Lubań. PEC rusza z inwestycją w ramach „Ciepłownictwa Powiatowego” (WIDEO i GALERIA ZDJĘĆ)
Wraz z nadejściem wiosny PEC Lubań uruchomił kolejne duże zadanie inwestycyjne pt. „Budowa efektywnego energetycznie systemu w PEC Lubań”, w ramach Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Ciepłownictwo Powiatowe”. Dzięki niemu dostępność do ciepła systemowego oferowanego przez spółkę, będą mieli mieszkańcy kaminnej góry oraz południowych części miasta.
Obejrzyj wideo:
Zakres zadania obejmuje znaczącą modernizację systemu i rozbudowę sieci ciepłowniczej – głównie w kierunku Kamiennej Góry i Księginek oraz budowę szeregu przyłączy ciepłowniczych do budynków na obszarze całego miasta, w tym w okolicy ulic Kopernika, Słowackiego, Mickiewicza, Dąbrowskiego, Kościuszki.
Łącznie planowana jest budowa około 2600 mb nowych sieci i około 2200 mb nowych przyłączy oraz około 40 nowych węzłów cieplnych o łącznej mocy powyżej 4 500 kW. Uzupełnieniem będzie budowa nowego kotła opalanego zrębkami drewna o mocy 5,0 MW na terenie kotłowni Piast.
Celem programu jest znaczące zwiększenie dostępności dla mieszkańców Lubania Ciepła Systemowego PEC, jako alternatywy dla ograniczeń w stosowaniu paliw nieodnawialnych do ogrzewania budynków oraz wymaganych działań modernizacyjnych dla spełnienia wymagań w zakresie efektywności energetycznej przez obiekty budowlane. Dla Lubanian oznacza to realną możliwość zmiany dotychczasowego sposobu ogrzewania mieszkań i możliwość rezygnacji z utrzymywania własnej kotłowni.
W wyniku realizacji projektu planowana jest poprawa „jakości” oferowanego ciepła systemowego i uzyskanie stabilnego współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej Wpc na poziomie około 0,95.
Bardzo istotny jest fakt, że w ramach tego projektu za przyłączenia do sieci ciepłowniczej obiektów nie będzie pobierana opłata przyłączeniowa w trakcie trwania realizacji projektu, czyli do dnia 30 czerwca 2025 roku.
Planowany przebieg nowych rurociągów prezentuje załączona mapa:
Zainteresowanych skorzystaniem z oferty przyłączenia do sieci zapraszamy do kontaktu (najlepiej za pośrednictwem zarządcy nieruchomości) w biurze PEC.
Dane do kontaktu:
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o. o.
Plac 3 Maja 11
59-800 Lubań
Biuro Spółki czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 07.00 – 15.00
tel:75 722 22 39
e-mail: biuro@pecluban.pl
www.pecluban.pl
Szczegóły
Zakres strategicznych zadań inwestycyjnych PEC Lubań obejmuje modernizację i rozbudowę zdolności wytwórczych kotłowni Piast oraz rozbudowę systemu przesyłu i dystrybucji ciepła, w tym budowę strategicznych odcinków magistrali ciepłowniczej pozwalające na zwiększenie zasięgu systemu ciepłowniczego i dostępności ciepła sieciowego. Łączną wartość bezpośrednich nakładów inwestycyjnych oszacowano na około 25 mln zł netto. Plan realizacji zamierzeń inwestycyjnych obejmuje lata 2021-2025.
Jako podstawowe źródło finansowania zewnętrznego przyjęto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego „Ciepłownictwo Powiatowe”. Zgodnie z założeniami tego programu przewidziano zewnętrzne finansowanie w postaci bezzwrotnej dotacji i preferencyjnych pożyczek.
