„Mąż i żona” czyli hrabia Fredro powraca do Jeleniej Góry
Jeszcze dwukrotnie przed wakacyjną przerwą teatralną – w sobotę (02.07. o godz. 19.00) i niedzielę (03.07. o 17.00) na Scenie Studyjnej Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze można obejrzeć „Męża i żonę” Aleksandra Fredry. Zanim wziął się za pisanie komedii, najpierw Fredro wziął udział w kampanii napoleońskiej (przemierzył m.in. Dolny Śląsk, w tym Lwówek i Lubań i Saksonię, z Napoleonem dotarł aż do Paryża). Po niej powrócił w rodzinne strony.
Wyjechaliśmy razem, z odmiennych pobudek: Napoleon na Elbę, ja zasię do Rudek – skwitował krótko. Warto wiedzieć, że w podlubańskich Pisarzowicach – i to wcale nieprzypadkowo! – miejscowe gimnazjum nosi imię polskiego komediopisarza.
Tę odważną, wprawiającą niejednego w zakłopotanie komedię napisaną przez 28-letniego Fredrę wyreżyserował wrocławski aktor Wiesław Cichy. Wybierając się „na Fredrę” warto przypomnieć sobie, jak rozgrywa się czworokąt miłosny pomiędzy hrabią Wacławem, jego żoną Elwirą, przyjacielem domu Alfredem oraz służącą Justysią. Jak na Fredrę przystało, mamy tu do czynienia z dramaturgicznym majstersztykiem, w którym nie brakuje miłosnych intryg, pozorów czy gierek. Nieważne co się stało, pełni obłudy bohaterowie komedii zawsze znajdą sposób, by wdzięcznie udawać, że nic się nie wydarzyło. Polecam nie tylko na wakacyjny czas. W sztuce występują: Marta Kędziora, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Jacek Grondowy, Tadeusz Wnuk. Na scenie pojawia się także… plakat z „Zemsty” Fredry, pierwszej sztuki wystawionej tuż po wojnie (premiera miała miejsce 23 sierpnia 1945 roku) przez jeleniogórski Teatr (wówczas Miejski) i wyreżyserowanej przez Stefanię Domańską.
Ciekawa jest gra aktorów – miejscami dosłownie śpiewająco. Jacek Grondowy i Tadeusz Wnuk w znakomitej formie, także fizycznej!. Dorównują im panie Anna Ludwicka-Mania w roli Elwiry i Marta Kędziora jako służąca Justysia. Interesująco brzmi muzyka Rafała Karasiewicza, ciekawa jest choreografia Eweliny Adamskiej- Porczyk.
Janusz Skowroński
Zdjęcia Robert Czepielewski (dzięki uprzejmości Działu Marketingu i Organizacji Pracy Artystycznej Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze