednym z najpopularniejszych celów podróży turystycznych. Liczba zagranicznych turystów przyjeżdżających do Europy wzrosła w pierwszej połowie 2013 r. o 5 proc., przy czym najlepszy wynik odnotowano w Europie Środkowej i Wschodniej (+9 proc.). Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku Hiszpania była najpopularniejszym krajem docelowym, kolejno Włochy, Francja, Austria, Niemcy, Grecja i Wielka Brytania; Litwa, Słowacja i Łotwa, również odnotowały znaczny wzrost.
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-878_pl.htm
Nauka – ostatni krzyk mody
26/09/2013 – Już w piątek w Poznaniu będzie bity rekord… zbiorowego krzyku. W Zagrzebiu dowiesz się czy „Odyseja Kosmiczna” Stanleya Kubricka to coś więcej niż tylko science fiction. To tylko niektóre atrakcje przygotowane w 300 miastach w 33 krajach w ramach Nocy Naukowców 27 września. W ubiegłym roku cykl imprez przyciągnął ponad milion odwiedzających, z czego ponad połowa gości to dzieci.
http://ec.europa.eu/polska/news/events/130924_noc_naukowcow_pl.htm
Komórki źle chronione
26/09/2013 – Nieprzestrzeganie przepisów UE dotyczących jakości oraz bezpieczeństwa komórek rozrodczych, tkanek zarodkowych i tkanek płodu – to zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski. W związku z brakiem oczekiwanej reakcji na wcześniejsze upomnienia KE zamierza wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polska będzie się musiała również tłumaczyć m.in. z obniżonej stawki VAT na sprzęt medyczny.
http://ec.europa.eu/polska/news/130926_komorki_pl.htm
ETS: Polska upomniana
26/09/2013 – Komisja Europejska wezwała Polskę i Słowenię do przyjęcia krajowych środków dotyczących zmienionego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS). Państwa członkowskie były zobowiązane do transpozycji tej dyrektywy do końca 2012 r. Z kolei Włochy, Cypr i Grecja dostały upomnienie za zbyt wolne wdrażanie przepisów mających odblokować europejską przestrzeń powietrzną.
http://ec.europa.eu/polska/news/130926_ets_pl.htm
Bez wiz ze Wschodu?
26/09/2013 – Czy wolność ma cenę? Polityka wizowa UE wobec wschodnich sąsiadów i Rosji – to temat konferencji zorganizowanej 24 września 2013 r. przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), we współpracy z Ambasadą Finlandii w Warszawie i Przedstawicielstwem KE w Polsce. Konferencja to głos w debacie przed trzecim szczytem UE i państw Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Wilnie pod koniec listopada.
http://ec.europa.eu/polska/news/130924_pism_pl.htm
Silny przemysł, szybki rozwój
25/09/2013 Niski poziom inwestycji, wysokie ceny energii podwyższające koszty produkcji – to największe obecnie bolączki europejskiego przemysłu. Komisja Europejska w dwóch sprawozdaniach dotyczących konkurencyjności wskazuje, że aby powstrzymać deindustrializację Europy należy m.in. podnieść poziom innowacji i jakość administracji publicznej. – Bez silnego przemysłu nie zrealizujemy strategii „Europa 2020” – mówi wiceprzewodniczący KE Antonio Tajani.
http://ec.europa.eu/polska/news/130925_przemysl_pl.htm
Nagrody za twórcze myślenie
25/09/2013 – Młodzi badacze z Finlandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii zostali laureatami tegorocznego Konkursu Prac Młodych Naukowców EYCYS. Podczas gali w Pradze uczestnicy – w wieku od 14 do 21 lat – zaprezentowali swoje odkrycia i badania w kilkunastu dziedzinach. Wyróżniono czterech Polaków, którzy za swoje dokonania w dziedzinie matematyki, fizyki i biologii będą mogli odbyć atrakcyjne staże.
http://ec.europa.eu/polska/news/130925_mlodzi_naukowcy_pl.htm
Rolnicze Oscary 2013
25/09/2013 – CAP Communication Awards – to konkurs dla tych, którzy zajmują się informowaniem o Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej. Niektórzy mówią o nim „Rolnicze Oscary”. Zorganizowaliście kampanię komunikacyjną na temat korzyści płynących z WPR? To konkurs dla Was! Zwycięzcy będą mogli zaprezentować swoje pomysły europejskiej publiczności. Projekty można zgłaszać do poniedziałku 21 października 2013 r.
