Lubań. W kościele Marii Panny odbył się koncert poświęcony pamięci ks. Martina Behma
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu we współpracy z Fundacją Kościelną Ewangelicki Śląsk z Görlitz, zorganizowała specjalny koncert z okazji 400 rocznicy śmierci wybitnego lubańskiego duchownego luterańskiego ks. Martina Behma.
Koncert odbył się 15 października 2022 roku w kościele ewangelickim Marii Panny w Lubaniu i przyciągnął uwagę osób delektujących się muzyką z odległej przeszłości. Zgromadzonych w murach światyni powitał ks. Cezary Królewicz – proboszcz lubańskiej Parafii Ewangelicko – Augsburskiej p.w. Marii Panny w Lubaniu.
–Zarówno melodie jak i słowa prezentowanej twórczości ks. Martina Behma, były niecodzienną inspiracją do podróży w przeszłość miasta Lubań. Ich wykonanie zapewniła Julia Boegershausen – śpiew oraz Björn Bewerich – pianino. Koncert był świetnym, udochowionym wydarzeniem, które po raz kolejny dało możliwość obcowania z Panem Bogiem i integrowało nasza wspólnotę parafialną – podkreśla proboszcz parafii ks. dr Cezary Królewicz.
Pamięć o ks. Martinie Behmie, żywa jest dziś na świecie głównie dzięki jego pieśniom. Są one dobrze znane, chętnie śpiewane i lubiane przez m.in. chóry kościelne. Ale nie tylko one przyciągają po dzień dzisiejszy mimo upływu czterech wieków. Są nimi również kazania ks Bohma, których oryginały są dostępne w sieci.
O ks. Martinie Behmie:
Ksiądz Martin Behm urodził się w Lubaniu 16 września 1557 roku. Przez blisko 40 lat był kaznodzieją Bożego Słowa i wiernym duszpasterzem lubańskich ewangelików. Był również wybitnym kompozytorem i autorem pieśni religijnych. Kapłan zmarł 5 lutego 1662 roku w wieku 65 lat. Został pochowany przed ołtarzem dawnego kościoła Świętej Trójcy w Lubaniu, z którego do dziś pozostała jedynie tzw. Wieża Trynitarska (pl. Lompy). Jego bogata twórczość znana jest dziś w całym świecie, z wyjątkiem jego rodzinnego miasta – Lubania. Jednak miejscowa Parafia Ewangelicka, którą od wielu lat kieruje ks. dr Cezary Królewicz, od ponad 15 lat przywraca miastu pamięć o tym niezwykłym duchownym.
W Polsce w Śpiewniku Ewangelickim, znajdziemy jedną z jego pieśni pod nr 926. Pieśń ta powstał w roku 1610 i jest zatytułowana „O Jezu, Tyś światłością mi”. Inną znaną na całym świecie pieśnią jest pieśń zatytułowana w języku oryginalnym „ Jak uroczy jest maj”. Z okazji 500 – lecia Reformacji w roku 2017, polskiego przekładu tej pieśni i jej opracowania dokonała żona ks. dr Cezarego Królewicza – Pani Magdalena Królewicz.
Więcej informacji KLIKNIJ TUTAJ
AM/Źróło zdjęć: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu