Lubań uczcił 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej (GALERIA ZDJĘĆ)
W niedzielę 1 września br. o godzinie 11.30 odegraniem hejnału Lubania, rozpoczęły się miejsko – powiatowe uroczystości, związane z obchodami 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Biało-czerwone wiązanki kwiatów pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą Poległych za Ojczyznę na pl. 3 maja, złożyli przedstawiciele miejskiego i powiatowego samorządu na czele ze Starostą Lubańskim Zbigniewem Zjawinem i Burmistrzem Lubania Grzegorzem Wieczorkiem, szkół, służb mundurowych, miejskich instytucji, spółek komunalnych oraz organizacji społeczno – politycznych.
Po mszy świętej w intencji kombatantów i poległych w II wojnie światowej, która rozpoczęła się o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy, Miejski Dom Kultury Lubań zaprosił na koncert pn. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” w wykonaniu formacji Classic Trio w składzie: Ewelina Sobczyk – sopran, Katarzyna Rzeszutek – piano i Zuzanna Woźniak – skrzypce. Było patriotycznie i podniośle, a koncert skłaniał do zadumy i refleksji.
Przypomnijmy. 85 lat temu, 1 września 1939 roku, napaścią na Polskę hitlerowskie Niemcy rozpoczęły II wojnę światową. Była to pierwsza kampania tej wojny i przeszła do historii jako Wojna Obronna Polski lub Kampania Wrześniowa. Największy w historii świata konflikt zbrojny, rozpoczęły naloty na Wieluń, a następnie atak na Westerplatte z pokładu pancernika Schleswig – Holstein.
Już 3 września 1939 Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Niemcom, ale nie udzieliły Polsce żadnego wsparcia wojskowego. Kampania Wrześniowa trwała do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej Wojska Polskiego „Polesie” pod Kockiem, zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z Niemcami. Wyjątkiem był tylko Samodzielny Wydzielony Oddział Wojska Polskiego pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego Hubala, który walczył aż do końca kwietnia 1940 roku. Wtedy został rozbity przez Niemców w rejonie wsi Anielin na Mazowszu.
W wyniku agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę, terytorium Rzeczypospolitej Polskie, znalazło się pod okupacją niemiecką i radziecką, bowiem traktatem z 28 września 1939, wbrew prawu międzynarodowemu podzielone zostało między Niemcy i ZSRR. Związek Radziecki, część terytorium Polski okupowanego przez Armię Czerwoną (Wilno z okręgiem), przekazał 10 października 1939 Litwie, zaś Niemcy przekazały 21 listopada 1939 część terytorium Polski (Spisz i Orawa) Słowacji, również wbrew prawu międzynarodowemu. Resztę kraju okupowały Niemcy tworząc GG. Wielkopolskę i polską część Pomorza Gdańskiego oraz Górnego Śląska włączono do Rzeszy. Polski rząd uciekł do Rumunii, a Polacy zostali pozostawieni sami sobie.
Straty w zabitych i rannych w Kampanii Wrześniowej po polskiej stronie, szacuje się na około 200 000 żołnierzy. Do tego należy doliczyć co najmniej kilkanaście tysięcy cywilów, którzy zginęli w wyniku bombardowań i w czasie akcji pacyfikacyjnych oraz urzędników, policjantów i żołnierzy KOP którzy zostali zamordowani przez SS i Gestapo.
W wyniku trwania II wojny światowej życie straciło 6 mln polskich obywateli.
Obejrzyj galerię zdjęć z uroczystości:
SP, zdjęcia: ŁCR/MDK
Data publikacji 02.09.2024 r.
Komentarze
Lubań uczcił 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej (GALERIA ZDJĘĆ) — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>