Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Lubań ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce. Jest ranking!

Lubań znalazł się w niechlubnej grupie 15 miast, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce. W ubiegłym sezonie grzewczym, Lubań codziennie przekraczał dopuszczalną normę stężenia najniebezpieczniejszego dla ludzkiego zdrowia i życia pyłu zawieszonego PM10. To już nie są żarty!

Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego, przeanalizowali wyniki pomiarów jakości powietrza w polskich miastach. Jakość powietrza podczas sezonu grzewczego w niektórych z nich jest dramatyczna. Wśród tych “niektórych” jest również Lubań.

PAS, na podstawie danych ze stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, opracował też ranking najbardziej “zasmogowanych” polskich miast.

Lubań znalazł się w niechlubnej piętnastce miast o najwyższym stężeniu pyłów PM10, oraz miast o najwyższej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę w średniorocznym stężeniu pyłów PM10.

Warto zaznaczyć, że jeżeli chodzi o grupę miast o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10, to Lubań okazał się “lepszy” nawet od najgorzej ocenianych pod względem jakości powietrza miast – Krakowa i Katowic. W naszym mieście stężenie PM10, czyli najbardziej niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia i życia pyłu zawieszonego, wynosi 44 ug m sześc. W Krakowie 42 ug m sześc., natomiast w Katowicach 43 ug m sześc.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że oba miasta to metropolie, w których mieszka kilkaset tysięcy ludzi (w Katowicach blisko 300 tysięcy, w Krakowie ponad 770 tysięcy), natomiast Lubań liczy niecałe 20 tysięcy.

A tak oto wygląda ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast:

Miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 (wartość w ug na m sześc. Norma: 40 ug m sześc. – dane za rok 2018):

1. Pszczyna                        55

2. Rybnik                           51

3. Myszków                       49

4,. Wodzisław Śląski       48

5. Nowy Targ                    47

6. Żywiec                           47

7. Godów                           46

8. Zabrze                           45

9. Żory                               45

10. Oświęcim                    44

11. Sucha Beskidzka        44

12. Lubań                      44

13. Katowice                     43

14. Nowa Ruda                 43

15. Kraków                        42

Miasta o najwyższej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 r. Dopuszczalna liczba dni – 35

1. Pszczyna                        125

2. Rybnik                           110

3. Wodzisław Śląski         110

4. Nowa Ruda                    107

5. Nowy Targ                      106

6. Myszków                        105

7. Zabrze                             103

8. Sucha Beskidzka           101

9. Kraków                            96

10. Żory                                94

11. Godów                            94

12. Katowice                        93

13. Gliwice                           92

14. Lubań                         92

15. Oświęcim                       91

Zdaniem ekspertów PAS, to pokazuje że domowych kotłach (piecach kaflowych, CO, kominkach) mieszkańcy wymienionych miast nie tylko palą węglem lub drewnem, ale również spalają odpady np. stare meble, odpady budowlane (np. zużyte panele, stare drewniane lub plastikowe okna) odpady komunalne (śmieci, zużyte ubrania, itp.), plastik (butelki plastikowe, opakowania tetra pack, itp.)

W Polsce, w wyniku “smogu” umiera około 50 tysięcy osób rocznie. Ile z nich umarło w Lubaniu?

Autor: AM

 

 

 

7 komentarzy Lubań ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce. Jest ranking!

 • Niko

  Tu musi nastąpić wymiana pokolenia a może nawet dwóch, tylko czy możemy sobie na to pozwolić, przykła: wywozac stare drewniane okna(szyby osobno, ramy osobno) usłyszałem żeby nie wrzucać do kontenera bo mają na to klienta, podobnie było z innymi,,drewnkami,, z farba i lakierem. To ja się pytam jak może być dobrze jak z założenia jest ź l e !!!.

 • Borys

  Pewnie wymiana pokolenia też, ale ze smogiem jakoś radzą sobie np w Jeleniej Górze. Tam straż miejska używa dronów do pomiaru jakości spalin wydobywających się z kominów. I jak ktoś pali byle gównem , to walą takie kary że masakra. Wiem bo moja ciotka zapłaciła 500 zł, jak jej udowodnili że notorycznie spala śmieci w piecu. A było tak: ktoś z sąsiadów zadzwonił że smród niemożliwy, przyjechali strażnicy, wyciągnęli drona, zmierzyli, i ustalili że to z mieszkania ciotki (a pewnie i sąsiedzi im w tym pomogli), weszli sprawdzili czym pali (a paliła ramami okiennymi i plastikiem) i walnęli jej 500 zł mandatu. Dziękuję! Ciotka tak się przejęła, że teraz pali ekogroszkiem

 • mruku

  Niko nie będzie dobrze dopóki służby nie będą kontrolowały czym ludzie palą. Są w Lubaniu takie miejsca, gdzie nawet cały ten smog się kumuluje i tam w bezwietrzną pogodę nie idzie już normalnie przejść!

 • BARTEK

  To jest efekt zaniedbań ze strony burmistrza. Przez prawie 10 lat od kiedy jest burmistrzem nie zrobił nic by walczyć ze smogiem, choć inne miasta już dawno weszły w programy mające na celu likwidacje smogu

 • cipłowniczy

  Wystarczy podłączyć wszystkich do pecu i problem ze smogiem zostanie rozwiązany!

 • Niko

  Oczywiście, że służby mają dużą pracę do wykonania, ale czy przepraszam za określenie przysłowiowa babcia która ma 1000 emerytury będzie paliła chociażby węglem, czy takie osoby będzie stać na najmniej ekologiczne paliwo z ekologicznych? raczej nie, aby ciepło było w domu i tu kara 500pln raczej nie pomoże, tu potrzebne są rozwiązania systemowe, zaangażowanie miasta, powiatu itd. W Krakowie się dało? dało, ale poszły na to duże fundusze – bez tego ani rusz. Sam bym wymienił kocioł na ekogroszek z 2011roku na green eko typu pompa, fotowoltaika, gaz ale z 15 % dofinansowaniem to będę palił groszkiem.

 • artek

  A ktoś w Lubaniu to kontroluje nikt kiedyś też palili węglem i tak nie było A teraz przez piece idzie wszystko ale może to i super że Lubań przeleci na pasku i miejsce w rankingu czy to ważne w jakim.

Leave a Reply