Nawojów Śląski… podziemno-podwodny
Cieszący się coraz większym uznaniem miesięcznik „Odkrywca” znów przynosi – w swoim najnowszym, sierpniowym numerze – kolejny, bardzo interesujący tekst z naszego terenu. Łukasz Orlicki pisze o Nawojowie Śląskim – Tajemnica „Homara”. Powrót po latach m.in.
Znajdujący się w naszym posiadaniu plan, dołączony był do dokumentacji Ministerstwa Gospodarki Rzeszy z pierwszej połowy 1944 r., odnoszącej się do możliwości zainstalowania w kopalni w Nawojowie Śląskim, podziemnego zakładu zbrojeniowego. Powinien przedstawiać więc najbardziej aktualny stan zachowania chodników, tym bardziej, że nasza dotychczasowa wiedza opierała się na starszych o kilka lat źródłach, pochodzących z czasów gdy obiekt został wyłączony z eksploatacji. Przynajmniej tak się wydawało do przeprowadzonej akcji nurkowej w czerwcu br. Tymczasem jest inaczej…
Precyzyjnie rozdzielone zadania, plan penetracji nieczynnej od lat kopalni i wielka tajemnica. Dodajmy, że to już piąty tekst Łukasza o tajemniczej kopalni gipsu w Nawojowie Śląskim. Autor jest w redakcji szefem GEMO czyli Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca, mającej na swoim koncie wiele spektakularnych poszukiwań i odkryć. Tekst jest bogato ilustrowany zdjęciami, w tym podwodnymi, bo do pełnej penetracji zatopionej wodami Kwisy kopalni doszło przy udziale nurków – speleologów. Kopalnia, której normalną eksploatację zakończono jeszcze przed II wojną światową (w 1936 roku kopalnia była już nieczynna i zatopiona) pod koniec wojny weszła ponownie w obszar zainteresowania systemu zbrojeniowego III Rzeszy. A niektóre z informacji mówiły nawet o możliwości zatrudnienia w kopalni a następnie pozbawienia tu życia robotników przymusowych – francuskich jeńców
wojennych. Na tzw. liście Hansa Waltera Wicherta – zestawieniu tajnych podziemnych zakładów zbrojeniowych, kopalnia nad Kwisą figuruje jako „Hummer – Schlesisch Haugsdorf Nr 193”. Hummer – to właśnie Homar, bo taki kryptonim nadano kopalni. Co ostatecznie ustaliła GEMO? – przekonajcie się sami, sięgając po sierpniowy numer „Odkrywcy”. My odwiedziliśmy Grupę podczas akcji w Nawojowie, skąd pochodzą te zdjęcia.
Tekst i zdjęcia: Janusz Skowroński
Od jednego z Czytelników (dane do wiad. redakcji) otrzymaliśmy kilka interesujących zdjęć z jednej wcześniejszych wypraw do Nawojowa Śląskiego i prób penetracji starej kopalni. Za zdjęcia dziękujemy.
Redakcja PL.