Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Mieszkańcy Gminy Lubań w Książu, Starej Kopalni i wałbrzyskiej Palmiarni

11 maja br. mieszkańcy Gminy Lubań uczestniczyli w wycieczce po dawnym zagłębiu wałbrzyskim zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Zwiedzili dawna kopalnię „Julia”, wałbrzyską Palmiarnię oraz Zamek Książ.
Na trasie zwiedzania znalazło się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, jako największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Kolejny punkt to Palmiarnia. Powstała ona z inicjatywy  ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował w dowód miłości i  z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.
Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w trzecim co do wielkości w Polsce Zamku Książ, miejscu, pamiętającym czasy księcia świdnicko-jaworskiego przez ród Hochbergów, ze słynną Deisy, czy przejęcie przez III Rzeszę i organizację Todt. Zwiedzanie obejmowało spacer  po  Zamku z udziałem przewodnika, który przedstawił historię tego obiektu, zwiedzanie tarasów oraz podziemi. Na wytrwałych czekała trasa podziemi znajdujących się 50 m pod Zamkiem, wchodzących w skład projektu Riese.
Galeria zdjęć KLIKNIJ TUTAJ
Autor: GOKiS Lubań

Leave a Reply