Lubań. Parowozownia wachlarzowa zostanie uratowana
3 mln złotych będzie kosztowała odbudowa dachu zabytkowej parowozowni wachlarzowej, która znajduje się na terenie nieistniejących ZNTK w Lubaniu.
Stan techniczny obiektu, którego właścicielem jest obecnie Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A. w Kamiennej Górze jest fatalny. Ale już w przyszłym roku się to zmieni, bowiem na początku grudnia walne zgromadzenie wspólników spółki wyraziło zgodę na rekonstrukcję więźby dachowej parowozowni w historycznej formie, wraz z analogicznym do historycznego, systemem odprowadzania wody z dachu. Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony na początku 2025 r.
Warto również zaznaczyć, że kilka tygodni temu parowozownia została zabezpieczona poprzez odeskowanie wszystkich okien i drzwi, co uniemożliwia dostanie się do jej wnętrza. Ponadto SSEM S.A. tuż po nowym roku, przeprowadzi regenerację pokrycia dachowego przylegającej do parowozowni stacji transformatorowej ST-1.
Trzeba także podkreślić, że nawiązując do historii dawnych Królewskich Warsztatów Głównych w Lubaniu (niem. Königliches Eisenbahn Betriebsamt/Reichsbahn Ausbesserungs Werke – po roku 1945 roku ZNTK) zarząd SSEMP S.A. w Kamiennej Górze, zwrócił się do niemieckich fundacji i Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, z pytaniem o ewentualne zainteresowanie kupnem parowozowni lub ewentualnym wsparciem finansowym rewitalizacji obiektu.
Historia parowozowni
Lubańska parowozownia wachlarzowa wraz obrotnicą, została oddana do użytku w pod koniec lat 60-tych XIX wieku. Do 1945 roku była własnością kolei niemieckich (niem. Deutche Reichsbahn) i stacjonowały tam lokomotywy węzła lubańskiego, obsługujące magistralę tzw. Śląskiej Kolei Górskiej (niem. Schlesische Gebirgsbahn), która biegła przez Lubań i łączyła Görlitz z Wrocławiem. W 1945 roku lokomotywownię przejęły na kilka lat PKP. Później stała się częścią Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. W czasach świetności ZNTK budowano i remontowano w niej wagony dla służb kolejowych. Od roku 1990 remontowani w niej również tramwaje z Wrocławia, Krakowa i Gorzowa Wielkopolskiego. „Wagonówka”, bo tak potocznie nazywali parowozownię pracownicy ZNTK, ma powierzchnię blisko 3 tys. m2 i jest najstarszym budynkiem lubańskiej podstrefy SSEMP S.A. Obiekt zlokalizowany jest od strony ul. Kościuszki. Lubańska parowozownia jest obecnie jednym z zaledwie kilkunastu zachowanych tego typu obiektów w Europie.
Obejrzyj zdjęcia:
Tak do 1945 r. mogła wyglądać lokomotywownia w Lubaniu (na zdjęciu lokomotywownia wachlarzowa w Wałbrzychu, w latach 30 XX w.
Parowozownia w latach 80 XX w.
Parowozownia w roku 2008
Parowozownia w roku 2015
Parowozownia w roku 2024
SP
Data publikacji 18.12.2024 r.
Jakich kilkunastu w Europie? Droda Redakcjo, warto sprawdzać teksty zanim się je opublikuje