Do końca 2022 roku zrealizowano ze środków własnych przedsięwzięcia inwestycyjne które umożliwiły wyjście Spółki z systemu ETS (system handlu uprawnieniami do emisji CO2), w tym:
- Modernizację i rozbudowę systemów automatyki i redukcję mocy 3 kotłów WR-5 do poziomu 5,25 MW,
- budowę i uruchomieniu kotła gazowego o mocy 2,7 MW w kotłowni Piast
Bieżący zakres programu inwestycyjnego spółki obejmuje dwa podstawowe działania:
- Modernizację i rozbudowę systemu przesyłu i dystrybucji ciepła, w tym przyłączenia nowych odbiorców do systemu
- Modernizację kotłowni na biomasę w zakresie zwiększenia mocy jednego z kotłów na słomę do poziomu około 5 MW
Główne założenia dla projektu:
- Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej
- Zmniejszenie ilości spalanych paliw kopalnych
- Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza
- Zwiększenie obszarowej dostępności ciepła systemowego na terenie miasta Lubań
- Poprawa jakości powietrza w mieście Lubań – redukcja niskiej emisji
- Ograniczenie zużycia energii elektrycznej
- Ograniczenie strat ciepła na przesyle
- Uzyskanie statusu Systemu efektywnego energetycznie
Zakres rzeczowy projektu obejmuje rozbudowę i dostosowanie infrastruktury przesyłowej miasta Lubań do stanu zapewniającego techniczne możliwości zasilania ciepłem systemowym obiektów budowlanych istniejących oraz planowanych na obszarach do perspektywicznej zabudowy, w tym:
- budowę nowej sieci cieplnej P3G-Stroma-Kościuszki o długości około 900 mb,
- przebudowę sieci ciepłowniczej S10A-Pl. 3-go Maja o długości 285 mb,
- budowę odcinka magistrali Piast – Łużycka o długości 1250 mb
- budowę około 40 węzłów cieplnych i przyłączy, co umożliwi dostawę ciepła do nowych odbiorców ciepła o łącznej mocy przyłączeniowej budynków około 4 000 kW.
-Magistralny odcinek sieci Dn 300 od Kotłownia Piast – komory przy ul. Łużyckiej o długości ok. 1 250 mb.
Celem budowy jest zwiększenie zdolności wyprowadzenia ciepła w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ciepło, szczególnie do południowej i południowo-wschodnie części miasta.
Działanie to zmniejszy również zużycie energii elektrycznej na pompowanie czynnika grzewczego w sieci.
-Tranzytowy odcinek sieci Dn 150 od punktu S10A (zaplecze ul. Bankowej) do S7B6 przy pl. 3 Maja 4 długości ok. 285 mb.
Działanie to podobnie jak zadanie pierwsze ma zmniejszyć opory przepływu i poprawić sytuację w centrum miasta i za obwodnicą.
-Sieć cieplna Dn 150 od komory P3G przy ul. Mickiewicza do ul. Kościuszki o długości ok. 900 mb.
Celem budowy sieci jest umożliwienie dostępu do ciepła sieciowego w rejonie Kamiennej Góry oraz ulic Kościuszki i Leśnej. Planowana budowa przyłączy i około 40 węzłów cieplnych obejmuje min. w rejonie ulic Kopernika, Piramowicza, Mickiewicza, Kościuszki, Zgorzelecka, Przemysłowa.
Dla powyższego zakresu Spółka podpisała z NFOŚiGW umowę na dofinansowane w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.
Przewidywany termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia to 30 czerwiec 2025 roku.
Aktualnie Spółka proceduje z NFOŚiGW umowę na budowę w kotłowni Piast kotła o mocy 5,0 MW zasilanego zrębkami drzewnymi. Ta inwestycja ma pozwolić na zmniejszenie udziału paliw nieodnawialnych do produkcji ciepła poniżej poziomu 50% jako warunku osiągnięcia statusu Systemu efektywnego energetycznie i preferencyjnego finansowania całej inwestycji.
Obejrzyj galerię zdjęć:
Ważne
Największy wpływ na przedsiębiorstwo wywierają i będą wywierać:
- Dyrektywa 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (MCP).
- Prawo Ochrony Środowiska implementujące dyrektywę MCP
- Dyrektywa 2012/27/WE z dnia 25 października 2012 w sprawie efektywności energetycznej.
- Dyrektywa 2010/31/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
- Dyrektywa 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 o energii odnawialnej.
- Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.
- Ustawa o z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
- Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
- Uchwała Nr XLI/1407/17 Sejmiku województwa dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
- Dyrektywa 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (tzw. dyrektywa MCP).
