Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Na co patrzeć wybierając ubezpieczenie AC?

Autocasco daje bardzo szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, o ile jest odpowiednio dobrane pod kątem potrzeb, możliwości i wymagań kierowcy. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy kupnie polisy AC.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Podstawowe pytanie przy wyborze AC brzmi: przed jakimi ryzykami powinno chronić, żeby nie obawiać się o zniszczenie i utratę auta? Odpowiedź na nie jest kluczowa pod kątem wyboru polisy. Jeżeli bowiem ubezpieczenie będzie zawierało znacznie szerszy zakres, niż rzeczywiście potrzebujesz, niepotrzebnie przepłacisz. Jeśli natomiast zakres będzie zbyt wąski, w razie szkody możesz nie uzyskać odszkodowania. Na szczęście kwestią samochodu zastępczego nie musisz się przejmować, bo towarzystwa mają obowiązek udzielać samochód zastępczy z OC sprawcy.

Wykluczenia

Mimo że każde AC zawiera wykluczenia z odpowiedzialności ubezpieczeniowej, to najlepiej, jeśli jest ich jak najmniej. Staraj się unikać polis, które obejmują liczne i nieprecyzyjnie zdefiniowane ryzyka.

Wartość i rodzaj sumy ubezpieczenia

Pamiętaj, że wysokość sumy ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości samochodu w dniu wykupienia polisy. Zastanów się także, czy wolisz dopłacić i w razie szkody uzyskać większe odszkodowanie poprzez wybór oferty ze stałą sumą ubezpieczenia, czy może w zamian za niższą składkę w ramach zmiennej sumy ubezpieczenia godzisz się na odszkodowanie obniżone proporcjonalnie do spadku wartości auta.

Franszyza integralna

Wartość franszyzy integralnej wskazuje na minimalną wartość szkody, od której towarzystwo ponosi odpowiedzialność. Przykładowo, przy franszyzie integralnej o wartości 300 zł odszkodowanie nie jest wypłacane za szkody wycenione poniżej tej kwoty.

Zakres terytorialny

Jeśli jeździsz autem wyłącznie w Polsce, nie musisz zwracać uwagi na zakres terytorialny polisy. Jeżeli natomiast rzadziej lub częściej udajesz się samochodem zagranicę, koniecznie zorientuj się, czy AC funkcjonuje poza terytorium RP i jeśli tak, w jakich krajach.

Metoda rozliczenia szkody

Istnieją dwie metody rozliczenia szkody z autocasco: gotówkowa, która gwarantuje niższą składkę, ale wymaga większego zaangażowania kierowcy w proces likwidacji szkody (kierowca musi sam się rozliczyć z mechanikiem), a także bezgotówkowa, która skutkuje wyższą ceną AC, ale jest wygodniejsza, bo w jej ramach wszystkie formalności są załatwiane pomiędzy zakładem ubezpieczeniowym a mechanicznym.

Udział własny

Udział własny to kwota wyrażona w procentach lub w formie liczby bezwzględnej, którą kierowca zobliguje się sfinansować we własnym zakresie w razie wystąpienia szkody. Jeżeli więc udział własny wynosi 250 zł, o tyle pomniejszone będzie ewentualne odszkodowanie z AC. Zanim wybierzesz polisę, dowiedz się, czy udział własny jest wymagany, a jeśli tak, w jakiej wysokości.

Zniżki z OC

Niektóre towarzystwa pozwalają przenieść zniżki OC na AC, co powinno Cię zainteresować szczególnie w przypadku, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z autocasco. Dzięki temu możesz znacznie obniżyć składkę.

(tekst sponsorowany)

1 comment to Na co patrzeć wybierając ubezpieczenie AC?

  • Katarzyna

    Warto pamiętać, że choć cenowo często najkorzystniej jest kupić OC i AC w pakiecie (co widać po tych danych), to nie trzeba wcale tak robić. AC można kupić u zupełnie innego ubezpieczyciela. Wszystko zależy od tego, co nam odpowiada.