Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Lubań w smogu

Obserwując wyniki stacji pomiaru jakości powietrza w Lubaniu, można jednoznacznie stwierdzić, że mieszkańcy mimo apeli, komunikatów i artykułów w mediach, ostrzegających przed skutkami smogu, trują siebie, swoich bliskich i sąsiadów. Dzisiejszej nocy, dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza w mieście zostały przekroczone aż czterokrotnie.

W niedzielę 20 stycznia i w poniedziałek 21 stycznia, po raz kolejny w Lubaniu zostały przekroczone normy emisji pyłu zawieszonego PM10, który jest najbardziej trującym pyłem powstającym w wyniku niskiej emisji. Stacja pomiarowa na ulicy Mieszka II, wskazała przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 o 200 µg/m3, gdzie dopuszczalne, względnie bezpieczne przekroczenie tej normy wynosi 5o µg/m3.

Jak dotąd największe przekroczenia norm jakości powietrza w Lubaniu zanotowano 29 listopada 2018. Wówczas stacja pomiarowa znajdowała się jeszcze w centrum Lubania przy ul. Łącznej (obecnie znajduje się przy ul. Mieszka II) i zanotowała przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 o blisko 600 µg/m3 (dopuszczalna norma 50µg/m3).

Tak wysokie przekroczenia norm jakości powietrza w Lubaniu, są wynikiem spalania w domowych piecach odpadów w tym tworzyw sztucznych oraz niskiej jakości węgla w tym również miału węglowego.

Warto przypomnieć, że pył zawiszony PM10 zawiera takie toksyny jak benzopireny, dioksyny i furany,  które bardzo łatwo dostają się do naszych płuc. Wdychane często powodują nowotwory dróg oddechowych i zatory. Specjaliści szacują, że w wyniku powikłań spowodowanych przez smog co roku umiera w Polsce około 50 tysięcy osób, w tym około 5 tysięcy na Dolnym Śląsku.

Bieżące dane dotyczące jakości powietrza w Lubaniu można sprawdzić KLIKNIJ TUTAJ

Autor: Red.

3 komentarze Lubań w smogu

 • sokald

  pył PM2.5 jest bardziej szkodliwy od PM10, gdzie stacja na osiedlu oczywiście nie mierzy pyłu PM2.5
  https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5

 • Palacz C.O

  To już się staje nudne.Wszyscy dobrze wiemy że powietrze w Lubaniu jest zanieczyszczone w wyniku spalania takiego czy innego paliwa w indywidualnych piecach grzewczych.Nie potrzeba tego uświadamiania. Teraz czas na działania.Najlepiej na rozbudowę miejskiej sieci grzewczej,a może na razie zakup dla miejskich strażników drona do sprawdzania emisji dymu aby można było znaleźć i ukarać “trucicieli”.

 • GREGOR

  A dotacji do ogrzewania dalej brak