Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Lubań na marginesie

Lubań znalazł się na liście 122 średnich polskich miast, którym grozi marginalizacja, zjawiska kryzysowe i nasilenie problemów społeczno – gospodarczych. Taką analizę przeprowadzili naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Miasta średnie w ekspertyzie Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców, a powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe.

Największe nasilenie problemów społeczno – gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim (1 miejsce) , Hajnówce w woj. podlaskim (2 miejsce) i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim (3 miejsce). Lubań w tym rankingu znalazł się mniej więcej w połowie – na 73 miejscu i został sklasyfikowany jako miasto które “utraciło funkcję i posiada mocno niekorzystną sytuację społeczno – gospodarczą”. Jeżeli chodzi o inne miasta w naszym subregionie, to trochę lepiej od Lubania wypadł Zgorzelec (86 miejsce) i Bolesławiec (102 miejsce).

Problemy sklasyfikowanych przez PAN miast dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Artykuł:

Czarne prognozy. PAN: 122 miastom w Polsce grozi zapaść

Ranking:

Pełna lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Źródło:samorzad.pap.pl/foto:lubanski.eu

11 komentarzy Lubań na marginesie

 • powiernik

  Kto by pomyślał i Bolesławiec również?
  No jeżeli teraz te 2,5 mld zostanie podzielone np. kluczem “ludnościowym” i tym samym Lubań uzyska znacznie mniej niż np. właśnie Bolesławiec czy Zgorzelec to czy zmieni się cokolwiek?

 • lech

  Najpierw trzeba zapytać, co jest przyczyną tzw.” marginalizacji” .Na lokalną analizę ,zapewne przyjdzie niebawem czas,ale już teraz można spokojnie stwierdzić ,że czynniki pośrednio odpowiedzialne za “zjawiska kryzysowe”-,myślą-że są na “czasie”.Zmiana mentalności to jest coś,co je przerasta a w związku z tym nie ma co się wysilać.Jest jak jest.Jak wymrą ostatnie Bukowiny ,Marysieńki, Cisowianki i inne, niepodzielnie panujące na różnych formach przekazu ,- taki zasadniczy trzon formy-,w budowie formalny, to okaże się ,że po drodze nie było refleksji,nie było czasu!. To nie pieniądz buduje społeczność.

  • Andrzej Ploch

   To wygodna wymówka dla tych co biorą pieniądze za budowę… Ja twierdzę, że w obecnych czasach kto ma pieniądze ten ma władzę, nawet w tej dziedzinie.

 • lech

  Coś w tym jest , ale przydałoby się w Naszych warunkach myślenie w “bok’ – lateralne-. Nie da rady…!! i tu problem.Pieniądz nie lubi fasadowego samozadowolenia,a stąd niczego nie rozwiązuje, noo–chyba że, buduje elektrownie atomową “)..

 • powiernik

  Można się silić na filozoficzne wywody o wielkości, która nie wynika z pieniądza itd. Oczywiście tak jest np w odniesieniu do jednostek, ale gdy chodzi o rozwój infrastruktury …

  Ja ponowię pytanie jak to jest, że na liście zmarginalizowanych znalazło się np takie miasto jak Bolesławiec, które raczej na brak gotówki nie narzeka – zwolnienia z podatków, darmowy transport miejski, kilka kąpielisk sfinansowanych z budżetu, fabryki, teraz spory udział w finansowaniu likwidacji niskiej emisji itd itp.

  Ktoś tam usilnie przebierał nóżkami i pracował nad przekonaniem panów naukowców, a następnie odpowiednich komórek rządowych. Powtórzę, stawianie na równi Bolesławca i Lubania, a później odpowiednio proporcjonalny (zapewne :)) zastrzyk gotówki z funduszu nie spowoduje choćby minimalnego wyrównania szans, a tylko pogłębi dysproporcję. I po takiej pomocy Bolesławiec zapewne opuści niesławne grono (o ile znalazł się tam w ogóle w sposób uzasadniony), a Lubań przesunie się o trzy oczka w górę 🙂

  I znowu będziemy pisać w komentarzach – tam to władze mają ikrę, a u nas … byle co.

 • lech

  “Ktoś tam usilnie przebierał nóżkami i pracował nad przekonaniem panów naukowców, a następnie odpowiednich komórek rządowych”- tez od dawna tak uważam. Bolesławiec -jako moloch posowiecki ,musiał się zregenerować.
  Bolesławiec będzie jeszcze płakał, jak trzeba będzie wszytko oddawać..
  Kilka inwestycji już przynosi straty a klockowatość miasta powoduje osiedlanie się obok.Człowiek od człowieka coraz dalej. Pusto.W Lubaniu potrzebny jest remont MDK/wkład własny/,i dobre dojazdy do miasta.Nic na siłę a pieniądze same przyjdą, chociażby dlatego ,że dookoła wszystko będzie tak napchane ,że gdzieś trzeba będzie dać..Co do komentarzy -powiernik – masz racje..ciemny lud wszystko kupi..z perspektywy ostatnich lat trzeba być uważnym.. 🙂

