Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Nie doczytał czy celowo wprowadził w błąd?

Screen linku, który niedawno udostępnił Kamil Glazer  na łamach wymienionej niżej grupy.

Niedawno na łamach facebookowym profilu grupy “Mój Lubań-przyjaciele wczoraj i dziś. Niezapomniany klimat tamtych lat”, ukazał się link do artykułu pt.”Ile pieniędzy z UE trafiło do gmin?” autorstwa dziennikarza portalu Eluban.pl. Link do materiału udostępnił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer dodając do niego swój, w naszej ocenie nieprzemyślany i mogący wprowadzać w błąd czytelników komentarz. 

Niestety linku już nie ma, ale został jego screen. Dlaczego o tym piszemy? Otóż szef lubańskiej RM opatrzył link swoim komentarzem tutaj cytat (pisownia oryginalna): ” Prawie 100 mln zł dla lubańskiego samorządu z środków unijnych od 2014 roku. Chyba nie jest z nami tak źle jak chciałoby pewne radio”

Link do artykułu TUTAJ

Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer, albo celowo wprowadził czytelników w błąd swoim komentarzem, albo kompletnie nie orientuje się w kwestii środków europejskich które trafiają do miejscowego samorządu (a właściwie ich braku). Owszem, wiele milionów złotych trafiło do Lubania, między innymi do Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych, ale mimo tego, że jest to spółka komunalna której organem właścicielskim jest miasto, to jest też normalnym podmiotem prawa handlowego, która prowadzi działalność gospodarczą i pozyskuje środki unijne oraz inne w ramach standardowej procedury, a samorząd Lubania nie jest beneficjentem tych środków, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Po drugie, w naszej ocenie, radny i jednocześnie Przewodniczący Rady ML Glazer, albo nie doczytał artykułu, albo go po prostu nie zrozumiał. 95,5 mln zł środków unijnych trafiło do Lubania, ale nie do samorządu czyli do Gminy Miejskiej Lubań czy Miasta Lubań (jak ktoś woli), tylko do podmiotów gospodarczych i innych jednostek. W artykule jest wyraźnie napisane: “Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie gmin i miast w tym okresie. Nie należy ich jednak utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez samorządy.”

W ostatnich latach, do lubańskiego samorządu trafiły środki unijne mające na celu informatyzację Urzędu Miasta, w kwocie ok 1 mln zł.

A teraz dla zobrazowania. Gdyby do samorządu Lubania, jak pisze Glazer, od roku 2014 trafiło blisko 100 mln zł, to miasto byłoby jednym wielkim placem budowy. Na przykład remontowane byłyby drogi należące do miasta, pewnie i dom kultury, i basen, i park na kamiennej górze, otwarto by sztolnie i robiono wiele, wiele innych dużych inwestycji infrastrukturalnych, ponieważ wymieniona kwota to ogromne pieniądze.

Czy Państwo widzą ten plac budowy obecnie w Lubaniu? Dodam jeszcze, że gdyby samorząd pozyskał takie pieniądze (a nie pozyskał), trudno byłoby je wydać w ciągu czterech lat. Dla przykładu: Ponad 100 mln środków unijnych pozyskało miasto Bolesławiec, ale nie w ciągu 4 a w ciągu 10 lat, i za te pieniądze niemal kompleksowo wyremontowano miasto, łącznie z budową dwóch nowych basenów oraz remontem trzeciego, budową kilometrów ścieżek rowerowych, rewitalizacją rynku, remontem MCC (czyli tamtejszego ośrodka kultury), wymianą taboru komunikacji miejskiej, itd.

Podsumowując uważamy, że komentarz pana Przewodniczącego Glazera, jest co najmniej nieprzemyślany i niepoważny.
Samorządowcowi, pisanie podobnych rzeczy po prostu nie przystoi.

Autor: Red.

6 komentarzy Nie doczytał czy celowo wprowadził w błąd?

Leave a Reply