Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Narodowe czytanie w Lubaniu

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu, jak co roku, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.W tym roku odbyła się szósta edycja projektu, podczas której odczytano wymagające językowo i interpretacyjnie, ale pełne istotnych odniesień do naszej historii wersy dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Podobnie jak w zeszłym roku lekturę wybrano w drodze internetowego głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Zaproszenie do odegrania poszczególnych scen wraz z bibliotekarzami, przyjęli przyjaciele i sympatycy lubańskiej Biblioteki: Anna Łagowska – Redaktor Naczelna dwutygodnika Ziemia Lubańska, Wojciech Zembik – Wicestarosta Lubański, Kazimierz Kiljan – radny powiatu lubańskiego i pisarz, Mateusz Zajdel, Tomasz Otton – Radni Miasta Lubań, Bartosz Kuświk – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu oraz Łukasz Tekiela – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Propagowaniu czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta i okolic towarzyszył konkurs z wiedzy o autorze. Nagrody otrzymały trzy osoby, które wypełniły go bez żadnego błędu: Kinga Gora, Teresa Mertuszka i Patryk Pilch. Niepowtarzalną atmosferę wspólnego czytania tworzyły dekoracja oraz stroje rodem z podkrakowskich Bronowic. Bibliotekarze przebrani za najsłynniejszych weselników w Polsce zaprosili do wspólnej zabawy wszystkich spacerujących po lubańskim Rynku.

Źródło: Ziemia Lubańska