 • Lila

  Jak czytam komentarze lecha i powiernika, to mam wrażenie że nigdy nie byli w Bolesławcu. Pojedźcie szanowni Panowie, zobaczcie, a później komentujcie. Bolesławiec znalazł sie w tym gronie nie dlatego, że tam jest jakaś zapaść gospodarcza (tak jak w waszym Lubaniu), tylko dlatego że w ciągu kilku ostatnich lat miasto opuściło ok 17 tysięcy osób. Chcę wam przypomnieć że bezrobocie w bolesławcu wynosi tylko 2 procent, więc nie pracuje tylko ten co nie chce. Najniższe wynagrodzenie to 3 tys zł., a w Lubaniu najniższe to najniższa krajowa w większości zakładów, więc to wy nie przebierajcie nóżkami, bo żeby Lubań dorównał Bolesławcowi, to musielibyście tam odkryć ropę naftową albo złoto. Mieszkałam w Lubaniu, ale poświęciłam wiele żeby się przeprowadzić do Bolesławca. Przede wszystkim znalazłam w Bolesławcu pracę, której nie mogłam znaleźć w Lubaniu.Teraz, nawet gdyby dawano mi u was mieszkanie za darmo, dobrze płatna pracę itd, nigdy bym do Lubania nie wróciła. Tam nic niema, kompletnie nic. Lubań, mimo że ma o wiele lepsze położenie niż Bolesławiec to i tak jest grajdołem, zaściankiem i brakiem perspektyw.A to wszystko dzięki między innymi lubańskim władzom – Słowińskiwemu i jego spółce. Niestety taka jest smutna prawda!

  • powiernik

   Nie chcę się wdawać w głębszą polemikę. Użyłaś Lila argumentów na potwierdzenie mojej tezy, iż to że Bolesławiec znalazł się na liście wykluczonych to jakieś nieporozumienie. Wyludnienie to nie wystarczający argument, to w praktyce dotyczy całej Polski mało- i średniomiejskiej.

   A co do Słowińskiego i obecnej ekipy. Niestety nie ma kontaktów na szczeblu rządowym i nie ściągnie tutaj tak łatwo funduszy. Co innego natomiast były burmistrz z ramienia PO p. Rowiński i jego ekipa. Władze z nadania partyjnego, a więc odniesienie i polityczne i RODZINNE do najwyższego szczebla. I co?

   Zadbano o centrum miasta, o lampiony, bruki i murki wokół TRETU, a na peryferiach psy dupami szczekają! Niestety do dziś.

   Z Lubania też parę tysięcy osób wyjechało. Relatywnie pewnie tyle samo co z Bolesławca. Emigracja, frustracja i poczucie szwindlu i oszustwa – ot pokłosie rządów PO w Lubaniu i Polsce.

 • lech

  Lila. bardzo ładne imię.Pozdrawiam. Czy możesz powiedzieć /napisać/ -jaką pracę dostałaś?Bo widzisz .sprawa bezrobocia, nie do końca jest taka oczywista.Np: fryzjer, albo kowal..garmażerka tez na topie.w niedługim czasie -krawcowa lub tokarz.Ostatnio daje się zauważyć w Lubaniu ,spostrzeżenia turystów zza granicy, że oto bardzo podobają się popielniczki z…puszek po groszku.Taki- recykling.Ma to w sobie coś, charakter i.. zawsze można wyrzucić do kosza. Nawet “Taplary”- to nie zaścianek .Możesz szukać swojego miejsca na Ziemi- pytając wprost pana Słowińskiego -czemu nie dostałam pracy w Lubaniu?.

 • Emilia

  Nawiązując do henrykowskich obchodów Konstytucji 3 Maja zainaugurowanych mszą zwaną święta w miejscowym kościele.
  ++++++++++++++++
  Kościół a Konstytucja 3 Maja

  Autor książki “Papiestwo wobec sprawy polskiej” Otton Beiersdorf – pisze: “Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji.” Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też H. Kołłątaja, St. Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) “jakobinami i złymi duchami króla.”
  Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski. Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce.
  W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie: “aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej” (ups!).
  Sejm Wielki chcąc pomóc przełknąć tę bardzo gorzką dla Kościoła pigułkę jaką była dla nich niewątpliwie Konstytucja podjął decyzję o ufundowaniu budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kościół udupił Konstytucję a teraz domaga się realizacji ówczesnej uchwały sejmu… – tak więc kler broniąc swoich przywilejów doprowadził Polaków do ponad stuletniej niewoli a durny naród nie znający historii buduje z wdzięczności za niewolę ŚWIĄTYNIĘ OPATRZNOŚCI BOŻEJ !!!!!!! Oto obraz polskiego Kościoła.

 • lech

  Emilia, uderza w wielki świat. Według podań chrześcijańskich ,w chwili śmierci Jezusa ,całą ziemię zaległa ciemność na przeciąg trzech godzin.
  Źródła są na potrzebą aktualnej polityki społeczno-gospodarczej, i tak jest do dziś.Nie trzeba się wysilać. Te masowe zjawiska to tylko głupota uczestników ,pazerność doczesna i krwawe bitwy.Żydzi walczą z muzułmanami i tu trzeba szerszego spojrzenia. Napisz, czy masz ogródek.. 🙂