Dyrektywa zakłada w perspektywie roku 2025 – ograniczenie do poziomu max. 1 100 mg/m3 wielkość emisji SO2 ze spalania węgla i zmniejszenie emisji pyłu do poziomu 30 mg/m3. Dokument liberalizuje nieco podejście UE do emisji NOx jednak jest wątpliwe czy prawodawstwo krajowe wykorzysta tę możliwość. Aktualnie trwają końcowe prace nad implementacją dyrektywy do polskiego systemu prawnego.
- Dyrektywa 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz decyzję (UE) 2015/1814 w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
- Dyrektywa 2012/27/WE z dnia 25 października 2012 w sprawie efektywności energetycznej oraz nowa Dyrektywa 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955
Pierwsza Dyrektywa wprowadziła pojęcie „efektywnego systemu ciepłowniczego” tj. systemu ciepłowniczego, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się w co najmniej 50 % energię ze źródeł odnawialnych, lub w co najmniej 50 % ciepło odpadowe, lub w co najmniej 75 % ciepło pochodzące z kogeneracji, lub w co najmniej 50 % wykorzystuje się połączenie takiej energii i ciepła – od uzyskania statusu „efektywnego systemu ciepłowniczego” warunkowany jest dostęp do preferencyjnego finansowania rozbudowy i modernizacji systemów ciepłowniczych.
Efektem Dyrektywy 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. jest określenie daty 31 grudnia 2039 roku jako granicznej dla powyższych kryteriów. Od 1 stycznia 2040 roku standardem „efektywnego systemu ciepłowniczego” będzie system, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się w co najmniej 75 % energię ze źródeł odnawialnych, lub w co najmniej 75 % ciepło odpadowe lub system, w którym wykorzystuje się w co najmniej 95 % energię ze źródeł odnawialnych, ciepło odpadowe i ciepło pochodzące z wysokosprawnej kogeneracji i ponadto całkowity udział energii ze źródeł odnawialnych lub ciepła odpadowego wynosi co najmniej 35 %.
- Dyrektywa 2010/31/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Efektywność energetyczna niesie za sobą istotne implikacje dla kształtu i wielkości rynku ciepła, w tym rynku ciepła systemowego.
Nałożenie minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, co obecnie obowiązuje w zakresie budynków nowych jak też tych podlegających „ważniejszej” renowacji, powoduje docelowo realną redukcję ilości energii przez nie zużywanej, ale również wpływa na istotne zmiany oczekiwań co do jej jakości.
Dla ciepłownictwa systemowego jedynym wyjściem pozwalającym na zachowanie równorzędnej pozycji wobec odbiorców ciepła jest efektywny system ciepłowniczy (chłodniczy), zgodnie z zasadą: im bardziej efektywny system tym łatwiej budynkom spełnić wymagania energetyczne.
Brak „efektywności” w systemie ciepłowniczym fundamentalnie obniża pozycję ciepła systemowego w hierarchii wyboru rozwiązań sposobu ogrzewania budynków dla obecnych i przyszłych odbiorców ciepła.
- Dyrektywa 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
Wprowadza mechanizm umożliwiający odbiorcy ciepła odłączenie się od systemu ciepłowniczego nie będącego „efektywnym systemem ciepłowniczym”.
- Uchwała Nr XLI/1407/17 Sejmiku województwa dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Zapisy uchwały od 1 lipca 2018 roku wyłączyły z legalnego użytkowania określone paliwa stałe do ogrzewania obiektów budowlanych oraz wprowadzają od 1 lipca 2024/2028 roku normy wielkości emisji dla kotłów małej mocy. W praktyce powoduje to od roku 2028 istotne ograniczenie użytkowania paliw stałych do indywidualnego ogrzewania i zwiększenie popytu na alternatywne sposoby ogrzewania, w tym system ciepłowniczy ale również indywidualne systemy OZE.
Aktualnie spółka przestała spełniać przesłanki skutkujące w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, jednak działania w kierunku rozszerzenia tego systemu również na sektor mieszkaniowy mogą skutkować pośrednio na rynek paliw dla ciepłownictwa.
Autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Paweł Grzybowski – PEC Sp. z o.o. w Lubaniu
Data publikacji 15.05.2024 r.