Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Lubań ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce!

 

Czerwony punkt to Lubań na mapie pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

W czwartek (29.11) za sprawą smogu, Lubań był najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce i jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Stacja pomiarowa na ulicy Łącznej wskazała przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 o blisko 600 µg/m3, gdzie dopuszczalne, względnie bezpieczne przekroczenie wynosi 5o µg/m3 (czerwony punkt to Lubań na mapie pomiarów WIOŚ).

Tym samym pobiliśmy najbardziej “zasmogowane” miasta, takie jak Katowice, Kraków czy Nowa Ruda, które od lat notują największe stężenie smogu.

Tak wysokie przekroczenia w Lubaniu, są wynikiem spalania w domowych piecach byle czego. Pył zawieszony PM10, jeden z najbardziej trujących związków, powstających w wyniku spalania m.in różnego rodzaju śmieci, odpadów organicznych, plastiku i słabej jakości węgla (w tym miału węglowego). PM10 zawiera takie toksyny jak benzopireny, dioksyny i furany,  które bardzo łatwo dostają się do naszych płuc. Wdychane często powodują nowotwory dróg oddechowych i zatory.

Specjaliści szacują, że w wyniku powikłań spowodowanych przez smog co roku umiera w Polsce ok 50 tysięcy osób, w tym około 5 tysięcy na Dolnym Śląsku.

Autor: Red.

 

 

 

8 komentarzy Lubań ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce!

 • Lubaniak

  Zdecydowana większość ludzi pali normalnym węglem,który też powoduje zanieczyszczenie i powstawanie PM10. Jedynie całkowita likwidacja domowych pieców może wpłynąć na poprawę powietrza. Należy rozbudowywać miejską sieć ciepłowniczą i podłączać chętnych,a na pewno takich nie zabraknie. Gadanie o wymianie pieców na “ekologiczne” to bajki,takich nie ma. W Lubaniu niebawem rozwiążą problem z zanieczyszczeniem powietrza,przeniosą stację monitoring na Osiedle Piastów,tam wszystkie bloki podłączone do miejskiej sieci.
  Rozwiązanie rodem z zamierzchłej “komuny”….. Brawo Rada Miasta,brawo pan Burmistrz.

  • Andrzej Ploch

   A powinna palić koksem, bo nie dymi…

  • vera

   Dymi się, jak się nie umie palić albo jak się pali śmieciami. Mozna palić nawet w starym “kopciuchu” tak, żeby dymu prawie nie było.

 • Ada

  Jest program rządowy “Czyste powietrze”. Na naszym terenie o spotkania organizował pełnomocnik powiatowy PiS Wojciech Zembik. Podaję link pod którym są informacje na temat tego programu. https://nto.pl/czyste-powietrze-2018-wnioski-i-zasady-programu-jak-dostac-dotacje-i-pozyczke-na-wymiane-pieca-ocieplenie-domu-kolektory/ar/13465323

 • lech

  Nie źle..komuna.. czyste powietrze..szkolenia..wiatraki…oczywistym jest ,że aby nie być na pierwszym miejscu wśród gmin -niby zapylających coś tam, trzeba by sięgnąć do elementarzu- czyli -dolnyśląsk..Wysilające się statystki ,są straszne!!Ato ,że nrf wysyła w niebo miliony ton niesprecyzowanych specyfików .to nie jest straszne?? kilka domów zakręciło butelkami to jest larum??!! będą palić .czy się podoba czy nie..w latach 50 60-70 80 niedopomyślenia było ,że pm10 to węgiel.Czarne budynki nie przeszkadzały aby wychować mistrzów świata..-Czujniki ustawić koło hamburga..

 • Ola2

  Problem spalania gównem w piecach LubanIan jest stary jak świat. Niestety ten temat nie wypłynął w niedawnej kampanii wyborczej, bo burmistrz wolać go omijać szerokim łukiem a kontrkandydat cieniasię w te klocki. Rzeczywiście można przenieść stację pomiarową gdzieś w cholerę i problem się sam rozwiąże albo zabrać do roboty. No panie radny Daszkiewicz i spółka – czekamy na konkrety? Bo na burmistrza nie ma co liczyć

  • Lubaniak

   Popieram. Czekamy na konkrety Rady Miasta.Tylko rozbudowa miejskiej sieci grzewczej może skutecznie zmniejszyć zatrucie powietrza.