http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/130925_cap_konkurs_pl.htm
Trochę kultury! Pod Wawelem
25/09/2013 – Europejski Dzień Języków po raz kolejny w Krakowie. Już w sobotę 28 września weź udział w językowej grze miejskiej i zdecyduj, czy gwiazdki na fladze Unii Europejskiej zostaną zastąpione obwarzankami, a może oscypkami. „Trochę kultury!” to plenerowa zabawa dla 4-5-osobowych drużyn w każdym wieku.
http://ec.europa.eu/polska/news/events/130925_kultura_pl.htm
Miliony na kolej w Krakowie i most na Wiśle
25/09/2013 – Komisja Europejska zatwierdziła dwie inwestycje o wartości 62,6 miliona euro z funduszy regionalnych UE na projekty, które po ukończeniu przyniosą widoczne korzyści w codziennym życiu mieszkańców. W Krakowie i okolicach znacznie poprawią się możliwości wykorzystania komunikacji kolejowej. Pieniądze z UE umożliwią również odbudowę mostu na Wiśle, łączącego województwo mazowieckie i lubelskie.
http://ec.europa.eu/polska/news/130925_mosty_pl.htm
Druga korekta budżetu
25/09/2013 – Prawie cztery miliardy euro – tyle wynosi druga korekta budżetu UE na ten rok przyjęta przez Komisję Europejską. Konieczność przesunięć w planie rocznych wydatków i wpływów wynika ze zobowiązań w obszarze m.in. polityki spójności. – Wielokrotnieostrzegałem, że wysokość uchwalonych budżetów UE jest znacznie niższa od uzasadnionych roszczeń beneficjentów Unii – podkreśla komisarz ds. budżetu UE Janusz Lewandowski.
http://ec.europa.eu/polska/news/130925_budzet_pl.htm
Klikaj i ucz się!
25/09/2013 – Ponad 60 proc. dziewięciolatków w UE chodzi do szkół, które wciąż jeszcze nie są wyposażone w sprzęt informatyczny. Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz otwartej edukacji, który ma rozszerzyć dostęp do technologii cyfrowych wspomagających proces uczenia się. Ma w tym pomóc m.in. uruchomiony właśnie portal zasobów edukacyjnych Open Education Europa.
http://ec.europa.eu/polska/news/130925_otwarta_edukacja_pl.htm
Morze możliwości
25/09/2013 – Równe szanse dla kobiet i mężczyzn z korzyścią dla dobrobytu w regionie Morze Bałtyckiego – to temat dyskusji „okrągłego stołu”, jaka odbyła się 23 września 2013 r. w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. W debacie uczestniczyli reprezentanci środowisk badawczych Szwecji, Polski Litwy, Łotwy i Estonii. Równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest podstawową wartością Unii Europejskiej.
http://ec.europa.eu/polska/news/130925_baltic_projects_pl.htm
Implanty lepiej nadzorowane
24/09/2013 – Niezapowiedziane audyty i badania próbek – to nowe środki, po jakie sięga KE, aby zwiększyć bezpieczeństwo wyrobów medycznych takich jak plastry czy rozruszniki serca. W ten sposób Komisja realizuje zobowiązanie dotyczące odbudowy zaufania pacjentów do sektora wyrobów medycznych, nadszarpniętego m.in. w wyniku skandalu z implantami piersi produkowanymi przez francuskie przedsiębiorstwo Poly Implant Prothès (PIP).
http://ec.europa.eu/polska/news/130924_wyroby_medyczne_pl.htm
Naukowy wspólny rynek
23/09/2013 – Europejska Przestrzeń Badawczą to jednolity rynku w zakresie badań naukowych. Jego tworzenie ma zakończyć się w 2014 r. Najnowsze sprawozdanie KE wskazuje na istniejące trudności – krajowe programy badawcze nadal działają według różnych zasad, zbyt mało naukowców pracuje w przemyśle, w niektórych krajach UE wydatki publiczne na badania i rozwój – zamiast rosnąć – maleją.
http://ec.europa.eu/polska/news/130923_epb_pl.htm
Twój pomysł dla Europy
23/09/2013 – Zapraszamy do udziału w interaktywnej debacie na temat jednolitego rynku. Już teraz można umieścić swoje uwagi, oceny i pomysły na platformie internetowej prowadzonej w 24 językach. Staną się one podstawą do interaktywnej dyskusji z liderami UE i europejskimi politykami. W ramach rozpoczynającego się właśnie Miesiąca Rynku Wewnętrznego (23.09.2013 – 23.10.2013) będziemy rozmawiać o pracy, prawach socjalnych, bankach i handlu elektronicznym.
http://ec.europa.eu/polska/news/events/130903_single_market_month_pl.htm
Źródło: Komisja Europejska